Květiny z vlastní zahrady

Máte-li u domu zahradu, máte velké štěstí. Ale máte-li třeba jen balkon nebo terasu, i tak si můžete vypěstovat vlastní květiny, třeba plnou náruč krásných letních cibulovin… Zde je trochu inspirace včetně pár tipů, jak na to, abyste se na léto pořádně natěšili!

Vlastní zahrádku řezaných květin si můžete vytvořit opravdu prakticky kdekoli. Na místě nezáleží, protože květiny do vázy porostou všude: na zeleninovém záhonku, na městské zahrádce, na venkovské zahradě, a dokonce i na balkóně nebo na terase. Jediné, co potřebujete, je záhonek nebo truhlík s dostatečným přístupem slunečního světla, díky kterému mohou rostliny bohatě kvést a samozřejmě pravidelná zálivka.

Proč právě letní cibuloviny?

Letní cibuloviny se do zahrádky skvěle hodí, protože na rozdíl od ostatních rostlin tvoří ohromné množství květů už během svého prvního vegetačního období. Pokud si letní cibuloviny správně vyberete, můžete první vlastní květiny sklízet od června až do října. A navíc – letní cibuloviny nabízejí široký výběr nádherných tvarů, velikostí a barev, spíš jde o to umět si z té záplavy možností vybrat…

Letní kytice s kosatcem bílým (Iris Casablanca)

Podle čeho si vybrat?

Do zahrádky se hodí téměř všechny letní cibuloviny. Vyberte si třeba květiny ve svých oblíbených barvách nebo podle vůně, kterou vydávají. Asi nejvděčnější letní cibuloviny jsou jiřiny, protože tvoří velké, okázalé květy, které kvetou téměř celé léto a vydrží až do prvních mrazíků. Nebo zkuste mečíky, kaly, lilie či montbrécie. Nádherné květy vám poskytnou všechny.

Původem z Afriky je kalokvět (Agapanthus), může dorůst výšky až dvou metrů. Květy na vrcholu stonku mají blankytně modrou barvu, ale existuje i bílá varianta. Kalokvět je náročný na živiny, potřebuje jak kvalitní půdu, tak velký květináč a dostatek vody i slunce.

Jak na to?

  • Letní cibuloviny se sázejí na jaře, jakmile již nehrozí mrazíky. Ideálním obdobím jsou duben a květen.
  • Mají raději slunná místa, umístěte je tedy tak, aby se mohly slunit celý den.
  • Než je zasadíte, zjistěte si, jaké výšky dorostou. Vysoké květy budou lépe vypadat v pozadí a nižší odrůdy vpředu, podle toho je i vysazujte.
  • Půdu zkypřete pomocí lopatky nebo rýče a odstraňte plevel a malé kameny.
  • Cibuloviny dejte opatrně do půdy – většina musí být zasazena dvakrát hlouběji, než je výška jejich cibulek. Výjimku tvoří hlízy jiřin. Ty se sázejí přímo pod povrch půdy, jelikož potřebují k růstu teplo slunce.
  • Opatrně zahrňte zeminou, přitlačte rukama a dostatečně zalijte vodou.
    Za pár týdnů se začnou dít zázraky…

TERASA NEBO BALKON

Letním cibulovinám se bude dařit i tady. Stačí naplnit velký květináč nebo truhlík s otvory ve spodní části dostatečným množstvím kompostu, aby mohly hlízy a cibulky růst. Po zasazení je pořádně zalijte, abyste nastartovali jejich růst. Během kvetení nezapomeňte půdu zalévat vždy, když je suchá. Během horkých dnů letní cibuloviny velmi ocení večerní zalévání.

Připravila: Mirka Vernerová, spolupráce iBulb
Foto: iBulb

Datum vydání: 29. 5. 2018

Edit: