Teplo v domě, nohy v teple

Rozhodli jste se pro rekonstrukci teplovodní otopné soustavy? Kontaktujte odborníky, abyste zvolili odpovídající výkon zdroje tepla i otopných těles.

Nadčasový originál – to je designový ocelový radiátor Zehnder Charleston. Sálavé teplo, dlouhá životnost, snadné čištění. Ideální pro nízkoteplotní soustavu. Foto Zehnder

K hospodárnému provozu otopné soustavy, která má vytvořit v interiéru optimální tepelnou pohodu, podstatně přispívá vhodný návrh a sladění všech komponentů. Podrobnosti k tématu upravuje vyhláška č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov.

 

Chcete podlahovku?

Základ pro pocit tepelné pohody vám jednoduše vytvoří podlahové vytápění, které příjemně hřeje do chodidel. Podlahové vytápění může být napojeno jak na teplovodní, tak i na elektrickou otopnou soustavu. Zdrojem tepla ovšem může být elektřina v obou variantách. Teplovodní vytápění totiž využívá vodu jako médium pro distribuci tepla po objektu. Jako spolehlivý a především ekonomický zdroj tepla se tu ovšem nabízí kvalitní tepelné čerpadlo, které spotřebuje opravdu minimum elektrické energie. Základní princip provozu otopné soustavy je prostý: zahřát konstrukci podlahy na teplotu jen o málo vyšší, než je teplota vzduchu. Tajemství úspěchu spočívá v tom, že hřeje velká plocha.

Tepelná čerpadla Acond nikoho neruší, nerezaví a vydrží. Topí v mrazech do –22 °C bez zapnutí elektrokotle. Čerpadlo je připojeno na dispečink a nepřetržitě pod dohledem, ovládat lze i mobilem. Foto Acond

 

Zdroj: tepelné čerpadlo

Stále využívanější alternativu k tradičním zdrojům vytápění (elektřina, kotel na plyn či tuhá paliva) tvoří moderní tepelné čerpadlo. Jeho hlavní výhodou je bezúdržbový chod a nízké provozní náklady. Pokud byl dům původně vytápěný například plynem nebo elektřinou, může být finanční úspora po výměně starého kotle poměrně výrazná. Oproti vytápění dřevem nebo uhlím je jeho provoz zase podstatně jednodušší. Není třeba řešit nákup topiva nebo revize kotle a komínu. „Na pořízení tepelného čerpadla lze získat i dotace, s jejichž vyřízením jsme našim klientům připraveni pomoci,“ připomíná Jakub Tykal, obchodní a marketingový ředitel společnosti Acond, předního českého výrobce tepelných čerpadel. Majitelé domu vytápěného tepelným čerpadlem mají také zpravidla nárok na nižší sazbu za elektřinu. Navíc jde o způsob vytápění, který je šetrný k životnímu prostředí.

Neslýchaně tiché tepelné čerpadlo Acond Pro R: akustický výkon pouhých 49,3 dB, výkon až 18 kW, ekologické chladivo a energetická účinnost A+++/A+++. foto Acond

Instalace teplovodního podlahového vytápění v systému Pedotherm. Trubková síť se zalije betonem a hřeje rovnoměrně v celé ploše (teplota 23–25 °C). foto Pedotherm

 

Zvolte správný výkon!

U tepelného čerpadla jako primárního zdroje vytápění je třeba zohlednit situaci a stav budovy a na jejím základě zvolit zařízení s optimálním výkonem. Moderní novostavby musí splňovat přísné stavební předpisy s minimem tepelných ztrát, proto pro jejich vytopení stačí méně výkonné tepelné čerpadlo. U starších domů lze sice ztráty tepla částečně snížit například výměnou oken a zateplením fasády a stropu, ale i tak se taková budova svými tepelně izolačními vlastnostmi nebude rovnat moderní novostavbě. Tomu by mělo být uzpůsobené i čerpadlo, které pro vytopení bude potřebovat větší výkon. Zjednodušeně se dá říci, že méně výkonné čerpadlo vám přinese nižší pořizovací cenu, ale pravděpodobně o něco vyšší provozní náklady. Výkonnější čerpadlo bude patrně nákladnější při pořízení, ale částka za jeho provoz bude nižší. Úspora se navíc každým rokem sčítá.

Stylová harmonie: Zehnder Subway má pravoúhlý rám a jemné kulaté vodorovné trubky v rovnoměrných vzdálenostech. Na výběr chrom či lakovaná verze barevně ladící s koupelnou i armaturou. Foto Zehnder

Koupelnový radiátor Zehnder Virando potěší příznivce klasického tvaru a vysoké kvality za výbornou cenu. Dvouvrstvé lakování zaručí dlouhou životnost. Foto Zehnder

 

Soustava s radiátory

Také pro správnou funkci klasické otopné soustavy s radiátory není nejdůležitější materiál ani tvar radiátorů, nýbrž jejich výkon. Ten sice může částečně ovlivnit jak materiál, tak i způsob provedení radiátoru, ale zásadní význam pro výkon radiátoru má jeho plocha. Jednoduše řečeno: Čím větší radiátor, tím lepší! Pokud je zdrojem tepla ve vaší domácnosti kotel, dokáže sice vyhřát vodu v radiátoru na vysokou teplotu (70–80 °C), jenže tak horkou vodu k ekonomickému vytápění nepotřebujete. Pro radiátory stačí teplota přes 50 °C – a tak i soustavu s radiátory zvládne obsloužit tepelné čerpadlo. Platí, že čím je teplota otopné vody nižší, tím je provoz ekonomičtější. Velikost radiátoru musí být tedy dostatečná, aby i při teplotě otopné vody 55 °C nebo nižší byl schopen vytopit danou místnost. V případě, že rekonstrukci otopné soustavy spojíte s celkovou rekonstrukcí objektu, usnadní vám vytápění zvýšená kvalita nové obvodové konstrukce domu.

Litinový radiátor Viadrus Kalor má velkou tepelnou setrvačnost, takže dokáže dlouho sálat teplo do prostoru. Cena podle výšky, typu a počtu článků. Foto Viadrus

Vícevrstvý deskový radiátor therm-x2 Hygiene bez krytu po obvodu vychází vstříc alergikům. Maximum sálání, minimum prachu, snadná údržba. Foto Kermi

 

Výběr ze čtyř materiálů

Radiátory dělíme v zásadě na tři tvarové typy – článkové, deskové a trubkové. Pro správnou funkci otopné soustavy je ovšem důležitější materiál než tvar.

  • Litina nabízí radiátory s velkým objemem, díky němuž perfektně hřejí a velmi pomalu chladnou. Náběh tepla může být pomalejší, zato tepelná setrvačnost je skvělá. Jejich výhodou je také životnost kolem 50 let.
  • Hliník se vyznačuje snadnou výrobou (tlakové lití větších ploch i složitějších tvarů) a dobrou tepelnou vodivostí: Díky tomu má zpravidla rychlejší náběh tepla, ale bohužel také rychleji vychladne.
  • Ocelový plech rovněž dobře vede teplo, navíc se deskové radiátory z oceli vyznačují dlouhou životností a jsou cenově příznivé. Tepelnou setrvačnost jako litina však nenabízí.
  • Měď je ze všech materiálů pro radiátory nejdražší, ale zato jde o výborný vodič tepla, který umožňuje vysoce variabilní výrobu a vydrží i po několika desítkách let zhruba ve stejné kvalitě jako při montáži.

Designová instalace z Pytloun Grand Hotelu Imperial v Liberci dokazuje, že otopný žebřík v koupelně nemusí být velký. Foto Laurens

 

Tepelná pohoda, úspory a zdraví

Co potřebujete k udržení tepelné pohody v místnosti během topné sezony? Aby otopná tělesa pokryla všechny ztráty tepla, které uniká do venkovního prostředí. Tepelnou ztrátu každého vytápěného prostoru vám spočítá projektant. Vyplatí se konzultovat s ním vlastní představu nastavení teploty v jednotlivých místnostech, aby tomu následně odpovídal výkon zdroje tepla a otopných těles. Můžete se přitom inspirovat oficiálně uváděnými údaji: v obývaných místnostech 20 °C, v koupelně 24 °C, v předsíni 15 °C. V ložnici může být teplota nižší než v obývaných místnostech a vyšší než v předsíni. Je také dobré vědět, že přetápění domácnosti zatěžuje nejen energetickou síť, ale i vaši peněženku, a navíc škodí zdraví. Méně otužilý organismus totiž snáze podléhá nemocem. Jen u nejmladších a nejstarších členů rodiny je občas žádoucí otužování nepřehánět.

Moderní a neokoukaný designový radiátor Koratherm Aquapanel vaši koupelnu rozhodně osvěží. Provedení kombi. Foto Korado


SCOP, hlučnost, kompresor a chladivo

– Pro určení kvality tepelného čerpadla je důležitý sezonní topný faktor SCOP, který ukazuje průměrnou účinnost čerpadla za celý rok. Čím vyšší číslo, tím lepší. U nejlepších zařízení se tato hodnota pohybuje kolem čísla 5.
– Také energetický štítek je dobrým indikátorem kvality a účinnosti vybraného modelu. Ideální je volit z čerpadel s účinností A+++/A+++.
– Další základní kritérium kvality tepelného čerpadla vzduch-voda představuje jeho hlučnost. Tu číselně definuje takzvaný akustický výkon, jehož hodnotu rovněž najdete na energetickém štítku. Špičková hodnota je okolo 50 dB, průměrné hodnoty na českém trhu se pohybují mezi 55–65 dB. Přitom každé 3 dB navíc pocitovou hlučnost zdvojnásobí.
– Na to, jak tiché čerpadlo po instalaci ve skutečnosti bude, má vliv i jeho umístění u domu. Jakákoliv blízká odrazová plocha (plot, zídka či keře) může akustické vlastnosti zhoršovat.
– Důležitou roli u čerpadla hraje i kompresor. Nejvhodnější a dnes nejpoužívanější je takzvaný scrollový typ.
– Zásadní funkci má také chladivo, které přenáší získané teplo do topné vody. Tím dosud nejpokročilejším je propan R290: Má nejlepší termodynamické vlastnosti a nenarušuje ozónovou vrstvu. Zatím ho používá jen pár předních výrobců.
– Roli hraje i obal venkovní jednotky. Lakovaný plech časem oprýská, ideální je nerezová ocel.


 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Korado, Laurens, Kermi, Viadrus, Zehnder, Pedotherm, Acond

Datum vydání: 17. 5. 2022

Edit: