Dveře korunují vzhled domova

Od dob, kdy dveře nahrazovala zvířecí kožešina nebo proutěná rohož, uplynula spousta času. Dnes plní interiérové dveře z různých materiálů nejen funkci praktickou, ale také estetickou. Jak si správně vybrat?

Podle způsobu otvírání jsou u nejčastěji používány otočné dveře, to znamená takové, kdy je dveřní křídlo zavěšeno pomocí bočních dveřních nás závěsů (pantů) na zárubni a otevírají se jedním směrem. Podle toho, na jaké straně panty při pohledu na otočné dveře vidíte (lze je přímo osahat), určíte, zda jde o levé nebo pravé dveře. Otočné dveře by neměly narážet do nábytku, ani do jiného vybavení domácnosti (sprchového koutu, umyvadla apod.). Zároveň by na straně kliky (tedy například od levých dveří na stěně, která je od dveří vpravo) měly být umístěny vypínače osvětlení. Má to praktický důvod: pokud dejme tomu odcházíte z obývacího pokoje, otevřete dveře, které jsou levé, pravou rukou zhasínáte, dveře zavíráte a jdete spát. Otočné dveře zabírají při otevírání zhruba 1 m2 prostoru, mají ale tu výhodu, že po všech stranách dobře izolují, hodí se tedy určitě pro dětské pokoje nebo ložnice.

Posuvné modely

Elegantní posuvné dveře se otevírají dvěma způsoby. Jednak „na stěnu“, což znamená, že jejich křídla se posouvají těsně podél stěny. Pro jejich instalaci nejsou nutné větší stavební úpravy. Jsou buď jednokřídlé (posouvající se na jednu stranu), nebo dvoukřídlé (ty se pak posouvají na dvě strany). Dalším typem jsou posuvné dveře zasouvající se do pouzdra ve stěně. Díky těsnicímu kartáči na dveřním křídle a volitelnému dorazovému těsnění v rámu dokážou posuvné dveře poskytnout částečně ochranu před pachy, průvanem i hlukem. Posuvnými dveřmi ovšem nelze vybavit celý byt nebo dům. Zajímavé může být jejich osazení například mezi koupelnou a toaletou, jídelnou a obývacím pokojem či třeba v případě uzavření šatny.

Co je uvnitř

Konstrukce dveřního křídla u běžných interiérových dveří bez speciálních vlastností může být vyrobena kompletně z masivu, anebo tuhost konstrukce zajišťuje rám, který je buď viditelný (rámové dveře), nebo opláštěný (deskové dveře). Výplň plochy dveřního křídla (jádro) pak bývá tvořena různě. Nejlevnější je voština z tvrzeného papíru poskládaného do šestihranného tvaru připomínajícího včelí plástev. Tyto dveře „papíráky“ se hodí do méně namáhaných prostor, jsou levné, lehké a dobře ovladatelné. Jádrem dveří může být též DTD (dřevotřísková dutinka – odlehčená dřevotřísková deska), která vyhovuje běžnému provozu a má dobrou zvukově izolační schopnost. Nebo také MDF (dřevovláknitá deska – středně tvrdá s homogenní strukturou a pevnými hranami), která se vkládá do rámové konstrukce. Alternativu výplně představuje lehčená lněná deska (s výbornými akusticko-izolačními vlastnostmi) a tzv. hobra. Od jádra dveří se pak samozřejmě odvíjí i cena.

Dveřní křídlo Porta Vector, výplň voština / dutinková DTD, povrch tvoří lak Premium. Zárubeň Porta Level 100, Porta Perfect dub klasik. Cena za dveře (60 až 90 cm) 4 745 Kč bez DPH, za zárubně (tloušťka stěny např. 12 až 14 cm) 8 440 Kč bez DPH. Porta Doors

Dveře rámové

Do základního rámu je výplň v podobě HDF materiálu či skla vsazována. Oproti deskovým dveřím jde o bytelnější variantu.

Povrchové materiály

  • Fólie: jejich potisky převážně imitují dřevo, případně mají 3D povrchovou strukturu.
  • Lamináty CPL: pod vrstvou nízkotlakého laminátu je opět dekorativní papírová fólie. Laminát je mechanicky velmi odolný i barevně stálý.
  • Lamináty HPL: jde o jednu z nejodolnějších povrchových úprav vůbec. Nedovoluje použití na profilovanějších modelech.
  • Laky: vodou ředitelné, akrylátové (případně vytvrzené EBC technologií), polyurethanové.
  • Polymery: PVC a polypropylenové povrchy ve formě fólie. PVC patří k vysoce odolným povrchům. K použití hlavně na profilované dveře.

 

Text: Vanda Jesenská
Foto
: archiv firem a Shutterstock

Datum vydání: 9. 4. 2020

Edit: