ŽLUTÁ BARVA SLUNCE

Ať se touto barvou rozhodnete vymalovat některou místnost, nebo ji v interiéru použijete jako výrazný akcent, jistě neuděláte chybu. Chce to jen vybrat ten správný odstín!

Stylová skříň Disc na nerezové podnoži v odstínu mědi je vyrobena z masivního topolu. Cena 55990 Kč. Kare-shop.

Ačkoli se od devadesátých let, pokud jde o použití barev, výrazně proměnil vkus a dnešním interiérům vládnou spíš jemné a méně výrazné tóny, jako je šedá, béžová nebo krémová, žlutá si našla zpátky své místo na výsluní. Tato barva je vnímána jako teplá, pozitivní a optimistická. Do našich domovů vnáší pocit útulnosti a hřejivosti. Působí aktivně a uvolněně, zachovává bdělost, povzbuzuje koncentraci a podporuje metabolismus, takže bývá častou volbou do kuchyně nebo do jídelny. Má širokou škálu odstínů a mnohdy se některý z nich dostane do módy a stane se oblíbenějším než ostatní. V nedávné minulosti to byla například tlumenější hořčicová, kterou v posledních letech vystřídala sytější slunečnicově žlutá.

Jídelní židle s bukovou podnoží mají potah z eko kůže, který se snadno udržuje. Cena 1 999 Kč / 2 ks. Bonami.

Dózu na chléb uzavírá dřevěné víko, které lze využít i jako krájecí prkénko. Cena 990 Kč. Dedra.

MEDOVÁ, SLUNEČNICOVÁ, NEBO JANTAROVÁ?
VYBERTE PRO VÁŠ DOMOV TU PRAVOU…

Lehké křesílko Ekerö má subtilní kovové nohy a potah z odolné polyesterové látky. Cena 3 490 Kč. IKEA.

  • Právě zvolený odstín má největší vliv na celkové vyznění daného prostoru. Ačkoli je žlutá považována za teplou barvu, někdy například citronový odstín na větší ploše působí studeně a neútulně (třeba při výmalbě nebo na tapetách). Příliš intenzivní tón zase může být přehnaně dominantní, až způsobovat únavu.
  • Zejména teplejší tóny žluté se velmi osvědčily v kombinaci s neutrální šedou. Pokud je celý interiér laděný do šedé, akcenty v podobě taburetů, polštářů, křesel či pohovky ho dokážou oživit a dodat mu dynamiku.
  • Oblibě se v poslední době těší motiv citronů, který se objevuje na potiscích bytového textilu (zejména ubrusů, prostírání, sedáků a polštářů, ale také rolet nebo menších závěsů). Tento vzor evokuje pocit svěžesti, lehkosti a stále trvajícího léta.

Svěží citrony

Textilní doplňky s citrusovými vzory osvěží interiér a vytvoří dojem nekončícího léta. H&M Home.

Text: DITA FINGERLANDOVÁ
Foto: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 30. 9. 2020

Edit: