Co ke spánku patří?

Plánujete ložnici? Větší či menší postel v ní asi chybět nebude, ale praktičnost místnosti může podpořit další vybavení. Co všechno má v ložnici místo a jak jednotlivé kusy poslouží?

JAK SE VYSPÍTE

Pohodlné lůžko je samozřejmě základ. Máte-li možnost, na tomto kusu nábytku nešetřete penězi ani místem. I lidé žijící single uvítají dvojlůžko (160 x 200 cm a větší). Jednolůžka už jsou téměř výhradně záležitostí dětských, studentských nebo hostinských pokojů, i tam už je ale vytlačují komfortnější větší postele. K posteli ovšem patří rošt a matrace. Jejich výběr nepodceňte – na nich závisí, jak se vyspíte a tedy jaká bude kvalita vašeho života.

LOŽNICOVÉ SESTAVY

Nejste-li dostatečně odvážní na to vybavit si ložnici z jednotlivých kusů z různých zdrojů tak, aby vzniklo příjemné prostředí, obraťte se na designéra. Někdy stačí jen dobrá rada nebo jednoduchá črta, a to nepředstavuje nijak závratnou investici. Výrobci nábytku také nabízejí takzvané ložnicové sestavy, které obvykle zahrnují postel, noční stolky a šatní skříň. K tomuto základu ale s největší pravděpodobností budete muset dokoupit další kusy. Celek by přitom měl lahodit oku i duši. Dobrá rada odborníka se jistě zúročí.

ÚLOŽNÉ PROSTORY

Noční stolek – stojí na něm lampička, budík, kapesníky, poslouží i na odložení knihy, brýlí, skleničky s vodou, v případné zásuvce uskladníte třeba léky.
Šatní skříň – trendem je velká, vestavěná, která pojme oděvy, sezónní vybavení i úklidové prostředky; díky praktickému vnitřnímu uspořádání ve skříni přehledně uložíte téměř cokoli.
Komoda – poslouží na uložení menších kusů oděvů – spodního prádla, ponožek, opasků, šálů, praktická je i horní odkládací plocha; i zásuvky komody lze vybavit dalšími organizéry.
Peřiňák – neboli skříň na peřiny, rozhodně mu neodzvonilo, v mnoha ložnicích je stále žádoucí sklidit peřiny tak, aby nebyly vidět; nezapomeňte je pak ale pravidelně větrat!
Stojan na šaty – neboli štendr, v menších bytech může zdatně suplovat službu šatní skříně, ale postará se pouze o věci pověšené na ramínkách.
Úložné krabice a koše – ty lze umístit na dno skříní, pod postel, pod štendr, vyberete-li hezké vzory či materiály, nejenže pojmou spoustu špatně skladných věcí, ale ložnici i ozdobí.

BOLERO – boxspringová postel, která nabízí i praktický úložný prostor. K dispozici ve více rozměrech a barevných variantách, včetně matrace, 180 x 200 cm, od 14 499 Kč, jena-nabytek.cz.

ODLOŽTE SI!

Němý sluha – nabídne vždy ruce i svá záda k odložení běžně nošených svršků; snažte se ale, aby pod nimi byl váš němý přítel vždy vidět.
Lavice – unese tíhu vašeho oblečení, které svlékáte před spaním, odložit na ni můžete i přehoz, deku a praktická je, pokud si potřebujete v sedě třeba navléci ponožky.
Křeslo – i to poslouží, pokud si potřebujete odložit, v ložnici však nabídne i útočiště; ne každý má k dispozici přepych vlastní trucovny a sednout si v ložnici do křesla k oblíbené knížce může být vítaným útěkem před ruchem domácnosti nebo i rituálem před spaním.

NEJEN PRO DÁMY

Paraván – i když se možná nepotřebujete skrývat před svým partnerem, paraván vás při převlékání ochrání i před pohledy z oken protějšího domu a zároveň má schopnost prostor opticky rozdělit a v ložnici třeba schovat nepořádek v podobě odložených svršků.
Stojan na šperky – nenechejte náramky, prsteny a náhrdelníky zamotané v krabičkách od bůhvíčeho, stojany na šperky jsou praktické a samy o sobě bývají hezkým interiérovým doplňkem.
Toaletní stolek – ani ten ještě z českých domácností nezmizel; máte-li pro něj dostatek prostoru, uvidíte, že bude příjemnou „mezistanicí“ na cestě z koupelny na lůžko.

Dvoudveřová šatní skříň Malta 36, dekor dub sonoma / zrcadlo, 183 x 218 x 61 cm, materiál laminovaná dřevotříska, 7999 Kč, prodává nabytek-helcel.cz, favi.cz

Ložnice není nafukovací, vybírejte tak pečlivě, abyste v ní měli vše, co je třeba, ale aby prostor nebyl zahlcen.

PRO RADOST I UŽITEK

Jste-li požitkáři, kteří si rádi užívají malých radostí, určitě musíte mít podnos do postele, na němž vám partner donese snídani. A jste-li zvyklí trávit na lůžku i pracovní čas, nejspíš budete potřebovat i podložku pod počítač nebo tablet. Měli byste ale vědět, že počítače a stejně tak mobily či televize do ložnice nepatří.

CO SE VEJDE POD POSTEL

I samotná postel může nabídnout cenné úložné prostory. V dnešní době, kdy se plochy k bydlení stále zmenšují, je to velmi vítané. Pokud lůžko není takto vybaveno, službu nabídnou úložné boxy a krabice, které se pod postel ukryjí. Pro zdraví je ovšem prospěšnější, pokud je mezi podlahou a matrací volné místo, kudy může proudit vzduch.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Edit: