Domácí kouzlo wellness

domácí wellness

Opravdový wellness si můžete vyzkoušet na dovolené. Obří vířivku (700 l) s perličkovým i hydromasážním systémem a barevným podsvícením hladiny najdete v apartmá King wellness hotelu Fénix v Liberci. Obsahuje i luxusní prosklenou infrasaunu s audiosystémem. Foto: Fénix

Uspěchaná doba plná stresových událostí a zimní počasí vyzývají k péči o tělo i mysl. Napadlo vás někdy vytvořit si wellness oázu u sebe doma? Budete zdravější a spokojenější, takže investice se rozhodně vyplatí.

Domácí wellness začíná koupelí. Dopřejte si čas jen pro sebe, napusťte si vanu a relax v ní podpořte účinky vonné svíčky, což je ta nejjednodušší aromaterapie. Ještě lépe si odpočinete v bublinkové lázni. Vířivá vana není dnes nedostupným vybavením a máte-li na ni prostor, vyplatí se. Hydromasáž totiž blahodárně působí na krevní oběh, zlepšuje okysličování krve, ulevuje bolavým svalům a odbourává stres. Sofistikovanější systémy nabízejí nejen možnost jemné perličkové lázně, kdy bublinky vycházející z trysek na dně vany hladivým způsobem masírují pokožku, ale také opravdu důkladné masáže. V tomto případě je třeba zvolit vanu vybavenou nastavitelnými hydromasážními tryskami na dně i po stranách. Jestliže prostory vašeho příbytku dovolí, pořiďte si větší vířivku například na terasu nebo do zimní zahrady.

masážní a sprchová vana

Masážní a vířivá vana Ocean o velikosti 180 x 120 x 65 cm má 4 nastavitelné velké vířivé trysky a 10 hydrojetů. Bílý sanitární akrylát, kování a hliníková rámová konstrukce. Díky nohám vany ji lze umístit na jakýkoli povrch. Objem cca 450 l. 26 900 Kč, foto: Relaxovat

Ještě dokonalejšího relaxačního účinku dosáhnete díky chromoterapii. Za tímto názvem se ukrývá možnost umístění a nastavení osvětlení, kdy zvolíte konkrétní barvu podle toho, jakého stavu potřebujete dosáhnout. K tomu je dobré vědět, že pozitivně na člověka působí čtyři základní barvy: červená, žlutá, zelená i modrá a jejich prolínání.

venkovní vířivka

Vířivky Aquavia Spa mají kovové rámy, izolaci a obložení vysokotlakým laminátem. Trysky poskytují vysokotlakou mikromasáž. Filtrační systém Silent Pump, UV záření ničí nežádoucí látky. Barevné osvětlení i systém aromaterapie (vstřikování vonných esencí). Foto: Wellness Vision

Druhy masáže ve vířivce

Zatímco cirkulační drenážní masáž zpevňuje pokožku a příznivě působí na její mladistvý vzhled, při antistresové masáži vytvářejí trysky kruhy na každém z masážních bodů. To přispívá k posílení partií, které mají na starosti lepší držení těla, a zmenšuje bolest svalů. Reflexní masáž nohou vychází z toho, že chodidla na sobě mají tlakové body, jejichž masírování pomáhá utišit bolest svalů a kloubů. Tento typ masáže vám zajistí relaxaci a kvalitní spánek v noci. A masáž šíje? Jde o energickou masáž v oblasti krční páteře, která uvolňuje namáhané krční a ramenní svaly. Bublinková masáž je pak trysková masáž, která pomocí mnoha drobných vzduchových bublinek lehce masíruje každé místo na těle.

venkovní vířivka

Venkovní vířivka Bohemian od značky NetSpa je vhodná pro dva dospělé a dvě děti. Je odolná proti protržení, snadno se instaluje i udržuje a lze ji umístit i do nevelkých prostor. Materiál laminované PVC, objem 650 l. Foto: Bauhaus

Není sprcha jako sprcha

masážní sprchová hlavice

Masážní sprcha Mobi má pět poloh: déšť, masáž, mlha, eko déšť a pauza.
Průměr 10 cm. 330 Kč, Foto: Steno

V případě, že nemáte na vanu prostor, nebo dáváte přednost vyloženě sprchování, i tak si wellness můžete užívat. Pro osvěžení a nastartování těla postačí sprchová hlavice s přepínačem proudů. Běžným proudem se tak umyjete, dešťový příjemně pohladí a masážní dokonale prokrví pokožku. Ještě většího relaxačního účinku dosáhnete zabudováním sprchového panelu,“ doporučuje Ing. Václav Vančura, technický ředitel koupelnových studií společnosti Koupelny Ptáček.

Sprchový panel mívá vícero podob, hodí se i do menších koupelen a nabízí případně také možnosti chromoterapie či pouštění hudby. Stropní panel umí evokovat letní déšť, dešťovou mlhu, ale nabízí i další proudy. Hydromasážní panel instalovaný na zeď poskytuje důkladnější masáž celého těla. Komplexnější řešení pak nabízejí multifunkční sprchové boxy, jež disponují nejen nejrůznějšími tryskami, ale také párou či aromaterapií. Do wellness koupelen jsou ideální termostatické baterie s rychlým a přesným nastavením požadované teploty.

Saunováním ke zdraví

Saunování posiluje imunitní systém a zmírňuje potíže pohybového aparátu. Působí blahodárně na lidský organismus například tím, že dochází k rychlejší produkci bílých krvinek. Ty jsou našimi ochránci před viry a infekcemi, navíc se tělo pocením zbavuje toxinů. Pořídit si saunu domů již není nic složitého, navíc ji lze zakomponovat přímo do obytné části. K dispozici jsou jak finské sauny, po jejichž použití je vhodné se ochladit ve sprše, kádi nebo bazénku, tak parní či infrasauny. Poslední dva jmenované typy nevyžadují následné ochlazení, ale určitě vždy po jejich opuštění odpočívejte.

infrasauna

Infrasauna Optimal značky Sanotechnik je s rozměry 174 x 138 x 190 cm určená pro dvě osoby. Vyrobená je ze dřeva jedlovce a 6mm bezpečnostního skla. Obsahuje 7 karbonovo–magnéziových topných desek, rádio a USB port + MP3, dva reproduktory a osvětlení. 63 490 Kč, foto: Výběrové koupelny

Například infrasauna prohřívá tělo a prokrvuje organismus. V infračervené kabině probíhá saunování na principu emise infračerveného záření pomocí speciálních keramických zářičů. Infračervené záření proniká hluboko do svalové tkáně a prohřívá ji. Jestliže zvolíte finskou saunu, počítejte s klasickou teplotou okolo 90 °C. Mnohem přívětivější i pro ty, kterým takto vysoké teploty nedělají dobře, jsou infrasauny, kde se teplota pohybuje kolem 50 °C. Vlhkost vzduchu pak činí přibližně 10 až 20 %. Velmi příznivě působí na dýchací cesty římská sauna s teplotou kolem 70 °C a vyšší vlhkostí. V tomto případě je zároveň možné vyřešit dvě věci jedním vybavením, a to sprchovou kabinou s párou,“ uvádí odborník. Saunu si samozřejmě můžete nechat postavit větší, třeba jako samostatnou jednotku na zahradě, ale mnohem oblíbenější jsou boxy, které si často i sami jednoduše sestavíte. Na výběr přitom máte z různých velikostí, od nejmenších pro jednoho až po ty prostornější.

Praktické doplňky

Wellness zóna vyžaduje dostatek odkládacího prostoru nejenom pro osušky, ručníky a hygienické potřeby, ale také knížku, tablet nebo skleničku šampaňského. Ideálním řešením je mobilní odkládací stolek nebo stolička, alternativou mohou být regály, případně poličky. Praktický wellness doplněk je podhlavník do vany, poskytující oporu zádům a hlavě.

Text: Vanda Jesenská
Foto: se svolením Výběrové koupelny, OBI, Koupelny Ptáček, Fénix, Relaxovat, Laufen, Steno, Bauhaus, Wellness vision

Datum vydání: 27. 2. 2024

Edit: