Teplo, které provoní a vyhřeje dům

Krb s živým ohněm už dávno není jen kulisa. Dokáže spolehlivě vytápět obytný prostor, v němž hoří. Ale nejen to! Díky teplovodním či teplovzdušným rozvodům se může stát hlavním zdrojem tepla i pro dvoupodlažní objekt. My se dnes zaměříme na teplovzdušné vytápění.

Oboustranně prosklená krbová vložka Brunner se stane dominantou vašeho obytného prostoru a díky německé kvalitě vám bude spolehlivě sloužit. Foto Krby-kamna Turyna

Není to složité. Pokud se rozhodnete vytápět zdravým teplem ze dřeva s vysokým podílem sálavé složky více místností, případně celý rodinný dům nebo chalupu, stačí, když zvolíte obestavěnou krbovou vložku či krbová kamna s dostatečným výkonem a napojíte topidlo na teplovzdušné rozvody.

Krbová vložka BeF Therm 7: oblíbený formát dveří s černě podbarveným sklem a kličkou potaženou pravou kůží. Externí přívod vzduchu, jednoduché ovládání. 35 609 Kč. Foto BeF Home

 

Dvě varianty rozvodu

Teplý vzduch od krbu či kamen lze rozvádět buď pomocí uzavřeného rozvodu, nebo pomocí rozvodu otevřeného. Uzavřený rozvod funguje tak, že teplý vzduch proudí z krbové komory do dalších místností v domě kanály, které jsou předem vytvořené ve stěnách budovy. Poté, co předá teplo sáláním přes teplosměnné plochy, instalované ve stěně, se ochlazený vrací zpětnými kanály do krbové komory. Cirkulace v systému je přirozená: Teplý vzduch stoupá vzhůru, po ochlazení se vrací dolů ke krbu. Má to ovšem háček. S instalací uzavřeného rozvodu musíte počítat již při výstavbě domu.

Tři prosklené stěny k dokonalému výhledu na oheň nabízí krbová vložka Panorama-Kamin. Vysoce kvalitní litina, různé formáty prosklení. Kompletní výroba v Německu. Foto Brunner

 

Dodatečná instalace

Právě stavební omezení je důvodem, proč se častěji využívá jednodušší otevřený rozvod. K jeho vybudování sice potřebujete řadu komponentů (pevná i ohebná potrubí, rozbočky, spojky, izolace, ventilátor, filtry, ventilační mřížky nebo talíře, regulaci, termostat, případně opláštění pro rozvod vzduchu), ale nemusíte bourat zdi. Pro vytápění se používají dva systémy: nucený a samotížný (přirozený). Nucený systém zajišťuje ventilační jednotka, která potřebuje připojení k elektrickému proudu. Ventilátor se zapíná, když vzduch dosáhne teploty nastavené na termostatu. Délka jedné větve od ventilátoru k ústí by neměla přesáhnout 10 metrů. U samotížného systému stoupá teplý vzduch z topidla vzhůru zcela přirozeně, takže ventilátor není zapotřebí. Tímto způsobem však lze vytápět pouze místnosti v patře nad krbem či kamny, kde se teplo šíří obvykle pomocí tenkého izolovaného potrubí obdélníkového profilu, vedeného podlahou. Samotížné vytápění horních místností je pomalejší, ale spolehlivé.

Krbová kamna podložená ochranným sklem Fireglass Amirro. Čiré tvrzené sklo o síle 8 mm je lemováno fazetou a má nosnost 250 kg. Různý tvar i velikost, od 1 255 Kč. Foto Zrcadla CZ

 

Rozvod od kamen

U krbových kamen vás čeká volba mezi tažným a tlačným systémem teplovzdušného rozvodu. Běžnější je tažný systém. Ventilátor se umístí nad kamna, napojí se na jejich teplovzdušné vývody a odsává teplý vzduch, který je pak potrubím tažen do jednotlivých místností. V nich bývá zpravidla zakončen ventilačním talířem či mřížkou se žaluzií. Tlačný systém má ventilátor je umístěn ve spodní části kamen, nasává studený vzduch z místnosti a vhání jej do mezipláště a teplovzdušného výměníku. Ohřátý vzduch pak vychází ze zadní části kamen, kde je vyveden do dvou objímek. Na ně lze napojit větve teplovzdušných rozvodů a potrubím vytápět i vzdálenější prostory.


Cena teplovzdušného vytápění

– Realizaci teplovzdušného rozvodu by měl vždy předcházet odborný projekt. Ten bývá u dodavatelů topidla či otopného systému pro zákazníky zdarma.
– Jestli chcete stavět krb či kamna svépomocí a žádáte pouze projektovou dokumentaci, počítejte s cenou přibližně od 5 000 Kč.
– Za realizaci teplovzdušných rozvodů pro běžný rodinný dům zaplatíte cca 40 tisíc Kč.
– Projekt + instalace teplovzdušného vytápění vychází zpravidla výrazně levněji než klasická teplovodní otopná soustava.


 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Krby-kamna Turyna, BeF Home, Brunner, Zrcadla CZ

Datum vydání: 22. 10. 2021

Edit: