Jak nafouknout garsoniéru

Kdo někdy žil v garsonce, jistě ví, jak náročný na provoz tento malý prostor je. Na jednom místě se spí, pracuje i připravuje jídlo. Jak prostor efektivně uspořádat, aby vyhověl všem těmto funkcím a zároveň ještě zbylo místo na úložné prostory i trochu rozletu? O pohodlné koupelně ani nemluvě… Jde to, uvidíte sami.

V tomto bytě nechtěl majitel riskovat, a proto si povolal na pomoc odborníky – architekta Radko Květa s kolegyní Verenou Dickmann, kteří připravili proměnu jeho panelákové garsoniéry 1+1 o rozloze 43,66 m2 do podoby neuvěřitelně prostorného a světlého bytu. Na proměně s nimi spolupracoval a detailního návrhu zařízení včetně konečné realizace se ujal brněnský architekt Radek Sládeček.

Sklopit a spát

Hlavním problémem garsonky byla chybějící samostatná ložnice. Ten architekti vyřešili snadno pomocí sklápěcí postele, přes den dokonale zamaskované. Naprosto přesně se vešla do prostoru naproti oknu – když je přes den zaklopená, zůstává zde spousta volného prostoru a byt působí neuvěřitelně vzdušně. „Sklápěcí postel byla vlastně jedinou možností, jak se vyhnout každodennímu rozkládaní sedačky na spaní. Je navíc ohromně praktická, protože kolem jsou další úložné prostory,“ vysvětluje architekt Sládeček.

Co se řešilo

Původní standardní dispozice s typizovaným hygienickým jádrem a krátkou přilehlou kuchyňskou linkou byla upravena změnou polohy a orientace koupelny a zařízení kuchyně. Kuchyňská linka byla nově umístěna u podélné stěny, takže nabízí dostatečnou pracovní plochu. Na protější stěně je umístěna lednice a spížní skříně. K jídelnímu stolu s praktickou lavicí se vejde až pět osob. V obývacím pokoji s ložnicí je kromě sklopné postel ještě výklopná konzola televizoru. Výrazným prvkem v obývacím pokoji je lemování dveřního nadpraží dýhovanou policí s nepřímým osvětlením. Nově vyzděná hmota instalačního jádra je směrem do kuchyně doplněna úložnými nikami. Velkou výhodou bytu je maximum vestavného nábytku, který by jinak v malém prostoru překážel.

Pozitiva řešení bytu

Majitel si na nové dispozici bytu pochvaluje zejména propojení kuchyně s obytným prostorem a minimalizaci chodeb a spojovacích prostorů, díky čemuž může mnohem flexibilněji a lépe využívat všechen prostor v bytě. Liší se tak od většiny původních malých panelákových bytů, které mají stejný neduh: bytové jádro s malou koupelnou, malou pracovní plochu v kuchyni a nedostatek úložných prostor. V tomto bytě je tomu přesně naopak. Na nedostatek místa a úložných prostorů si majitel nemůže stěžovat. Za zásadní změnu v návrhu lze považovat především již zmíněné nové umístění koupelny nyní propojené s toaletou. Spojením kuchyně s obývákem se anuloval samostatný přístup do kuchyně, odsunula se koupelna a tím se zrušila chodba – vznikl tak prostor pro novou průchozí šatnu.

Vychytávky v obýváku

Obývací pokoj je pomyslně rozdělen na dvě zóny – denní odpočinkovou u okna, kde bylo vytvořeno sezení a klidovou noční se sklápěcí postelí, kde je navíc výklopná konzole na televizor, který lze podle potřeby natočit. V části na spaní je ještě hluboká „truhla“ na uložení lůžkovin.
V celé obytné části materiálově převládá dřevo v kombinaci s bílou barvou. Interiér tak působí velice světle a čistě. Zajímavým detailem je lemování dveřního nadpraží dýhovanou policí. Dvířka skříněk kuchyňské sestavy jsou čistě bílé, stejně jako police v knihovně, což bylo opět záměrem architektů – dosáhli tím dalšího optického zvětšení prostoru bytu. Aby ale nebylo v bytě příliš dřevěných prvků, přistoupili architekti po poradě s majitelem k netradičnímu, ale velmi efektnímu řešení – doplnili stěny o přiznané betonové prvky – beton panelů se obrousil a zůstal tak ve své syrové podobě. Pocitu zabydlenosti nahrávají drobné, ale pečlivě promyšlené doplňky, například průsvitné šedé závěsy, které denní světlo propouštějí příjemně rozptýlené.

Ing. arch. Radek Sládeček

autorizovaný architekt ČKA
1992–1999 VUT Brno, Fakulta architektury
1996 University of Strathclyde, Department of Architecture and Building Science, Glasgow, UK
Praxe v atelierech:
Studio Polách & Fabián Olomouc
Davis Duncan Architects Glasgow – Obytny soubor Matrix Glasgow
Kuba, Pilař architekti Brno – OC Omega Náměstí svobody
Po založení vlastního atelieru úzce spolupracuje s kanceláří Archial Architects (původně Davis Duncan Architects, Glasgow).

Kontakt:
Ing. arch. Radek Sládeček
Husova 13, 602 00 Brno
tel.: +420 778 144 061
www.architekt-sladecek.cz

Ing. arch. Radko Květ

architektonická kancelář Radko Květ
Vybrané realizace:
◗ Klášterní zahrady v Litomyšli
◗ IC fakulta přírodovědecké MU Brno
◗ Informační centrum Brno
◗ Radnice Brno – Žabovřesky
◗ NKP Špilberk
◗ Bytové domy Brno – Medlánky
Kontakt:
Ing. arch. Radko Květ
Opletalova 6, 602 00 Brno
tel.: 604 635 295
www.kvetarch.cz

Text: Mirka Vernerová
Foto: Jaroslav Hejzlar

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Datum vydání: 11. 11. 2021

Edit: