Vypínač a zásuvka: správná dvojka!

Je váš byt po kompletní rekonstrukci? Nová krytina zdobí podlahy pokojů, stěny jsou čerstvě vymalované a voní čistotou. Ale k dokonalosti stále něco chybí… Může to být podstatný detail, který rozhodne, zda se dílo podaří a vše spolu bude dohromady pěkně ladit. Těmi podstatnými detaily mohou být právě vypínač a zásuvka. Právě oni totiž spolu s textiliemi a bytovými dekoracemi ovlivňují celkový náboj interiéru.

Který vyhraje?

Nabídka je v současné době opravdu široká. Stěny interiéru mohou zdobit vypínače jednobarevné i vícebarevné, s různými dekory, vypínače vyzdobené vaší oblíbenou fotkou nebo třeba modely s koženým povrchem, který bude příjemný na omak, kdykoli rozsvítíte nebo zhasnete.
Kromě nejčastěji používaných plastových tlačítek a rámečků si můžete vybrat vypínač také z jiného druhu materiálu nebo zvolit kombinaci několika různých materiálů najednou.

  •  Moderní je v současné době kovový vzhled, proto lze bez obav vsadit na hliník, měď či třeba nerez ocel.
  • V oblibě jsou také různé dekory a odstíny dřeva, a to nejen na nábytku. Povrch vypínače si tak můžete s povrchem nábytku sladit.
  • V módě jsou i retro vypínače, jejichž keramický povrch a otočná tlačítka dokonale padnou do interiérů zařízených ve stylu třicátých, padesátých nebo šedesátých let.
  • Vypínače ze skla se zase hodí do minimalisticky laděných interiérů, a pokud zvolíte nenápadnou variantu z čirého transparentního skla, budou vaše zásuvka i vypínač téměř neviditelné.
  • Toužíte-li naopak po něčem výrazném, co by v místnosti fungovalo jako zajímavý akcent, vyberte si vypínač s některým z grafických motivů.

Vysílač radiofrekvenčního signálu (krátkocestný, dvojnásobný, nástěnný) pro dálkové ovládání v designové řadě Neo® Tech, barevná kombinace onyx/titanová, 1550 Kč. www.abb.cz

Když máte cit pro detail

Oba výrobky jsou na trhu nabízeny buď jako stavebnice, skládající se z modulu a rámečku, který si dokoupíte zvlášť. Podle typu interiéru si tak můžete zkompletovat rámeček i vypínač či zásuvku přesně v takovém designu, po jakém toužíte.
Pokud vás nebaví ladit detaily, sáhněte v obchodě po kompletním výrobku, zahrnujícím modul zásuvky (vypínače) i rámeček již v jednom.

Spínač s orientační doutnavkou a spínač/ovladač žaluziový kolébkový v designové řadě solo®, barevná kombinace slonová kost/chromová, cena za komplet 1450 Kč. www.abb.cz

Co je dětská pojistka?

Zásuvky je možné rozlišovat podle toho, zda jsou bez clonek nebo s clonkami – tedy s dětskou pojistkou či bez ní. Jedná se o mechanickou zábranu, která má zamezit zasunutí předmětů do útrob zásuvky. Typickým příkladem je hřebík, drát, špejle či další dlouhé tenké tyčky.
Chcete-li dětskou pojistku překonat, musíte na obě zábrany tlačit současně, podobně jako se to děje při zasouvání dvou kolíků vidlice na konci kabelu elektrické šňůry. Dětské pojistky se vyrábí v různých konstrukčních provedeních, nejčastěji v podobě clonky umístěné na krytce zásuvky, nebo přímo na strojku zásuvky.

 

Gira E2 nabízí možnost ploché instalace vypínačů ve všech variantách široké pouze 3,4 mm, do rámečků lze integrovat všechny prvky Gira systému 55. Cena nerez vypínače v plochém provedení od 1080 Kč (za kompletní vypínač i s rámečkem). www.gira.cz

Ochrana proti přepětí

Zásuvky s přepěťovou ochranou se postarají o elektrospotřebiče zapojené do sítě v momentě, kdy dojde k nenadálému výboji nebo k přepětí v elektrické síti třeba následkem úderu blesku. To může být signalizováno buď opticky (kontrolkou) nebo akusticky. Takzvané dynamické proudy, jež generují v síti nežádoucí napětí, sjedou díky přítomné ochraně proti přepětí neškodně do země a omezí přepětí na hodnoty, které zařízení zapojená do sítě nepoškodí.

Proč chtít dotykový vypínač, vysvětluje Ladislav Zilvar ze společnosti ROON s.r.o.

Co vše nám může nabídnout?

To je patrné na první pohled. Pryč jsou časy obyčejných nevzhledných plastových mechanických vypínačů. Doba už pokročila, stejně jako technologie a požadavky na design. Uvědomujeme si, že vypínače máme stále na očích a že jim patří první doteky, když přicházíme domů, a poslední, když z domu odcházíme. I vypínače by tedy měly být krásné a jejich ovládání by nám mělo být příjemné.
V případě dotykových vypínačů k tomu stačí jen letmý dotek, existuje i možnost dálkového ovládání. Samozřejmostí kvalitní nabídky je celá barevná škála modelů stejně jako ucelený modulární systém zásuvek v identickém designu.

Je jeho instalace složitá?

Vše probíhá podobně jako v případě instalace „obyčejných“ vypínačů. Například naše dotykové vypínače jsou určené pro běžné instalace, do běžných montážních krabic, tedy i vícenásobných… Žádná speciální elektroinstalace, jako je tomu v případě tzv. chytré domácnosti, není vyžadována, vše je naprosto jednoduché.
Navíc dotykové vypínače můžete použít jak v novostavbě, tak i ve zrekonstruovaném, desítky let starém interiéru, kdy jednoduše původní vypínač demontujete a zapojíte nový.
www.dotykove-vypinace.cz

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 3. 11. 2017

Edit: