Dům s pirátskou minulostí

Palác Sant Gaieta, zasazený v historickém centru města Palma de Mallorca, postavil v šestnáctém století obávaný pirát z Janova. Dům samotný zažil během několika stovek let lepší i horší časy, byl vykraden, dvakrát vyhořel a posledních pár desítek let zůstal úplně opuštěný…

Nový život mu doslova vdechla nadšená architektka a designérka Teresa Sapey až v roce 2016, kdy dům koupila. A začaly se dít věci… Z opuštěného squatu se po roce stal překrásný dům, který je rozhodně veselejší a barevnější, než kdy býval.
Na Zlaté míli
Rekonstrukce probíhaly s ohledem na místo, kde budova stojí. Oblast Lonja, v níž se nachází, je srdcem hlavního města Palma de Mallorca, dům je přímou součástí luxusní nákupní čtvrti, které se říká „La Milla de Oro“ (Zlatá míle).
Architektka proto zachovala tradiční prvky stavby, zejména původní okna a stropy ve výšce pěti metrů, znak královských architektonických stylů minulých staletí. Nově se rozhodla spojit dvě dosud oddělená křídla domu v jedno – část vyhrazenou pro šlechtu s částí určenou pro služebnictvo.

K obrazu svému…

Ostatní části domu byly kompletně přepracovány, aby budova věrně odrážela osobnost nové majitelky. Teresa se například nebála přemalovat původní a bohužel již nezrestaurovatelné stěny z 16. století jasnými a hutnými barvami, které vyjadřují její pocity i tvůrčí duši. Chopila se příležitosti s takovým nadšením, že všichni, kdo do domu vstoupí, téměř oněmí úžasem… Výsledkem je směsice barev, stylů, tvarů i materiálů, které lze charakterizovat dvěma slovy – živé a extravagantní. A přesně taková je i majitelka domu.
Tím, že se do rekonstrukce zchátralého domu pustila, vzdala vlastně hold ostrovu Mallorca a jeho středomořským barvám. Převládají citronová žlutá, teplá barva slunce, modř moře a oblohy, záplava všemožných odstínů zelené…

Všechny dekorační předměty, které se nijak barevně neomezují, vytvořila Teresa s pomocí svého týmu, podobně jako nástěnné malby.

Prostorný obývací pokoj se světlou výškou přes pět metrů a krásným světlem je oblíbenou místností Teresy Sapey. V domě o rozloze 250 m2 je pět ložnic, pohodlně se sem vejde až 12 lidí.

Teresa Sapey

Narodila se v roce 1962 v Itálii, studovala architekturu na Polytechnické universitě v Turínu, akademické vzdělání ukončila v roce 1985 v Paříži diplomem BFA na Parsons School of Art&Design v La Villette. V roce 1990 se přestěhovala do Madridu, kde založila vlastní architektonické studio. Přednáší na Universitě Camilo José Cela v Madridu, ale i různě ve světě. Podílela se na projektu Hotel Puerta América Madrid, kterého se účastnilo 18 architektů, například Jean Nouvel, Arata Isozaki, Norman Foster nebo Zaha Hadid.

Připravila: Vladimíra Storchová
Foto: archiv Teresy Sapey

Uložit

Datum vydání: 7. 11. 2018

Edit: