Proměny slavné vázy

3

Alvar Aalto (1898 – 1976)

V roce 1937 se v Paříži konal světový veletrh a zájem vzbudila i kolekce váz Savoy. Alvar Aalto, jedna z největších postav moderní architektury dvacátého století, ji v tom roce navrhl původně pro stejnojmennou restauraci v Helsinkách, a byla využita i jako exponát pařížskou událost.

Tato poměrně drobná a křehká záležitost nezanikla vedle velkolepých projektů koncertních hal, knihoven, muzeí, které lemují profesionální dráhu finského architekta a designéra. Zůstává stále moderní stejně jako jeho nábytková tvorba vycházející z experimentů s ohýbáním dřeva. Stačí se zadívat na originální tvary a celou škálu možností, jak tento nádherný dekorační předmět využít, a snadno pochopíme, že je dodnes žádaný. Stejně jako Aaltův nábytek se vyznačuje nadčasovou elegancí, navíc svým tvarem přímo vybízí k dekoratérským hrátkám. Vázy přece nemusí vždy být naplněny jen květinami, můžete je do nich i zasadit. Nízké miskové tvary sluší jídlu a pamlskům, lze je doladit dekoračními předměty, naplnit přírodními i jinými materiály, a krásná je váza Savoy jen tak – sama o sobě. Kolekci dnes vyrábí finská designérská dílna Iittala a vytváří různé variety tvarů, barev a velikostí.

1

2

Alvar Aalto se prý při tvarování vázy inspiroval členitostí fi nského pobřeží. Iittala občas rozšíří kolekci o nové barevné tóny. Toto je ten letošní.

4 5 6

Datum vydání: 17. 6. 2015

Edit: