Dům s ochrannými křídly

Jako by zde stál odjakživa, v těsném sousedství vzrostlých stromů. Dům, který i na rohovém pozemku dokáže zajistit svým obyvatelům maximum soukromí. Díky stromům i díky přesahům bočních zdí, které dům chrání vůči větru i pohledům okolo jdoucích.

Nový dům jako by spadl do staré zahrady z nebes. A skoro stejně neuvěřitelně se před léty mladým manželům naskytla možnost koupě zahrady s malou dřevěnou chatou. V místě, které si zamilovali při návštěvách svých přátel, o kterém žertovali, že tady by chtěli bydlet. Žertovali, protože jim na mysl nepřišlo, že by se právě zde mohla vyskytnout volná parcela. Lákavé možnosti nemohli odolat a zelená čtvrť na kraji Prahy se jim na čas stala alespoň víkendovým útočištěm.

Svázaná svoboda

Po nějaké době se obrátili na svého dobrého přítele a architekta Luboše Zemena z ateliéru 4 DS. Projektoval již dům pro příbuzné v jižních Čechách a znali dobře jeho tvorbu. Nebylo tedy pochyb, komu svěří návrh svého domu. Dali mu svobodu, co se týče jeho architektonického výrazu, měli však poměrně hodně přání, která by měl dům splnit. Prioritou bylo zachování co největšího počtu stromů. V podstatě byli ochotni obětovat jen ty, které rostly v místech jeho základů. Chtě- li dům moderní – avantgardní, prostorný a světlý, ale aby si zachovával osvědčené tradiční prvky starých venkovských stavení – průhled od vchodu až do zahrady a prostor, kde může být rodina pospolu a s přáteli, vévodit by mu měl veliký stůl alespoň pro deset osob. Přáli si otevřené schodiště a zcela konkrétní požadavky měli na některé materiály – stropy z pohledového betonu, hliníková okna, celoplošnou dřevěnou podlahu.

Sen o velkém stolu nejméně pro deset osob ustoupil tomuto, sice menšímu, ale perfektně pasujícímu k tomuto interiéru.

Sázka na favorita

Architekt přinesl sedm skic, ve kterých si dovolil výrazově experimentovat, aby vyhověl přání po něčem neobvyklém. Po prohlédnutí skic nebylo co řešit. „To je on,“ byli si budoucí majitelé jisti ihned po prvním zhlédnutí. A architekt přiznal, že vybraný návrh byl i jeho favoritem. Cení si na něm jeho umístění na pozemek a orientace – s hlavní fasádou orientovanou na jih do zahrady a třemi podružnými, které na rohovém pozemku eliminují vliv okolí. Jednoduchá obdélníková hmota domu má prodloužené zdi bočních fasád, které vytvářejí intimní prostředí terasy a balkonu a vizuálně je oddělují od sousedních pozemků. V současné době se parcela nachází na konci zástavby, na východní straně se však mají brzy budovat řadové domy. Pak význam těchto křídel či uší domu, jak jim všichni říkají, ještě vzroste. Majitelům zaimponoval nevyspekulovaný lapidární výraz hlavní fasády s rytmicky umístěnými okny ve dvou řadách nad sebou a právě nápad s přesahem zdí. Podle jejich přání ústí chodba, do které se vstupuje ze severu, prosklenými okny do zahrady. Vlevo od ní se nachází obytný prostor s kuchyňským koutem, vpravo pak pokoj a koupelna s WC pro hosty. Schodištěm se vstupuje do světlé haly oddělující ložnici a dětský pokoj, který je připraven na případné rozdělení na dva. „Architektonická kvalita domu stojí na použitém moderním tvarosloví a přírodních materiálech – bílá omítka, kov, sklo, dřevo a beton. Velký důraz je kladen na kvalitu detailů a jejich řemeslné provedení,“ říká architekt Luboš Zemen.

Sen o velkém stolu nejméně pro deset osob ustoupil tomuto, sice menšímu, ale perfektně pasujícímu k tomuto interiéru.

Holčičí věci

V době, kdy se dům navrhoval, nebylo jasné, zda se jeho stavba někdy uskuteční. Když se ale všechny nepříznivé okolnosti v rodině obrátily v dobré, začala majitelka přemýšlet o domě ne jako o nějakém vysněném, ale o domě, ve kterém bude opravdu bydlet. Možná i nové životní zkušenosti přinesly nové potřeby. V jasném a čitelném prostoru jí najednou začala scházet možnost, kam se schovat. A přizvala ke spolupráci bytovou architektku Zuzanu Vranou. Ta se snažila proniknout hluboko do nitra rodiny, jejího fungování a potřeb. Naštěstí byly s majitelkou naladěny na stejnou strunu, spolupráce probíhala velice dobře a vyvinula se v přátelství. Jak říká paní domu, řešily spolu takové ty holčičí věci, které vnáší do domova osobnost ženy. Říká o sobě, že má dva oblíbené směry – jednoduchý čistý, lapidární, ale zároveň romantickou něžnost francouzských interiérů. V tomto domě, ve čtvrti, která navazuje na architekturu 30. let, se musí, jak sama říká, s druhou stránkou své osobnosti krotit. Její manžel na otázku známých, zda se nebojí, že jejich moderní dům bude příliš studený, odpovídá, že díky jeho manželce určitě ne. Na její návrh narušují hladké plochy stěn různě umístěné niky osazené uměleckými artefakty, interiér proteplují drobné něžnůstky, jako třeba pytlíček levandule na okně, které ovšem v rámci zachování stylu fotograf (muž), před zmáčknutím spouště odstranil. Zásadní změnou vzniklou ze spolupráce dvou žen byla nová orientace schodiště, pod které se schovaly skříňky kuchyňské linky, původně navrhované lehké ocelové zábradlí nahradilo skleněné. Paní domu oceňuje kout vytvořený pro sedací soupravu, který slouží téměř výhradně rodině, s přáteli usedají k jídelnímu stolu. Bohužel ne tak velkému, jak si původně přáli. Rezignovali na velikost, když na internetu objevili sice menší, ale takový, který jako by byl navrhován přesně pro jejich interiér. Podle slov majitelky Zuzana Vraná pečlivě vyslechla její přání a nápady a hledala jejich vyjádření tak dlouho, až byla spokojenost na obou stranách. Příkladem je například betonová lavice u krbu, spolu vybíraly materiály i zařízení.

Pouze v koupelnách se místo dřeva objevuje na podlahách epoxidová stěrka.

Na realizaci záleží

Důraz na detaily a méně obvyklé prvky jako pohledový beton či hliníková okna v líci fasády vyžadovaly zkušenou realizační firmu. Zuzana Vraná navrhla stavební společnost IPM Building, se kterou již měla dobrou zkušenost. Její majitel inženýr Pavel Matyáš měl o spolupráci zájem, protože se zaměřuje právě na stavby atypických rodinných domů, aby vytvořil protiváhu masiv nímu rozmachu sídlišť stejných rodinných domů. „Věnujeme se poctivé stavařině jako řemeslu s maximálním přístupem k zákazníkovi a jeho domu, ve spolupráci s architektonickými ateliéry,“ přibližuje orientaci firmy. Díky tomuto přístupu byly zachovány i stromy jen pouhý metr od fasády. Aby se zahradě příliš neublížilo, pracovalo se pomocí mechanické ruky přes plot, nadobyčej dobře se vydařil stavařský oříšek – pohledový beton i jiné náročné detaily stavby. Majitelé jsou spokojení, v domě se jim bydlí opravdu dobře a těší je, že i přátelé, kteří strohému stylu příliš neholdují, se u nich cítí příjemně.

Patro: 1 – hala 2 – koupelna 3 – šatna 4 – ložnice 5 – dětský pokoj 6 – balkon
Přízemí: 1 – chodba 2 – obývací prostor s kuchyní 3 – pokoj pro hosty 4 – koupelna s WC 5 – terasa

VIZITKA DOMU

Autoři projektu: 4 DS, spol. s r. o. Luboš Zemen, Milan Hakl, Václav Toufar, Vojtěch Navrátil, Eva Zemenová
Interiér: Ing. Zuzana Vraná
Dodavatel: IPM Building, spol. s r. o.
Zastavěná plocha: 134 m2
Užitná plocha: 173 m2
Obestavěný prostor: 714 m3
Konstrukce: cihelné zdivo nosných zdí i příček ze systému Porotherm včetně porothermového systému překladů a věncovek, kombinované s železobetonovým stropem nad spodním podlažím.
Střecha: plochá, s hydroizolací krytou vrstvou kačírku
Okna: hliníková, vsazená do líce zdiva
Schodiště: přímé
Vytápění: teplovodní s podlahovými konvektory, plynový kondenzační kotel
Terasa: dřevěný rošt

Miloslava Perglová
Foto: Jaroslav Hejzlar

Datum vydání: 19. 3. 2020

Edit: