Energeticky soběstačná administrativní budova s dřevěným skeletem je stavba budoucnosti

administrativní budova Kloboucké lesní

Foto: BoysPlayNice a Nadace dřevo pro život

Až velebnou architekturou se prezentuje skeletová konstrukce administrativní budovy Kloboucké lesní v Brumově-Bylnici. Stavba je navržena tak, aby udávala směr stavění budoucnosti. Stala se také vítězkou ročníku 2023 soutěže “Dřevěná stavba roku” v kategorii Dřevěné budovy.

Ekologie, jednoduchost a střídmost v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi – to vše vsazeno do prostředí přírodních prvků, zeleně a vody. Konstrukční základ je vyroben výhradně z materiálu, který vzniká přímo na místě – na lince Kloboucké lesní. Použity jsou profily BSH, ze kterých je složena rámová konstrukce tradičního tvaru, která se mnohokrát zopakuje a vytvoří dlouhou elegantní hmotu stavby.

Konstrukce domu kombinuje těžký dřevěný skelet, betonové jádro a ocelová ztužení. Montáž za pomoci věžového jeřábu probíhala ve dvou montážních skupinách – z obou štítů směrem do středu ke ztužujícímu betonovému jádru. Celá budova je energeticky soběstačná, na střeše má FVE o celkovém instalovaném výkonu 113,15 kWp, navíc disponuje bateriovým úložištěm o kapacitě 72 kW. Přebytky energie využívá firma ve výrobě.

„Představte si svět, kde materiály na stavbu vašeho domu necestují přes půl světa. Kde znáte les, v němž se pokácely stromy, ze kterých máte postavený dům,“ říká Ing. Jaroslav Šerý z Kloboucké lesní. „Naše sídlo není jen administrativní zázemí firmy, je to laboratoř. Zkoumá, jak by se daly stavět domy rychleji, jak pracovat s energií i materiály tak, abychom nezatěžovali přírodu při jejich výrobě, v průběhu jejich životnosti, ale i při likvidaci na konci jejich životního cyklu. Ani kapka vody nepřijde nazmar, ani joul energie se nepropálí jen tak a každá zkušenost se využije pro další vývoj.“

Zdrojem pro vytápění stavby a celého areálu firmy je centrální kotelna, kde hlavní palivovou surovinu tvoří štěpka vlastní produkce. Tím je areál zcela nezávislý na jiném palivovém zdroji. Nové sídlo společnosti představuje základní ideály udržitelného stavebnictví.

administrativní budova Kloboucké lesní

Foto: BoysPlayNice a Nadace dřevo pro život

Vizitka díla

Kolaudace: prosinec 2022
Doba výstavby: 28 měsíců
Architekt: Mjölk architekti
Projektant: Ing. Pavel Srba a tým
Dodavatelé stavby: Michal Drga (generální dodavatel), Pukýš Dřevostavby, Janošík, Woodyglass
Investor: Kloboucká lesní
Statika: Ing. Jan Lukáš / LOstade CZ
Zastavěná plocha: 476 m²
Užitná plocha: 1 034 m²

Text: Vít Straňák
Foto: BoysPlayNice a Nadace dřevo pro život

Datum vydání: 15. 4. 2024

Edit: