Čističky a zvlhčovače vzduchu

Čistý vzduch s optimální vlhkostí a teplotou ve všech místnostech – to je základ zdravého a příjemného bydlení. Aby se nám dobře spalo, pracovalo i odpočívalo, máme pomocníky – čističky a zvlhčovače vzduchu.

Pro koho je čistička vzduchu?

Čističky vzduchu jsou především důležité pro alergiky a astmatiky – tedy osoby, které jsou závislé na čistém vzduchu. Jako prevence k ochraně dýchacích cest je čistička vhodná i pro zdravé osoby. Doporučuje se do domácností na exponovaných místech se silnou dopravou, v blízkosti rušných křižovatek, továren a jiných průmyslových znečisťovatelů. Také je vhodná tam, kde žijí domácí mazlíčci, protože kromě prachu, virů, bakterií, plísní a kouře dokáže zlikvidovat i další důležitý alergen – zvířecí srst. Čističky vzduchu často fungují zároveň i jako vysavač, je s nimi tedy možné i uklidit.

1

Zvlhčovač Dyson AM10 je vybaven speciální technologií Ultraviolet Cleanse, která vystavuje vodu v nádržce ultrafialovému záření po dobu tří minut. Produkovaná vodní pára je tak zbavena 99,9 % bakterií a dalších nežádoucích zárodků. 14 499 Kč. www.shop.solight.cz

2

3

čističku vzduchu HR1000- SMART Winix je možné ovládat dotykovým panelem i chytrým telefonem. Nabízí plně automatický režim a čistí vzduch v šesti stupních. Čistička je vhodná do větších prostor, jako jsou obývací pokoje nebo kanceláře. Vysoká účinnost a nízká spotřeba energie je zaručena certifikacemi. www.winix.cz

Nasát, zachytit a bezpečně uložit

Řeč je o škodlivých částicích, s kterými si čistička musí poradit. Nejlépe vzduch nasaje ze všech koutů místnosti čistička s ventilátorem, který musí ovšem disponovat dostatečným výkonem. Přitom rychlost ventilátoru můžeme měnit manuálně a také automaticky. Přístroje nepoužívají agresivní chemické prostředky, neprodukují ozon, ani organické sloučeniny, které by mohly být zdraví škodlivé.

4

5

Ultrazvukový zvlhčovač EVA používá jedinečný adaptivní způsob zvlhčování. To znamená, že čím je rozdíl mezi aktuální vlhkostí v místnosti a nastavenou cílovou vlhkostí na hydrostatu menší, tím nižší výkon zvlhčovač má. Výsledkem je, že přístroj je úsporný a v důsledku toho i velmi tichý. Díky externímu vlhkostnímu čidlu, které funguje zároveň jako dálkový ovladač, je zvlhčovač také velmi přesný. Studená vodní pára, kterou produkuje, sahá až do výšky 1,4 m, a proto je možné jej umístit přímo na zem. Nabízí i funkci distribuce esenciálních olejů, ohřevu produkované páry nebo noční režim. www.stadlerform.cz

6

Přístroj VIVENSO je nejen certifikovaná čistička vzduchu, ale pracuje také jako vodní vysavač se separátorem. Ke svému provozu nepotřebuje žádné sáčky, žádné filtry, pouze 3 litry vody. Cena od 22 690 Kč nebo pomocí pohodlného financování. Více informací na www.promujdomov.cz.

Filtry na sebe navazují

Čistička má tichý chod a vzduch v ní prochází přes nejrůznější filtry. Každý z nich umí zachytit jiné částice. Nejprve v čističce pochytá větší nečistoty, jako třeba zvířecí srst, omyvatelný předfiltr. V některých přístrojích určených do prašnějšího prostředí bývá rovněž papírový předfiltr. Následuje filtr s aktivním uhlíkem, jehož úkolem je odstraňovat zápachy a škodlivé plyny. U něho bývá součástí ještě čistič zabraňující kontaminaci uhlíkového filtru bakteriemi a jejich vypouštění zpátky do místnosti. Některé přístroje mají dvojitou antibakteriální ochranu.
Další filtry se různí podle typu čističky. Mohou být prachové, protirtuťové nebo hepa filtry, které efektivně odstraní kouř, bakterie, viry, pyly, ale také zvířecí alergeny, roztoče a spory plísní. Na konci procesu je pak zařízení neutralizující a likvidující zachycené škodlivé mikročástice. Důležitá je také tvorba iontů nabíjejících vzduch, který je potom svěží a příjemný.

Jak funguje zvlhčovač vzduchu

Podstatou práce zvlhčovače je distribuce zvlhčeného vzduchu rovnoměrně po místnosti. Přístroj nasává vzduch, který prochází kolem termostatu a vlhkoměru; ten měří teplotu a vlhkost vzduchu. K nasátému vzduchu se pak připojí vytvořená jemná pára a za pomoci podtlaku se nakonec do místnosti vypouští proud zvlhčeného vzduchu.
Inteligentní senzory zvlhčovačů monitorují vlhkost a teplotu a na tomto základě pak přístroj vytváří v místnosti optimální vlhkost vzduchu. K nastavení teploty, míry vlhkosti vzduchu a intenzity proudu vyfukovaného vzduchu slouží zabudovaný nebo dálkový ovladač. Rozsah nastavení relativní vlhkosti vzduchu bývá možný od 30 do70 %. Displeje nás pak informují o kvalitě, teplotě a vlhkosti vzduchu. Zvlhčovač se během své práce automaticky vypíná a zapíná a udržuje tak nastavenou hodnotu a tím příjemné prostředí. Zvlhčovače jsou velmi tiché a mohou být proto v chodu i během spánku.

7

Nová kombinovaná čistička a zvlhčovač vzduchu 2 v 1 Philips AC4080. Pokročilé technologie VitaShield IPS a NanoCloud účinně čistí a zvlhčují vzduch a inteligentní senzor měří a kontroluje jeho kvalitu v interiéru. 10 499 Kč. www.philips.cz

8

9

Bílá čistička EAP300 Electrolux Essential s výkonem až 335 m3/hod. má neomyvatelný HEPA filtr, elektronický displej a dálkové ovládání. Šedá čistička EAP450 Electrolux Essential má výkon až 494 m3/hod. Obě čističky umí filtrovat částice o velikosti až 0.1 mikrometru; to znamená, že zastaví téměř všechny typy látek znečišťujících vzduch. www.electrolux.cz

Zvlhčovač a hygiena

Zvlhčování musí být nejen efektivní, ale také hygienické; vše škodlivé, co se dostane dovnitř, se nesmí vyfukovat ani v minimálním množství ven. Aby tedy zvlhčovač nenapáchal škody, je nutné zajistit, aby vytvářená vodní pára byla zbavena všech bakterií a jiných choroboplodných zárodků; přístroj musí pracovat s antibakteriálně upravenou vodou. Využívá se k tomu technologie, která vystaví vodu v plnicí komoře na několik minut ultrafialovému záření. To zlikviduje kolem 99,9 % všech bakterií a voda dále pokračuje do piezo komory, kde se – znovu pod UV zářením – vytváří jemná vodní pára.

I nanotechnologie čistí vzduch

Ty nejmodernější přístroje využívají k zachycení extrémně malým částic nanotechnologií. Díky nim lze likvidovat také nebezpečný atmosférický aerosol (polétavý prach) o průměru maximálně 2,5 mikrometru, který je podle Světové zdravotnické organizace pro lidské zdraví ze všeho atmosférického znečištění ten nejškodlivější.
Moderní čističky a zvlhčovače lze ovládat přes dotykový panel, nebo chytrým telefonem.
Čistička vzduchu funguje při zavřených oknech a měla by vyměnit vzduch v místnosti za hodinu asi třikrát.
Doporučená vlhkost vzduchu v domácím prostředí je 40 až 60 %.
Existují také pokročilé kombinované přístroje – čistička a zvlhčovač v jednom.

O čističce vzduchu uvažujte, pokud…

…jste alergici nebo astmatici
…někdo z rodiny doma kouří
…máte doma zvířata
…bydlíte poblíž frekventované silnice nebo továrny
…dbáte na prevenci nemocí
Vysoká účinnost a nízká spotřeba energie jak u čističky vzduchu, tak u zvlhčovače je zaručená certifikáty – a ty byste měli chtít při vybírání přístroje vidět.

10

Zvlhčovač vzduchu Philips AC4803 má třístupňový systém zvlhčování. Absorpční filtr v první fázi zachytí velké částice, jako jsou vlasy, srst a prach, ve druhé zvlhčuje vzduch přidáním částic vody. Zvlhčený vzduch udržuje hodnotu vlhkosti v interiéru na doporučeném rozmezí 40 až 60 %. Orientační cena je 3359 Kč. www.philips.cz

11

Evaporační zvlhčovač vzduchu OSKAR pracuje na principu přirozeného odparu, který se vyskytuje i v přírodě. Je hlasitý asi jako lidský šepot. Přístroj s výkonem 370 g vody/hod. má integrovaný hydrostat, noční režim, automatické vypnutí a další funkce. www.stadlerform.cz

12

Jako první zvlhčovač na světě získal Dyson AM10 ocenění Quiet Mark. To zaručuje, že jeho provoz neruší ani během spánku. Více informací na www.shop.solight.cz

Typy zvlhčovačů vzduchu

  • se studenou mlhou
  • s horkou párou
  • ultrazvukový

SLOVO ODBORNÍKA

Ing. Igor Pifka, produktový manažer společnosti Solight Holding pro značku Dyson
Desatero výběru zvlhčovače vzduchu

Správný typ?

Zvlhčovač se studenou mlhou se hodí do velkých místností. Studené mlha má menší tendenci kondenzovat, takže nedochází k vytváření vlhkých míst či kaluží.
Zvlhčovač s teplou párou je vhodný pro rodiny s dětmi a citlivější osoby.
Ultrazvukový zvlhčovač je nejtišší a energeticky velmi úsporný.

Prostor

Aby zvlhčovač plnil svou funkci na 100 %, potřebuje správné umístění v místnosti s dostatečným prostorem kolem, rovný podklad a v jeho blízkosti by neměl být nábytek, který by bránil proudění vzduchu.

Automatická regulace vlhkosti

Ideální a komfortní je zvlhčovač s automatickou regulací vlhkosti. Senzory dokáží přesně dávkovat vlhkost do okolního vzduchu v takové míře, v jaké je potřeba.

Dostatečný zásobník vody

Zvlhčovač funguje pouze tehdy, pokud je zásobník naplněn vodou. Proto jsou ideální zvlhčovače s větším objemem zásobníku, protože vydrží zvlhčovat delší dobu.

Výkon ventilátoru

Ventilátor musí mít dostatečný výkon, aby byl schopen distribuovat vytvořenou mlhu do celého prostoru. To je častý nedostatek mnoha zvlhčovačů: výsledkem jsou louže před ventilátorem a suché rohy místnosti.

Ultrafialové záření

Moderní zvlhčovače jsou vybaveny ultrafialovým zářením na likvidaci bakterií obsažených ve vodě, aby nedocházelo k jejich rozptylování do ovzduší.

13

Stylies Hera je ultrazvukový zvlhčovač s dvojitou antibakteriální ochranou. Díky nočnímu režimu a nízké hlučnosti je přístroj vhodný do ložnic a dětských pokojů. www.stylies.cz

14

Čistička vzduchu FELLOWES AeraMax Baby DB55 má čtyřstupňové čištění vzduchu a velmi tichý provoz, ionizátor a HEPA filtr, je vhodná pro alergické děti, určená do většího pokoje. 7320 Kč. www.cistickyvzduchu.cz

Tichý provoz

Zvlhčovače s tichým provozem jsou vhodné i pro použití v noci.

Dálkové ovládání

Praktická a skvělá pomůcka usnadňující ovládání spotřebiče, jednoznačně doporučuji.

Celoroční využití

Zvlhčovače se nejvíce používají v zimním období, kdy klesá vlhkost vzduchu. Pokud zvlhčovač nabízí možnost využití v létě jako ventilátor, je to jeho velká výhoda.

Značka

Na českém trhu je dnes velký výběr zvlhčovačů různých značek. Při nákupu je vhodné zvolit takovou, která je v regionu zavedená a dobře hodnocená spotřebiteli. Předejdete tak průtahům při řešení případných reklamací nebo při pozáručních servisních zásazích.
Foto: archiv firem

 

Uložit

Uložit

Datum vydání: 10. 11. 2016

Edit: