Podzim v zahradě

Zahrada vyžaduje péči během celého roku, přesto právě podzim je obdobím, kdy práce na ní vrcholí. Co je nezbytné před zimou udělat, aby vegetační pauzu přečkala ve zdraví? Inspirujte se tipy, které jsme pro vás zjistili u odborníků, a než se do práce pustíte, vytvořte si aspoň v hlavě krátký seznam úkolů, mezi něž patří například sklizeň ovoce, prořezání dřevin, shrabání zahrady od spadaného listí, ochrana rostlin a trávníku, údržba nářadí a přístrojů…

KRÁSNÝ ŽIVÝ PLOT

Když živý plot na podzim pořádně přistřihnete, budete se moci na jaře radovat z vitálního a hustého listoví. Důležité je nejprve odstranit poškozené a odlomené větve, které se kříží nebo o sebe třou, a teprve poté provést tvarovací řez. Příliš vytáhlé větve zkraťte hned nad mladými výhonky. Po zastřižení by měl být plot ve své spodní části širší než v horní.

Plastové zahradní hrábě s flexibilními hroty (37 x 20 x 3 cm), 195 Kč (bez násady), prodává Magnet 3pagen, www.biano.cz

Zeleninu zakopat!

Čerstvě utržené ovoce vydrží nejdéle v chladné tmavé místnosti s vysokou vlhkostí vzduchu. Kdo nemá pro uskladnění příliš mnoho možností, může například kořenovou zeleninu skladovat po delší dobu pod zemí. Jednoduše vykopete jámu a vyložíte ji pletivem proti hrabošům.

Na silné větve jsou ideální dvoučepelové nůžky PowerGear X LX98, které jsou speciálně navrženy pro stříhání čerstvého dřeva až do průměru 55 mm – jsou vysoce odolné a lehké, s patentovaným převodovým mechanismem, který zajistí několikanásobně vyšší střižnou sílu a menší námahu při práci. 2077 Kč, www.fiskars.cz

PÉČE O STROMY

V případě pochyb při péči o ovocné stromy a ostatní dřeviny je dobré prořezávat méně a v průběhu roku strom upravit podle toho, jak se růst vyvíjí. Nepodceňte výběr nářadí, to vám výrazně ulehčí práci. Po prořezání je dobré ošetřit vzniklé rány na stromě, aby se mohly dobře zahojit. Tomu pomůže štěpařský vosk odolný proti rozmarům počasí.

Elektrický drtič zahradního odpadu for_q zvládne větve silné 40 mm – výkon 2500 W, sběrný box, hmotnost 29 kg, záruka 10 let, 4690 Kč. www.hornbach.cz

LISTÍ JAKO VÝŽIVA

Spadané listy vytvářejí vrstvu živin, která je příliš cenná na to, aby se jen tak odstranila. Podzimní listí je nejlepší uložit do sběrné nádoby, kde se podle teploty přibližně za jeden rok přemění na kompost. Ten se hodí pro zlepšení půdy rostlinám, které potřebují podloží bohaté na úrodný humus. Rozkládání přírodního materiálu urychluje posečená tráva a nadrcené větve. Listí můžete shrabat a nahromadit ke kmenům stromů a keřů. Poslouží nejen jim, ale i živočichům a ježkům jako ochrana před větrem a zimou.

Dřevěný kompostér (100 x 100 x 70 cm, tlakově impregnovaný smrk, 559 Kč), www.hornbach.cz

Elektrický vertikutátor Patriot S 1600 je ideální pro menší až středně velké pozemky – motor o výkonu 1600 W, záběr 34 cm, dva vyměnitelné válce se 14 noži a 24 pružinami, nastavení hloubky vertikutace v pěti polohách, objem sběrného koše 45 l, šasi z odolného plastu, hmotnost 13,5 kg. 3490 Kč, www.mountfield.cz

LÉČBA TRÁVNÍKU

Trávník má za sebou náročnou sezonu, kdy byl vystaven velké zátěži. V září a říjnu nastává optimální doba na podzimní vertikutaci, která je stejně důležitá jako ta jarní. Provádí se po posledním sečení. Vertikutátor krásně vyčeše z trávníku všechny mechy a travní plsť, čímž zpřístupní travní kořen živinám a vláze. Pak ho můžete ještě pohnojit podzimním trávníkovým hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku, aby měl i v zimě dostatek živin. Pokud se chystáte na koupi vertikutátoru, na výběr máte elektrické a benzinové. Rozhodněte se podle velikosti a typu pozemku – elektrické zvládnou menší pozemky s dostupností zásuvky, benzinové užijete na větších a členitějších zahradách.

CO BY MĚLA MÍT SPRÁVNÁ PILA?

Výkonný motor, dostatečně dlouhou řeznou lištu (kolem 40 cm), nízkou spotřebu paliva (benzinová varianta), dekompresní ventil, vstřikovač paliva a poloautomatický sytič (pro snadný start) a antivibrační systém (pro pohodlnou práci). Měla by být dokonale vyvážena, velkým plusem je automatické mazání řetězu s regulací.

Teleskopické kovadlinkové nůžky na větve (67–101 cm), čepel z uhlíkové oceli s nepřilnavou vrstvou, maximální řezný výkon 45 mm, hmotnost 1,64 kg, záruka 10 let, 899 Kč. www.hornbach.cz

Ráno, nebo večer?

Plody bobulovin je ideální trhat co nejdříve ráno se stopkami, takto vydrží déle. Zelenina se naopak sklízí pozdě odpoledne, jelikož mnoho druhů odbourá přes noc nahromaděné dusičnany až po několika hodinách na sluníčku.

ZKUSÍTE TO S FUKAREM?

Můžete, i když práce s hráběmi je prospěšná jak fyzicky, tak psychicky – a navíc bez hluku. Pokud trváte na zahradním fukaru, vsaďte na nízkou hmotnost, dokonalé vyvážení a pohodlné ergonomické madlo, samozřejmostí je dobrý výkon, minimální hlučnost a přijatelná cena.

Štípací sekera Patriot XL má pevné spojení hlavy s topůrkem a metr na jeho zadní části – můžete snadno odměřit polínka, aby se vešla do kamen. Čepel z ušlechtilé oceli chrání povlak Xylan snižující tření. Ergonomicky tvarované topůrko je vyrobeno ze speciálního kompozitu a vyztuženo skelnými vlákny. Hmotnost 2,5 kg, 1450 Kč. www.mountfield.cz

VĚTVE? DO DRTIČE!

Je škoda větve vyhazovat, když jimi můžete zatopit nebo pohnojit zahradu. Stačí použít drtič nebo štěpkovač, výsledkem bude užitečný materiál. Drtiče větve rozsekají na malé kousky, které můžete použít do kompostu nebo jako mulč. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače větve rozřežou na větší kousky, s nimiž můžete po usušení zatopit v krbových kamnech.

IDEÁLNÍ KOMPOSTÉR?

Jednoduchý z impregnovaného dřeva. Ale může být například i z kvalitního vysokohustotního polyetylenu, který odolává mrazu a nekroutí se na slunci. Kvůli působení vzduchu jsou důležité ventilační otvory na všech stranách a horní odklápěcí víko umožňující doplnění odpadu. Hodí se i otočný ventil, jímž můžete regulovat přívod vzduchu a podle potřeby určovat rychlost rozkladu. Volné dno zajišťuje styk s půdou a přístup užitečných mikroorganismů, červů a žížal. Praktická boční dvířka pak umožňují snadné odebírání hotového humusu.

Akumulátorový foukač Stihl BGA 56 je lehký, tichý a výkonný. Lehce odstraní listí a posečené či ostříhané zbytky rostlin. Lze ho přizpůsobit individuální výšce těla. 3690 Kč, www.stihl.cz

BARELY, SUDY A OKAPY

Nádoby na skladování dešťové vody překryjte, zaklopte nebo obraťte dnem vzhůru, aby do nich během zimy nenatekla voda z tajícího sněhu – sud by se mohl v mrazu roztrhnout. Vyčistěte i okapové žlaby – napadané listí by mohlo zabránit odtékání vody z tajícího sněhu a při opětovném zmrznutí by vzniklá váha mohla způsobit deformaci okapu nebo i jeho pád.

Připravila: Mirka Vernerová, odborná spolupráce David Benda (Hornbach),
Kateřina Böhmová (Mountfield)
Foto: archiv firem

Uložit

Uložit

Datum vydání: 28. 11. 2018

Edit: