Dejte si nohy nahoru, roboti udělají práci za vás

4

Novinka – robotický vysavač iRobot Roomba 870 s HEPA fi ltrem a systémem AeroForce, který zvyšuje efektivitu vysávání až o 50 %. Až 5x větší sací sílu doplňují nové gumové kartáče s vodicími drážkami, které účinně sesbírají hrubé i velmi jemné nečistoty ze všech druhů podlah. Cena 16 989 Kč. Více na www.irobot.cz.

 

Některé domácí či zahradní práce mohou být ubíjející. Každodenní vysávání a vytírání podlah, kde se prohání pes a děti trousí drobky, mytí oken, která byste mohli leštit po každém dešti, sečení zahrady, aby vám tráva nepřerostla přes hlavu, nebo čištění bazénu, ve kterém rádi relaxujete… Přesně tyto práce vás dnes už nemusejí trápit, můžete je totiž svěřit domácím robotům.

Domácí roboti jsou dnes oblíbenými pomocníky. Uvedené činnosti totiž zvládnou za vás. Jediné, co pro to musíte udělat, je takového robota pořídit, nastavit podle svých potřeb a pak už můžete ležet s nohama nahoře (nebo se věnovat jiné práci), zatímco ten který výrobek vysává, vytírá, myje okna, čistí bazén nebo vyrábí na vaší zahradě golfový trávník.

1

CleanMate – robotický vysavač s otestovanou UV lampou, která bezchemicky ničí bakterie, viry a plísně na všech druzích podlah. Skvělý pomocník nejen pro domácnosti s alergikem či astmatikem: podlahu vysává, kartáčuje a dezinfi kuje. Cena od 3990 Kč. Více na www.cleanmate.cz.

 

VYSAJÍ A VYTŘOU 
Zřejmě nejrozšířenějším typem domácích robotů jsou dnes robotické vysavače, eventuálně mopy či vytírače, a to nejen pro relativní cenovou dostupnost, ale především proto, že vysávání a mytí podlah je jednou z nejčastějších domácích prací a rozhodně nepatří mezi neoblíbenější. Vysávací či vytírací roboti umějí různé věci. Zvolíte-li některý ze základních typů, postačí na menší, málo členitý prostor, kde není příliš nábytku – překážek. Takový robot navíc nemusí být schopen dokonale uklidit např. u zdí. V porovnání s tím typy z vyšších kategorií dokážou mapovat prostor pomocí inteligentních navigačních systémů, které si vytvoří mapu vaší domácnosti a podle ní naplánují nejefektivnější úklid, nabízejí skvělé pokrytí plochy a krátký čas úklidu, protože přesně vědí, kde uklízely a kde ještě nikoli. Vyčistí i rozlehlejší a členitější prostory, různé typy podlah, perfektně kopírují nábytek a stěny, obratně a šetrně se vyhýbají překážkám, některé využívají HEPA filtry, mají kvalitní baterie. Moderní výrobky pracují také se speciálními kartáči, které vyžadují minimální údržbu. Kromě vysávání či vytírání v různých režimech odpovídajících odlišným typům podlah mohou ale nabídnout i nadstandardní služby, které u běžných podlahových vysavačů či mopů budete hledat jen těžko. Mezi nimi jsou například antibakteriální či dezinfekční funkce – vysavač v průběhu své činnosti na podlahách zároveň bezchemicky ničí bakterie, viry a plísně. Robotické vysavače se umějí vyhnout schodům a překážkám a uklízet jen v prostoru, který jim určíte. Jediné, co nedokážou, je uklidit příliš úzké prostory např. mezi skříněmi – nenahradí štěrbinový nástavec klasického vysavače. Neumí si také zatím poradit se schody a nejsou vhodné na koberce s velmi vysokým vlasem. Pokud zvolíte vhodného robota, můžete čas potřebný na vysávání domácnosti strávit něčím příjemnějším nebo domácnost zcela opustit. Naprogramovaný robot i bez vaší přítomnosti vyrazí do práce ve vámi nastavený čas, který můžete zadat i na několik dní po sobě.

2

3

Robotický vysavač Ecovacs D 77 – řešení 2 v 1. Nabíjecí stanice obsahuje i ruční bezsáčkový vysavač, který automaticky vyprázdní nádobu na nečistoty z robota po jeho zaparkování. Lze jej použít i samostatně. Robot je vybaven antibakteriální funkcí. Cena 11 990 Kč, www.ecovacs.cz.

 

5

iRobot uvedl na trh inovovaný model Scooba 450, který posouvá možnosti domácího úklidu ještě dál. Scoobu 450 charakterizuje vysoká efektivita, jednoduchá obsluha a snadná údržba. Cena 16 989 Kč. Více na www.irobot.cz.

 

OKNA JAKO ZRCADLA 
Velké prosklené plochy jsou trendem moderní architektury. Kdo je ale má mýt? Ideální nejen pro tento případ je robotický čistič oken. Ten uvítají i lidé s omezenou možností pohybu (např. senioři), ale také majitelé bytů ve vyšších patrech domů, kde při mytí oken hrozí pád. Robotický čistič oken je samozřejmě samostatný. „Přisajete“ jej na plochu, kterou chcete vyčistit, stisknete tlačítko a zbytek necháte na něm. Automatický čistič oken vyčistí okenní tabuli, aniž by poškrábal sklo či poškodil rámy (ty ovšem budete muset umýt svépomocí), ale některé typy můžete využít i v jiných situacích: na čištění zrcadel, skleněných výplní vestavěných skříní, skleněného stolu, obkladů, zasklení zimní zahrady včetně skleněného stropu a další. Tito pomocníci jsou vybaveni senzory proti pádu či záložní baterií pro případ výpadku elektrického proudu.

9

Robotický čistič oken a skel HOBOT vyčistí celý povrch a rozpozná okraje a rámy. Systém Single-Side-Cleaning zajistí všestranné použití na různých tloušťkách skel a površích (okna, zrcadla, skleněné výplně vestavěných skříní). Cena 6990 Kč. Více na www.hobot.cz.

 

10

Robotický čistič oken Ecovacs Winbot připojíte do elektrické sítě a umístíte na plochu, kterou chcete čistit. Po zapnutí se přisaje ke sklu a poté už pracuje sám nebo lze k ovládání použít dálkový ovladač. Winbot je opatřen záložním akumulátorem pro případ výpadku proudu. V nabídce také model pro bezrámová okna. Cena od 7990 Kč. Více na www.ecovacs.cz.

 

Jak to dělají? 
Jak to roboti dělají, že pokryjí celou plochu bytu či zahrady? 
U vysavačů či vytíračů záleží, jaký výrobek zvolíte. Základní produkty mají náhodné pohyby, výrobky vyšší třídy pak pohyby předdefinované, které pravidelně střídají. Ještě lepší modely pracují na principu inteligentního pohybu, přizpůsobují jej prostoru a překážkám, počítají vzdálenosti, „přemýšlejí“, jak okopírovat stěny. Nejnovější technologie pak nabízejí mapování prostoru pomocí kamery, tedy systematický úklid. Jsou i modely, které využívají jak kamerového systému, tak inteligentního pohybu. 
Robotické sekačky používají navigační systém, který monitoruje jejich pozici vůči vodičům vymezujícím plochu určenou k sečení. Tu pokrývají buď pomocí náhodných pohybů (základní modely), nebo cíleným pohybem ve tvaru písmene Z či spirály, jímž systematicky postupují vytyčeným prostorem. 
Okenní roboti mohou traverzovat po okně shora dolů nebo na základě velikosti okna, již rozpoznají, zvolit vlastní způsob pohybu k pokrytí celé plochy. 
Také bazénové vysavače si díky svému „mozku“ v řídicí jednotce zmapují a změří velikost bazénu a pak zvolí nejvhodnější cyklus k jeho vyčištění.

12

Virobi robotický mop shromažďuje a zadržuje prach a chlupy na elektrostatickém hadříku. Vyčistí až 30 m2 za 30 minut v závislosti na typu podlahy a typu místnosti. Na všechny druhy tvrdých podlah. Cena 900 Kč. VILEDA

 

13

Automatický bazénový vysavač řady Galeon vyčistí dno i stěny bazénů (podle typu), je nenáročný na obsluhu i údržbu, vhodný i pro hluboké bazény. Ceny automatických vysavačů od 8990 Kč. MOUNTFIELD

 

14

15

Inteligentní robotická sekačka VIKING iMow MI 632 pro plochy až 4000 m2 sama rozliší hustotu trávy a délku stébel. Nabízí snadnou obsluhu a perfektní vzhled trávníku díky mulčovací technologii. Nechybí nárazový senzor a senzor proti dešti. Ochrana proti krádeži, inteligentní systém nabíjení. Doporučená cena 58 790 Kč. Vice na www.viking-imow.com.

 

KŘIŠŤÁLOVÁ VODA V BAZÉNU 
Kdo by chtěl trávit čas čištěním vody v bazénu, když je příjemnější v ní relaxovat? U malého bazénku to ještě není tak strašné. U velkých zařízení je ale automatický pomocník nenahraditelný. Při výběru toho nejvhodnějšího se řiďte velikostí bazénu a tím, zda chcete pomoci s čištěním dna, stěn či celé vnitřní plochy. Bazénové vysavače tohoto druhu pak zbaví vnitřní stěny a dno bazénů nečistot a zároveň přefiltrují vodu, do níž se tyto nečistoty dostávají. V nadstandardním provedení jsou tito roboti vybaveni náhonem na všechna čtyři kola, což jim přidává na obratnosti a schopnosti zdolávat překážky v bazénu, jakými mohou být světla, výpusti, sklony dna, schody. Různé funkce v tomto případě nabízejí například sedmidenní naprogramování, rychlé čištění stěn bez dna, signalizaci plného filtračního koše, nastavení stupně znečištění a podobně Při pořízení bazénového robota není nutná žádná speciální instalace. Robota zkrátka ponoříte do bazénu a o zbytek už se postará sám.

11

Automatický bazénový vysavač Scrubber je ideální pro čištění rodinných bazénů. Je nenáročný na obsluhu i údržbu a sám se postará o vyčištění dna i stěn bazénů. Cena od 28 400 Kč. ALBIXON

 

16

Robotická sekačka řady Runner pro sečení plochy (podle typu) až do 3000 m2, s dobou sečení tří hodiny, baterií Li-ion a výškou sečení 2 až 5,6 cm. Ceny robotických sekaček od 34 900 Kč. MOUNTFIELD

 

Pročistí okapy 
Už nemusíte šplhat pod střechu, abyste vyčistili okapy. Existuje také přístroj, který to udělá za vás, nejen pohodlněji, ale také rychleji – robotický čistič okapů. Díky výměnným gumovým listům čisticí hlavy se přizpůsobí velikosti okapu, kterým projíždí a zbavuje ho nečistot. Na jedno nabití vyčistí až 60 metrů okapu a lze ho použít i při drobném dešti či v místech, kde jsou zbytky vody.

7

8

Robotický čistič okapů iRobot Looj 330: čtyřstupňová hlavice tohoto přístroje se za minutu otočí 500krát, čímž vyčistí okapy. Shrnovací lišta navíc zvyšuje čisticí výkon a odklízí robotovi cestu. Energii čerpá z Li-on baterií. Cena 7489 Kč, iROBOT, prodává ELECTROWORLD.

 

TRÁVNÍK JAKO ZE ŠKATULKY 
Robotické sekačky se zabydlují nejen na velkých zahradách, ale jsou oblíbenými pomocníky i na menších pozemcích. Proč? Jsou samostatné, tiché a ekologické, stačí jim jen vytyčit na zahradě „pole působnosti“ pomocí speciálních vodičů. Instalace je jednoduchá, vodiče, které se položí na zem a zajistí skobami, po několika týdnech zarostou a zmizí z trávníku.V takto ohraničeném prostoru se pak roboti sami pohybují podle nastaveného režimu a trávník tak soustavně udržují. Tím, že je péče pravidelná, odpadá majitelům zahrad starost o odpad. Jemně posečená tráva totiž slouží jako hnojivo pro trávník. Stejně jako robotické vysavače se i sekačky vyšších tříd dokážou samy vrátit do nabíjecí stanice, pokud mají hotovo nebo pokud jim dochází energie. Existují modely, kterým nevadí drobný déšť, ty ostatní v případě, že mají zrovna na programu sečení, a prší, před kapkami utečou díky senzorům proti dešti. Nárazové senzory ochrání drobné zahradní stavby, případně nábytek, který by se sekačce mohl v jejím „rajonu“ dostat do cesty. Výrobci myslí i na bezpečí uživatelů – v případě, že se sekačka převrátí nebo je zvednuta ze země, sekací břity se automaticky zastaví. Dnešní zahradní roboti jsou rovněž vybaveni ochranou proti krádeži, a to jednak pomocí alarmu, jednak zámkem v podobě osobního PIN kódu, který znemožní použití bez jeho znalosti. I robotické sekačky pořizujte podle plochy pozemku, který chcete udržovat, ale také podle složitosti terénu, sofistikované typy si poradí i s trávníkem ve svahu. Technologie jdou právě v případě domácích robotů stále kupředu. To nejmodernější, co dnešní trh nabízí pro údržbu vašeho trávníku, jsou robotické sekačky s mobilní aplikací, která umožňuje dálkové ovládání pomocí chytrého telefonu (přičemž dálkové ovládání pomocí klasického ovladače bývá dostupné u všech výše uvedených domácích robotů).

17

 

18

Výrobce robotických sekaček Robomow uvedl na trh šest nových modelů (pro zahrady v 0–3000 m2). Řada přichází s novým a jedinečným prvkem – dálkovým ovládáním pomocí chytrého telefonu. Cena od 23 990 Kč. ROBOMOW

 

 

6

Datum vydání: 23. 5. 2015

Edit: