Dekorace na Velikonoce

Ať už jsou pro nás velikonoční svátky lidovou tradicí, pečením a hodováním či především svátkem duchovním, jistě se shodneme v jednom: Podstatné je znovuzrození.

Ne náhodou se pohanské, křesťanské a židovské svátky zjara často prolínají a potkávají v datu. Byť mají různý původ a základ, vždy jde o slavnost v souladu s probouzející se přírodou, s novým životem, plozením. Snad i proto si stále za symboly Velikonoc volíme různá mláďátka, a pohříchu je také pojídáme. Zatímco pro někoho je jehněčí či kůzlečí pečínka na stole vyvrcholením, pro jiné je to hlavně příprava na svátky – ta duchovní s půstem, pokorou a rozjímáním, ta lidová zas plná smejčení, drhnutí, vymetání zimy a chystání pomlázky.

3

Vláček na snídani, Reiko Kaneko

1

Skleněná vajíčka, AlmiDécor

Středem veškerého dění se doma, podobně jako na Vánoce, stává rodinný stůl. Vyzdobený, hojný. V interiéru se objeví jarní výzdoba v podobě květin, různě pověšených vajíček, čokoládových zajíců a co já vím, co ještě… Zdá se, že poslední dobou přibývá slepic. Nikoliv in natura, ale různých keramických i porcelánových výtvorů, které mohou zpestřit velikonoční výzdobu. Patří k ní také subtilnější ptáčci, no a zajíci se drží spíš silou vůle.

4

Figurky Hoptimist letí… Nosy Kids

5

Na velmi tradiční servisy myslí značka Villeroy & Boch vždy.

6

Keramický zajíc, AlmiDécor

Na rozdíl od hodně slavnostního porcelánu, který si obvykle schováváme pro závěr roku, může být ten velikonoční rustikálnější, stůl je tak mnohem barevnější, výraznější, prostě jarně rozmarný a veselý. Letošní barevné trendy jdou všemu hodně naproti, a i kdybyste se pořádně odvázali, bohatou barevnou erupci, která nás čeká v bytovém textilu, módě, nábytku i bažných domácích předmětech, stejně nepřekonáte.

8

Křehká miska z kolekce Leonardo

9

Vyšijte si Velikonoce. Ubrusy a polštáře Sanders

10

Ručně šité „velikonoční“ botičky z Anglie, Starchild

11

Polštář jako pestrá kraslice, výšivka, Gustav Katyal

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

img.php

Foto: autorka, Maison & Objet Paris a archiv firem

Datum vydání: 27. 4. 2017

Edit: