Elektřina místo slunce

Zdravé sálavé teplo mohou do našich domovů přinášet slunce, kachlová kamna nebo elektrické infratopení. Právě na moderní „elektrické slunce“ se dnes zaměříme.

Systémy elektrického sálavého vytápění vykrystalizovaly během let do nejrůznějších podob. Může jít o nízkoteplotní systémy s tenkou topnou fólií, které hřejí ve velké ploše z podlahy nebo ze stropu, ale také o ploché panely s rozmanitým designem, jež zdobí stěny či strop a zároveň jakoby mimochodem topí. Anebo můžete mít infratěleso umístěné v prostoru, které sálá teplo skutečně do všech stran jako slunce.

PLNĚ FUNKČNÍ KRÁSA

Elektrické sálavé panely na stěnu se mohou stát nejen topidlem, ale také funkčním nebo estetickým doplňkem interiéru. Jestliže v menším bytě oceníte praktickou doplňkovou funkci zrcadla, pak do velkoryse pojatého prostoru se vám na stěnu bude hodit obraz, jehož motiv si často můžete vybrat nebo dodat sami. Reprezentativní zdobný prvek vnese do interiéru i topidlo v podobě keramické, mramorové nebo tónované skleněné desky. A v koupelně nepochybně uvítáte elegantní spojení topného panelu s věšákem na ručníky. Hlavní funkcí však v každé ze zmíněných variant zůstává vytápění sálavým teplem, jež vstupuje do lidí, stěn i nábytku a teprve druhotně prohřívá také okolní vzduch. Jde o rovnoměrné vytápění celého prostoru infračerveným tepelným zářením, které vzduch nevíří ani nepřepaluje. Proto je příjemné a přináší vám komfort i zdraví.

Stropní infrapanel Wellina Round je elegantní, účinný a získáte na něj komplexní záruku 10 let. Na výběr dvě velikosti (průměr 71 cm + příkon 400 W, nebo průměr 90 cm + příkon 610 W). USby

PRINCIP A ZDROJ

Infračervené záření představuje část vlnového spektra tepelného sálání. Neohřívá vzduch (volně jím prochází), sálavý tepelný tok se po dopadu na předměty z malé části odrazí do prostoru, ale až 85 % tohoto záření pohltí stěny, podlaha, nábytek i lidé v místnosti. Sálavá energie tak přímo ohřívá vše, co je v jejím dosahu. Slunce jako nejsilnější infračervený zdroj tepla dokáže povrch předmětů ohřát na obrovskou vzdálenost i v zimě, kdy je teplota vzduchu pod bodem mrazu. Rovněž pro umělé zdroje tepla platí, že ty sálavé přinášejí pocit tepelné pohody při nižší reálné teplotě vzduchu. Navíc prohřívají také zdivo, které pak uvolňuje do vzduchu přebytečnou vlhkost, brání tvorbě plísní a lépe izoluje. Prostor díky tomu nemusíte přetápět, což je nejen zdravé, ale i ekonomické. Důležité však je, aby tepelný zdroj byl správně dimenzovaný a obsáhl celý prostor. Jinak byste totiž mohli trpět podobným pocitem jako za chladné noci u ohně: Zatímco nohy máte krásně v teple, na záda (odvrácenou část těla) je vám zima.

Designové panely francouzské firmy Campa sálají pomocí dvou topných těles s vysokou emisivitou. Regulovatelný výkon, inteligentní elektronický termostat s LCD displejem. Sefen.

CO JE A NENÍ INFRATOPENÍ

Pro infratopení platí jednoznačné pravidlo: Aby se topidlo smělo nazývat sálavým, musí sálavé teplo produkovat nadpoloviční většinou svého tepelného výkonu. V praxi totiž dochází při umístění topných panelů na zdi k vedlejší konvekci, která sálavou složku snižuje. Infrapanely lze umístit i na strop, kde je vedlejší konvekce minimální a skoro 100 % dodaného příkonu se uvolňuje v podobě sálání. Na strop se však umisťují především vysokoteplotní infrapanely, jež přehřívají horní část místnosti, a jsou proto méně ekonomické. Při rozhodování je třeba vzít v úvahu také specifika systému infratopení: Pro dostatečný výkon potřebuje poměrně velké rozměry, proto jsou klasické infrapanely ideální do nízkoenergetických objektů. Naopak se nehodí pro nárazové a nepravidelné vytápění chat či chalup, neboť náběh sálavého tepla je postupný a relativně pomalý. Abyste se nenapálili hned při nákupu, pamatujte, že na českém trhu lze sehnat infratopidla velmi rozdílných kvalit. Proto nevybírejte podle ceny: Nechte si poradit od nezávislého odborníka a vsaďte raději na produkty zavedených výrobců. Právě takové vám představují naše fotografické příklady.

Panely z přírodních materiálů (žula, mramor, pískovec) se hodí i do pasivních domů. Zakázková výroba, cena od 8 000 Kč (závisí na příkonu, rozměru a materiálu). Kopřiva Praha

VÝHODY A BONUSY

Infratopení lze zvolit jako hlavní zdroj tepla pro celý dům či byt, ale také jen do vybraných místností jako doplněk stávající otopné soustavy (ústřední nebo plynové vytápění). To vám umožní promyšlené a cílené vytápění s minimálními náklady. Celý systém i každé topidlo jednotlivě můžete připojit na termostat, který hlídá přesně nastavenou teplotu. Regulace je snadná a pružná. Velkou výhodou je, že sálavá topidla nevyžadují revize, měření emisí, vymetání komínů ani údržbu. Jsou bezpečná i pro děti, zcela tichá a na rozdíl od přímotopů nebo radiátorů nevíří prach. Pokud se odhodláte k zásadní rekonstrukci otopné soustavy, představuje infratopení variantu se snadnou montáží a nízkými pořizovacími náklady. Instalace nevyžaduje projekt, speciální znalosti ani stavební úpravy v bytě. Pokud instalovaný příkon nepřekročí 3 000 W, stačí topidlo připojit do běžné zásuvky s jističem 16 A. Sálavé vytápění vás prohřeje přímo a tím vám přinese pocit tepelné pohody při nižší reálné teplotě vzduchu. Díky tomu vás nenutí prostor přetápět, je zdravé a ekonomické. A to nejlepší nakonec: Infračervené paprsky mají léčivé účinky! Jednak působí blahodárně na svalový systém (bolesti kříže a zad, artritida, revmatismus), jednak posilují imunitu a pomáhají při chřipce či nachlazení.

TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 11. 9. 2020

Edit: