Důležitý milník: ABB a 150 let inovací v ČR

Společnost ABB patřící k světovým technologickým lídrům působí na domácím trhu od roku 1992. Za tu dobu se stala jedním z nejvýznamnějších průmyslových a elektrotechnických hráčů v České republice. Významně investovala do nových kapacit, technologií, modernizovala zdejší výrobní závody a zvýšila počet zaměstnanců až na současných více než 3 400.

 

Nejdůležitější historické milníky, které ABB připomene na brněnském veletrhu AMPER:

1868 – Jablonec nad Nisou

Stopadesátiletou historií se může pyšnit výrobní závod ABB s.r.o. Elektro‒Praga v Jablonci nad Nisou, který byl založen v roce 1868. Za zrodem stál Gustav Kramer a Adalbert Löbl. Jejich původním záměrem bylo zpracovávat sklářské polotovary vyráběné ve zdejším regionu. Ve snaze reagovat na vývoj trhu přidávají v roce 1908 majitelé k původní továrně také výrobu elektrotechnických součástek a zaměřují se i na vlastní vývoj.

V roce 1920 se v sortimentu objevují první otočné vypínače, společnost získává řadu patentů a využívá nejmodernější postupy a materiály – přes keramiku po bakelit. V roce 1993 se Elektro-Praga stává součástí skupiny ABB, která výrobu domovního elektroinstalačního materiálu dále rozvíjí a modernizuje. V roce 2016 zapojuje do výroby i robota YuMi ‒ prvního skutečně spolupracujícího robota s člověkem na světě. V současnosti je nejvýznamnějším výrobcem domovního elektroinstalačního materiálu v České republice.

1887 – Brno

Jen o málo mladší je závod v Brně, který v roce 1887 založili pánové Bartelmus a Donát. Pod novým názvem Elektrotechnické závody Julia Fučíka ji v roce 1993 získalo ABB. ABB přineslo další rozvoj hlavně v oblasti vývoje a výroby vzduchem izolovaných rozvaděčů a přístrojových transformátorů a senzorů vysokého napětí. Dnes je tato výrobní jednotka jednou z největších a nejmodernějších v koncernu ABB a je vybavena speciálními automatizovanými linkami.
Výrobky tohoto závodu najdeme po celém světě – např. v nejvyšším mrakodrapu světa Burdž Chalífa (828 m) v Dubaji, kam z Brna putovalo 48 vzduchem izolovaných rozváděčů vysokého napětí. Ty zajišťují velmi důležitý přívod elektrické energie do budovy (pro klimatizace, osvětlení i komunikační zařízení) a do přilehlého komplexu jezer s fontánami, které jsou rozprostřeny kolem mrakodrapu a dotváří luxusní prostředí.

1913 – Ostrava

Rok 1913 má ve svém rodném listu navijárna v Ostravě, z níž se postupně vyvinul servis motorů a generátorů s působností nejen v České republice. Významným světovým projektům se věnuje i ostravské Operační centrum, které vzniklo v roce 2002 a podílí se na prestižních zakázkách, jako je např. unikátní plošina Goliat v Barentsově moři. Operační centrum ABB v Ostravě se zabývá především vývojem softwarových aplikací pro průmysl, programováním automatizačních systémů, informačními technologiemi a jejich zabezpečením. Takováto centra má ABB pouze dvě – v Ostravě a druhé v Indii.

2010 – Praha

Ve snaze reagovat na potřeby trhu s obnovitelnými energiemi a zvyšovat energetickou efektivitu přebírá ABB v roce 2010 od pražské společnosti Polovodiče, a.s. její výrobu polovodičových součástek. Díky následným rozsáhlým investicím ji přeměňuje v moderní výrobu světových parametrů podpořenou technickým rozvojem v oblasti výkonových polovodičů. Velmi úspěšný je pražský závod díky novým patentům.

2012 – Vestec

V roce 2012 otevírá ABB nový showroom Evropského aplikačního centra pro robotizované svařování a dělení ve Vestci u Prahy, zaměřený na aplikovaný vývoj, výrobu a testování buněk a na klíč sestavených systémů.
Toto centrum dodává do celého světa také koncept buněk FlexArc® určený pro svařování. Jen v roce 2017 centrum dodalo cca 40 svařovacích projektů s více než 80 svařovacími buňkami  v České republice a Evropě, např. pro společnosti Daimler nebo Volvo. Za zmínku stojí také plně automatizovaná linka sestavená z 9 svařovacích pracovišť a 5 FlexArc buněk, které obsahují 20 svařovacích robotů a 6 robotů pro manipulaci se svařenci mezi jednotlivými pracovišti. Roboti mají na starosti také svařování náprav nákladních automobilů v belgické továrně DAF Trucks.

2015 – Trutnov

V roce 2015 zahajuje v Trutnově provoz nový závod na výrobu automatizačních systémů pro rozvodny. Současně s jeho otevřením ABB posiluje i místní inženýrské centrum, které se věnuje kybernetické bezpečnosti a vývoji aplikací pro inteligentní sítě.

2017 – akvizice B&R

Historicky vzniklou mezeru v nabídce ABB pro automatizaci strojů a výrobních procesů zaplňuje ABB v roce 2017 akvizicí rakouské společnosti B&R, nabízející inovativní výrobky, software a řešení pro moderní automatizaci strojů a výrobních procesů. Ta má pobočky např. v Brně, Praze, Českých Budějovicích nebo Liberci. Česká republika se tak pro ABB stala důležitou základnou pro rozvoj inovativních technologií.

2018 – Veletrh AMPER

Společnost ABB na letošním ročníku brněnského veletrhu AMPER oslaví 150 let inovací v České republice a vedle toho představí nová řešení pro smart domácnosti, budovy, města nebo průmyslové provozy. Součástí expozice je i nabíjecí stanice pro elektrobusy. Přijďte se inspirovat a oslavit s námi významné jubileum na stánek číslo 4.08 v hale P!

Více na new.abb.com/cz/amper2018

Společnost ABB

ABB (ABBN: Six Swiss Ex) je lídr a průkopník v oborech elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky. Zákazníci ABB pocházejí z odvětví energetiky, průmyslu, dopravy a infastruktury z celého světa. V návaznosti na více než 130 let tradice inovací dnes společnost ABB tvoří budoucnost průmyslové digitalizace a je hybnou silou energetické a čtvrté průmyslové revoluce. Jako titulární partner Formule E, mezinárodní kategorie závodů FIA pro vozidla s výhradně elektrickým pohonem, ABB posouvá hranice e-mobility a přispívá k udržitelné budoucnosti. ABB působí ve více než 100 státech a má přibližně 136 000 zaměstnanců. www.abb.com

Komerční prezentace

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 20. 3. 2018

Edit: