Dovolená každý den!

BONAMI.1

Nemusíte jezdit pravidelně v létě k moři, příjemné lenošení si můžete dopřát klidně i na terase nebo na zahradě u domu. Odpadnou vám starosti s balením, odbavením na letišti a navíc ještě ušetříte…

Když si pořídíte pár kvalitních, krásných a pohodlných kousků zahradního nábytku, pozvednete tím úroveň letního odpočinku na vyšší úroveň. Postačí vám k tomu stůl a židle nebo lavice, svůj význam má i slunečník, někdy se hodí i pergola či altán, zálibu jistě naleznete i v komfortním lehátku doplněném měkkým čalouněním.

Co je nejlepší?

Z pohledu trvanlivosti, tedy jaký materiál nejlépe odolává počasí, je to například zahradní nábytek z tahokovu, který opravdu nevyžaduje žádnou údržbu a péči. Bezúdržbový je rovněž nábytek z hliníku a umělého ratanu, který je ale nutné na zimu uskladnit, schovat před sněhem a mrazem. V tom případě si vyberte takové kousky, které lze snadno stohovat, polohovat a lépe tak přenést k uskladnění. To samé platí u desky stolu; výhodou je, když jde lehce rozložit, čímž se zvětší její plocha pro případ většího počtu stolujících. Na škodu není ani její bezúdržbový povrch nebo připravený univerzální otvor pro slunečník.

Pokud se rozhodnete pro nábytek z hliníku, nekupujte ten nejlevnější, většinou dlouho nevydrží, stejné pravidlo platí i u plastového. U nábytku z umělého ratanu se zaměřte hlavně na jeho estetickou stránku, levnější kousky mohou mít levný „plastový“ vzhled.

BONAMI.2

Příjemné dřevo

Pokud jste příznivci dřevěného nábytku, můžete zvolit například odolný a trvanlivý teak. Setkáte se ale i s jinými dřevinami, třeba s mahagonem, akátem, meranti nebo eukalyptem – ten bývá často kombinován s pevnou hliníkovou konstrukcí. Je to právě dřevěný nábytek, který je stále velmi oblíbený pro svůj přirozený vzhled, navíc je i příjemný na dotyk. To u každého povrchu venkovního nábytku nezažijete, některé materiály se na slunci rozpálí a za chladného počasí naopak velice studí – dřevo je konstantně teplé, hladké a jedinečné. Podstatnou roli hraje především masivnost a hustota dřeva (vláken), která významně ovlivňuje trvanlivost. Čím vyšší hustota vláken ve dřevě, tím lépe.

Málo prostoru?

Výrobci a prodejci jsou samozřejmě nejšťastnější, když si u nich koupíte hned celou zahradní sestavu, tedy stůl a čtyři nebo šest křesílek a k tomu třeba i lavici a slunečník. Ale ne každý má tolik místa na zahradě nebo má třeba jen malý balkon či terasu, co potom? V sortimentu výrobců je i pro ně spousta vhodných kousků, které se vejdou i na malý balkon – židle a křesla bývají kompaktní a skládací, stejně jako stolky. Většinou jsou i lehce přenosné a stohovatelné a zároveň opravdu funkční, pevné a elegantní, terasu krásně a rychle zútulní.

BUTLERS.1

Na co si dát při výběru pozor?

Zahradní nábytek nekupujeme každý rok, spíše oceníme, když nám dlouho vydrží, je funkční, trvanlivý a stále jako nový. Při výběru se proto spoléhejte pouze na renomované prodejce, u kterých máte jistotu, že nábytek bude kvalitní a budete mít možnost si ho také v klidu a důkladně vyzkoušet. Dalším vodítkem při výběru je záruční lhůta, někteří výrobci poskytují i sedmiletou.

Před koupí se informujte nejen na podmínky záruční lhůty, ale také na to, co všechno je zahrnuto v ceně. Může se vám stát, že si budete lebedit v pohodlné křesílku na měkoučkých čalouněných poduškách a u pokladny se pak budete divit, že jste je automaticky nedostali s sebou. Ne vždy je totiž polstrování židlí a křesel zahrnuto v konečné ceně a ta se jimi může o dost navýšit – z původní radosti nad dobrou koupí pohodlného zahradního sezení může být rázem velké zklamání, protože, co si budeme povídat, polštářky komfort při sezení hodně zvyšují…

odborná spolupráce Kettler, Mountfield

DOPPLER.1

Hartman 2015

 

Proč lounge sestavu?

Protože konstrukce lounge nábytku je nižší a širší, než je zpravidla obvyklé. Tím pádem se v něm můžete lépe a pohodlněji uvelebit a odpočinek si opravdu vychutnat. Málokdy se setkáte s lounge sestavou bez vysokých podušek a polštářků, neodmyslitelně k němu patří.

 

Nábytek z hliníku

Proč koupit?

 • Je přírodními vlivy téměř nezničitelný.

 • Nebledne, je vysoce odolný vůči korozi.

 • Je lehký, stabilní a elegantní.

 • Je téměř bezúdržbový.

 • Chlad hliníku vyřeší dřevěné područky a čalounění.

Péče?

Stačí vlažná voda a hadřík.

Nábytek z umělého ratanu

Proč koupit?

 • Je téměř bezúdržbový.

 • Neloupe se, nepraská, nebledne a nevadí mu přírodní vlivy (slunce, voda).

 • Je lehký a trvanlivý.

 • Zvládne teploty od 0 °C do 40 °C.

 • Je plně recyklovatelný, pružný, pevný a netoxický.

Péče?

Stačí omýt vlažnou mýdlovou vodou.

Nábytek z teaku

Proč koupit?

 • Extrémně odolává vlhkosti, hnilobě, plísním a škůdcům.

 • Má minimální nároky na údržbu.

 • Vysoký obsah teakového oleje a kaučuku chrání železné spoje před korozí.

 • Nevadí mu střídání suchého a vlhkého prostředí.

Péče?

Pokud vám nevadí, že neošetřený teak časem změní zbarvení z medově hnědé na stříbrno-šedou patinu, pak je péče minimální. Na případné čistění je ideální použít speciální přípravek, například Teak Cleaner nebo Teak Protector.

Nábytek z tepelně upraveného dřeva (ThermoWood®)

Materiál ThermoWood® se vyrábí tepelným procesem z finské (severské) borovice. Takto tepelně modifikovaný materiál má pak jedinečné vlastnosti.

Proč koupit?

 • Je rozměrově stabilní.

 • Jeho minimální životnost v exteriéru je 30 let.

 • Nevadí mu vlhkost, na zimu jej stačí překrýt plachtou.

 • Dřevo pochází z trvale udržovaných finských lesů (certifikace PEFC) a nenarušuje tak biologickou rovnováhu.

 • Je cenově přijatelnější v porovnání s nábytkem z tropických dřevin.

 • Neobsahuje pryskyřici, odolává škůdcům.

 • Vydrží i šedesátistupňové rozdíly teplot.

Péče?

Nevyžaduje téměř žádnou, čas od času můžete nábytek přetřít speciálním olejem.

Datum vydání: 22. 5. 2015

Edit: