Hebké povlečení

Ložní prádlo neplní jen úlohu krásného a praktického textilního doplňku. Jeho materiál může mít vliv na pohodlí během spánku, ale i na lidské zdraví.

Luxusní značka Essenza nabízí ložní prádlo Bowie Rose z bavlněného saténu určené na jednolůžko. 1 680 Kč, foto Domácí pohoda

Pro každé roční období, ale i pro různé účely je vhodný jiný typ povlečení a lůžkovin. Zatímco v létě oceníte lehké a chladivé, v zimním období přijdou na řadu hřejivé, měkké a prodyšné, které dobře odvádějí vlhkost.

Z hlediska hygieny by se ložní prádlo mělo prát alespoň na 60 °C, protože až při této teplotě dochází ke zničení bakterií a roztočů. V dnešní době jsou v kurzu přírodní materiály, mezi nimiž obzvlášť vyniká 100% bavlna.

 

Přírodní materiály

K inovativním materiálům se řadí tencel, k jehož výrobě se využívá bambusové vlákno. Je jemný jako hedvábí, absorbuje o 50 % více vlhkosti než bavlna a má výborné  antibakteriální účinky. Díky tomu se skvěle hodí i pro alergiky. Módní a zároveň oblíbené pro své jedinečné vlastnosti je lněné povlečení, které příjemně chladí a dobře odvádí vlhkost. Za nevýhodu lze považovat srážlivost, vyšší cenu a to, že není nemačkavé.

 

Bavlna na různý způsob

Bavlněné textilie existují v celé řadě úprav, které se liší podle způsobu výroby, a každý druh vyniká specifickými vlastnostmi. K jednomu z nejvyhledávanějších materiálů pro ložní prádlo patří v současnosti bavlněný satén, vyrobený z hustých odolných, ale jemných přízí, který na omak připomíná hedvábí.
Mezi tradiční materiály patří nesrážlivý damašek s hustě tkaným vláknem. Obvykle bývá jednobarevný, s vytkávaným vzorem, v minulosti se dokonce trvanlivé damaškové povlečení dávalo často dívkám do výbavy. Příjemný na dotek je i pružný žerzej, z něhož se šijí elastická prostěradla a jehož velkou výhodou je snadná údržba.
Žerzej stejně jako strukturovaný krep bude vyhovovat těm, kdo nemají čas na žehlení. Pro svou kvalitu, odolnost a dlouhou životnost díky hustě tkané látce je vyhledáváno perkálové povlečení. Do chladných místností nebo do málo vytopené horské chalupy využijete teplé flanelové ložní prádlo s dlouhým, měkkým vlasem.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Domácí pohoda, Scanquilt, Veba, Bonprix, Ikea, H&M Home, Tchibo, Kvalitex, Jysk, Bonami

Datum vydání: 6. 12. 2021

Edit: