Sprchování pro radost

Sprchový kout představuje univerzální řešení pro malé i velké koupelny a nabízí vhodné varianty nejen pro mladší ročníky, ale i pro osoby starší nebo handicapované.

Designový model Princess 4000 nabízí řadu variant. Jednokřídlé skleněné dveře do niky mají povrchovou úpravu ProCare. 58 087 Kč, foto Dorint

Možností, jak sprchový kout navrhnout, je celá řada a pro každou velikost a dispozici koupelny se bude hodit jiná. Prostornější koupelny mohou poskytnout místo pro vanu a kout zároveň. V malé či podkrovní koupelně nebo v místnosti se složitější dispozicí lze prostor na sprchování jednoduše vytvořit pouze ochranou stěn keramickým obkladem nebo voděodolnou stěrkou a vyspádováním dlažby (v daném místě podlahy) do odtokového kanálku. Aby toto řešení správně fungovalo, vyžaduje ovšem přesnou a pečlivou práci realizační firmy. Další variantou je sprchu umístit do niky a stříkání vody omezit skleněnými dveřmi, případně závěsem.

Typy sprchových koutů

Tam, kde je obložení stěn obtížnější a podstatnou roli hraje rychlost renovace či její finanční stránka, může přijít na řadu sprchová kabina. Jde o kompletně vybavené kompaktní boxy, zahrnující většinou smaltovanou vaničku se sifonem, zástěnu s dveřmi a sprchový set se sprchou, včetně tyče a baterie. Některé typy jsou dokonce opatřeny sedátkem a madlem. K nejběžněji používaným druhům patří kouty složené z vaničky a sprchové zástěny, které mají obvykle čtvercový, obdélníkový nebo čtvrtkruhový tvar. Stále přetrvávajícímu minimalistickému trendu odpovídají nízké vaničky, téměř splývající s podlahou. Jsou buď úplně, nebo částečně bezbariérové, vhodné i pro moderní walk-in kouty, chráněné pouze z jedné či ze dvou stran skleněnou stěnou. Walk-in kout, postrádající dveře, je optimální do prostornější a dobře vytápěné koupelny, například s podlahovým topením, aby vám během mytí nebylo chladno.

Volba materiálu a stylu

Při výběru vaničky, zástěny, sprchové hlavice i baterie se snažte vsadit na kvalitní výrobky a osvědčené prodejce, protože zařízení koupelny patří k nejnákladnějším položkám rozpočtu a případné chyby se tu později napravují jen obtížně. Dlouhou životností se vyznačují vaničky keramické, z litého mramoru nebo z kvalitní smaltované oceli. Levnější a lehčí akrylátové typy jsou náchylnější k mechanickému opotřebení a poškrábání. Zástěny z bezpečnostního skla od renomovaných výrobců bývají kromě odolných hliníkových rámů a trvanlivých pojezdů opatřeny také povrchovou vrstvou proti stékání kapek, která usnadňuje údržbu. Termostatické hlavice umožňují nastavení určité teploty a brání opaření, což ocení zejména rodiče malých dětí. Kromě důrazu na kvalitu by měl styl koutu korespondovat i s celkovým pojetím koupelny. Do industriálního stylu skvěle pasují zástěny v černém rámu nebo dělené do menších tabulek, minimalismu odpovídají bezrámové walk-in kouty. Klasickému pojetí zase vyhovují mosazné nebo chromované rámy s retro sprchovými sloupy, hlavicemi a bateriemi.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Koupelny-Ptáček, Sapho, Megakoupelna, Obklady-Vilímek, Dorint, Bonami, Keramika-Soukup, Olsen-spa, Tesa

 

Datum vydání: 1. 6. 2023

Edit: