Komín jako chytrý systém

Hodláte si postavit moderní energeticky efektivní dům? Pak nezapomeňte na zásadní význam komínu.

Za komín se neschováte, ale jeho perfektní fungování je pro dům klíčové. foto Shutterstock

Energeticky úsporné domy dneška si rozhodně zaslouží takový komínový systém, který zajistí nejen kvalitní tah a bezpečný odvod spalin z interiéru, nýbrž i maximální možnou účinnost spotřebičů a z toho vyplývající úspory. Aby komín všechny své úkoly plnil na jedničku, zahrnuje ucelený komínový systém tři základní části: nosný plášť, tepelnou izolaci a vnitřní vložku. Hned na začátku ovšem musíte učinit zásadní volbu mezi tradiční keramickou variantou a levnějším nerezovým komínem. Jeho stavba je sice rychlejší a jednodušší, ale obnáší také vážná rizika.

 

Keramická klasika

Sázku na jistotu nepochybně představuje tradiční, léty prověřený keramický systém. Obzvlášť tehdy, pokud vsadíte na zavedeného výrobce a realizace se ujme profesionální specializovaná firma. Komínový systém z keramické hlíny dlouho vydrží a nabízí univerzální vzhled, který sluší téměř každému domu. Dejte si pozor jen na jednu věc: Cihly musí být vždy důkladně vypálené (provozem se nevypálí) a celý systém musí vyzrát – tedy důsledně se zbavit vlhkosti. Tradiční cihelný materiál bývá v moderním pojetí doplňován například izostatickou keramickou vložkou. Je možná i kombinace zděného komína s nerezovou vložkou, o které se zmíníme dále.

 

Lego, které do sebe zapadá

Spolehlivý výrobce vám klasický cihelný komín dodá zpravidla jako kompletní stavebnici. Počet dílků tohoto „lega pro dospělé“ není vůbec malý: Obsahuje komínové tvarovky i vložky, sopouch 90° nebo 45°, vložku pro dvířka, komínová dvířka, tepelnou izolaci, větrací mřížku, kondenzační jímku, spárovací hmotu, zdicí směs, krycí desku a límec (ten může být keramický, nerezový nebo litinový). Pomocí jednotlivých dílů tohoto komínového „lega“ můžete navíc poměrně snadno zrekonstruovat i poškozené části starých komínů. Výhodou je, že dnes mají výrobci do detailů zpracovaný keramický komínový systém pro paliva různého skupenství – pevná, kapalná i plynná. Pokud ovšem chcete setrvat u sázky na jistotu, zdá se, že v ekonomicky nejisté době s rozkolísanými cenami energií představuje spolehlivý (a hlavně levný) zdroj energie především dřevo. Dnešní topidla mají spalovací komory moderní konstrukce a díky tomu jsou schopna využívat tento obnovitelný zdroj velmi účinně a ekologicky. Samozřejmě k tomu potřebují také moderní třívrstvé komínové systémy, jež si poradí i s mokrým dřevem.

 

Chytře a úsporně

Také v úsporných a energeticky pasivních domech musí komín splňovat základní požadavek normy, tedy za všech okolností bezpečně odvést spaliny od spotřebiče do volného ovzduší. Kromě toho však musí – oproti komínům instalovaným v běžných domech – splňovat ještě další požadavky. Především musí být komínový systém vzduchotěsný, takže nesmí mít větrací mřížku. Cihelná obálka komína a její správné provedení při stavbě tuto podmínku splňuje. Keramický systém vyhovuje i konstrukcí komína, která nepřenáší teplo do pasivního domu a nezpůsobuje jeho nežádoucí ohřívání. Komín by měl být tepelně důsledně izolovaný od základové desky. Pro tento účel existují cihelné tvarovky vyplněné polystyrenem, které komín dokonale odizolují.

 

S úsporou místa, času i energie

Pro ty, kteří si chtějí postavit skutečně moderní efektivní dům, je určen nový komín HELUZ SMART. Tato novinka kombinuje ekonomickou výhodnost, úsporu místa, jednoduchou instalaci a univerzální využití. Zároveň je kompatibilní s moderními technologiemi domu (např. s rekuperací). Jde o nejmenší keramický komín na trhu: Má rozměry 32 x 32 cm oproti tradičním 40 x 40 cm. Montáž je rychlá a maximálně snadná. Komín se hodí pro naprostou většinu běžných spotřebičů s přirozeným tahem. Zvládne pevná, plynná i kapalná paliva a suchý i mokrý provoz. Komínové těleso HELUZ SMART sestává z obvodového pláště z jednodílné broušené keramické tvárnice, do které se na stavbě vkládá izolovaná izostatická vložka. Ta je izolovaná již z výroby, což snižuje počet kroků při samotné montáži, která je tak výrazně rychlejší, jednoduší a bezpečnější. Ostatní komíny jsou obvykle dodávané jako tvárnice, vložky a samostatná izolace. Izolací pak buď musíte vložku na stavbě obalit, nebo ji vkládáte do tvárnice, což je pracnější a složitější. Díky tomu, že vložky jsou dodávané již s tepelnou izolací, stavebník už jen skládá broušené tvárnice a do nich vkládá vložku. V rámci stavěných zděných komínů se jedná o nejpokrokovější a nejjednodušší systém. Komín tvoří přesné broušené tvárnice, což u jiných komínových systémů rovněž není samozřejmostí. Také to přispívá k rychlé a efektivní montáži. Správně sestavený celek pro pasivní dům vyhoví i požadavkům měření těsnosti tzv. Blower Door testem. Záruka na komínový komplet činí 30 let.

 

Nerez: úspora s rizikem

Chcete nerezový komín? Zaručeně představuje nejlevnější a stavebně jednoduchou variantu řešení komínového systému. Ještě jednodušší variantu než komín představuje svislý kouřovod s funkcí komínu. Podstatnou výhodou nerezového systému je, že se dá opravdu snadno a rychle instalovat jak uvnitř, tak i vně budovy. Jestliže nový komín stavíte za plného provozu domácnosti, jistě oceníte právě jednoduchost venkovního provedení. Navíc efektní nerezový komín může fasádu moderního rodinného domu ozvláštnit a zkrášlit. Přes tyto výhody se ovšem vyplatí nepodcenit jedno vážné provozní riziko. To souvisí se snahou ušetřit na podpalu používáním reklamních letáků na pogumovaném papíru. Komínové vložky z nerezu reagují s řadou chemických prvků, ze všeho nejbouřlivěji s chlorem. A pogumovaný papír obsahuje recyklované termoplasty, zejména pak PVC (polyvinylchlorid). Důsledkem opakované chemické reakce v komíně může být proděravění vložky. Když poté přestane komín správně fungovat, prudce se zvyšuje riziko smrtelné otravy oxidem uhelnatým. Ta mívá každý rok na svědomí spoustu lidských životů – jen v České republice okolo 150 obětí ročně. Speciálně u nerezových systémů, které pořídíte levněji, se tedy vyplatí nešetřit na podpalu. Nejlepší je zatápět suchými třískami, dřevní štěpkou nebo ekologickými podpalovači.

 

Zděný komín s nerezovou vložkou

Tento komín je složen z tepelně izolovaných nerezových komínových vložek a obvodového pláště z cihelných broušených tvarovek. Jedná se tedy o třívrstvý komínový systém vhodný pro všechny druhy paliv a všechny typy spotřebičů s přirozeným nebo nuceným odvodem spalin – kotle na tuhá, kapalná i plynná paliva, krbové vložky, krbová kamna, plynové turbokotle a kondenzační kotle. Také u tohoto systému je výhodou rychlá a jednoduchá montáž, ale navíc vysoká odolnost proti mechanickému poškození i proti nasákavosti vložek (nerez). V případě havárie komína (např. vyhoření sazí nebo skončení životnosti) lze komín převložkovat bez vážnějších stavebních úprav, protože vám zůstane jeho základní část včetně izolace. Nerezová vložka může mít tloušťku od 0,6 mm až do jednoho milimetru.

 


Efektivita, ekologie, požitek z ohně

Schiedel letos představil novinku: monolitický komínový systém se zabudovanou rohovou krbovou vložkou KINGFIRE KANTO SC. Na první pohled zaujme vysunovacími rohovými dvířky, která umožňují větší požitek z ohně. Spotřebitel rovněž ocení ekologicky úsporný provoz. Systém je opatřen štítkem A+ a splňuje nejpřísnější ECO limity pro instalaci i do městských lokalit. Efektivitu hoření lze maximalizovat pořízením „smart“ doplňku v podobě zabudovaných termosenzorů uvnitř krbové vložky. Zákazník si pak může stáhnout aplikaci k obsluze, která mu napoví, ve který moment přiložit. Cílem je optimalizovat hoření a snížit výkon a emise na naprosté minimum.

Z designového hlediska upoutají pozornost rohová dvířka na krbové vložce. Neotevírají se do prostoru, ale celá se vysouvají směrem vzhůru. Pro snadné přikládání zapadnou do obkladu v horní části krbové vložky. Monolitické řešení KINGFIRE má minimální nároky na zastavěnou plochu oproti běžným řešením a vysunovací dvířka u varianty KANTO tento efekt ještě posilují. KINGFIRE se vyrábí na míru každé stavbě ve výrobním závodě, tím je zajištěna maximální kvalita každé zakázky. K zákazníkovi je dovezen hotový výrobek vcelku ve fázi hrubé stavby. Osazení komína probíhá velmi rychle pomocí jeřábové techniky. Tím se eliminují konstrukční chyby vznikající běžně na stavbách. Zásadní pro chod v nízkoenergetických, případně i pasivních domech je univerzální funkce komínové vložky ABSOLUT, která tvoří součást systému. Kromě odvodu spalin totiž zajišťuje i přívod vzduchu potřebného k hoření samostatnou šachtou v rámci komína. Výjimečnost tohoto produktu dokazují dvě ocenění v rámci mezinárodního designového klání Red Dot Award. Pověstnou červenou tečku si KINGFIRE KANTO odnáší z kategorií inovativní technologie a designové provedení. Kromě zajímavého estetického řešení představuje novinka do detailu propracovaný produkt, který vyniká svým ekologicky úsporným provozem. Jeho instalace je tak možná i do husté městské zástavby.


 

 

text Vít Straňák

foto Shutterstock se souhlasem firem Heluz, Schiedel

Datum vydání: 26. 9. 2023

Edit: