Obklady a dlažby z Cevisamy

Letošní ročník tradičního španělského veletrhu Cevisama ve Valencii přinesl do světa keramických obkladů a dlažeb nový směr. Pozornost se přesunula k životnímu prostředí.

Podobně jako stavebnictví, které se již před několika lety pomalu začalo ladit na zelenou vlnu, prostoupil důraz na ekologickou výrobu „keramiky“ i Cevisamu. A jak se to promítlo do samotného designu? Obklady a dlažby se letos ozdobily především rostlinnými motivy a zemitými barvami. Na své si ovšem přišli i fanoušci digitálních technologií. Díky nim se totiž v koupelně může objevit třeba bílý tygr nebo mistr Yoda.

VÝHODY KERAMICKÝCH OBKLADŮ A DLAŽEB

  • Podobně jako keramický průmysl i obklady a dlažby mají ve Španělsku dlouholetou tradici. Používají se však trochu jinak než u nás. Kromě koupelen a kuchyní je najdete i v obývacích pokojích a ložnicích.
  • Obklady mají také mnoho předností. Kromě toho, že v parném létě příjemně chladí, stojí za zmínku jejich přírodní původ spojený s šetrností k životnímu prostředí a dlouhou životností. Jsou stabilní, odolné a snadno se udržují.

1. Příroda, kam se podíváš

V tomto trendu hrála prim jednoznačně inspirace přírodou. Ta se na veletrhu objevila hned v několika podobách. K vidění byla nejen režná keramika, ale také imitace přírodních materiálů, jako je dřevo, kámen nebo kov. A digitální technologie? Při jejich použití se obklady a dlažby předháněly v kombinacích i velikostech vzorů a barev. Pozornému oku neunikly drobné stylizované kvítky v holčičím pokojíčku ani velké formáty s fotorealistickými listy evokujícími džungli.

Návrat k přírodě. Přírodní vzory z oblasti fauny i flory vládly španělskému veletrhu Cevisama. Veneto Cerámicas

Návrat k tradici. Dlažba v zemité barvě keramického střepu je letos v kurzu. Provenza.

Kovový lesk. Glazovaný tmavě modrý obklad se nejlépe hodí do prosvětlené koupelny. V malé tmavé místnosti by působil ponuře. Porcelanosa Grupa.

2. Zpět ke kořenům

Dokonale vyladěné rostlinné vzory doplňovaly obklady a dlažby v zemitých barvách, kde dominovala především hnědá a krémová barva. Takzvaně ke kořenům se však vrací i španělský keramický průmysl, který doslova zrecykloval některé trendy z minulých let. Nezapomněl však zachovat jejich původní kouzlo, díky němuž si na své přijdou hlavně fanoušci různorodých formátů i více či méně pravidelných geometrických tvarů a vzorů.

Lineární vzor. Pootočení obkladů dokáže divy. Geometrie vykouzlí různé vzory. Estudio Cerámico.

Zpět do historie. Droboučký vzor evokuje mozaikové parkety hradů a zámků, složené z několika druhů dřev. Mayólica Azulejos

Lahvově zelená. Zploštělý šestiúhelník v kombinaci s bílou spárovačkou dodá na eleganci každé koupelně. Equipe Cerámicas.

 

3. Rovnováha

Další trend vystřídal pestré barvy, kterých bylo letos na veletrhu k vidění pomálu, za jemné a harmonické tóny světlých barev. Ty se objevovaly převážně v sériích, kde hrála významnou roli povrchová úprava. K vidění byly reliéfy s nejrůznějšími strukturami. Nechyběly ani optické klamy. Nenechte se však mýlit, jednoznačně zde platilo heslo: V jednoduchosti je krása. A to do puntíku.

Čtvercová plastika. Bílá plastika vynikne v kombinaci se dřevem i šedou barvou. Gayafores.

Dekorovaný čtverec. Jemná barevnost dává vyniknout povrchové struktuře obkladu. Keraben.

4. Luxus

Mnohým architektům vyznávajícím minimalismus by se chtělo jistě říci: „Na ten letos zapomeňte!“ Ale není tomu zcela tak! Je pravdou, že nabubřelým kreacím už naštěstí odzvonilo, přesto luxus zcela nevymizel. Zůstal stálicí, která se transformovala a ustálila v jemnějších obrysech. Vystavovatelé představili obklady a dlažby, jejichž povrchy se pyšnily nejrůznějšími efekty. Letos vsadili převážně na kamenný vzhled, a to jak v lesklém, tak v matném provedení.

Leštěný kámen. Imitace nejrůznějších materiálů jdou španělským keramičkám na jedničku. Rozdíl pozná snad jen odborník na slovo vzatý. Azulejos

Černá – bílá. Decentní žilkovaná struktura keramického kamene dodává interiéru na výjimečnosti. Colorker.

Geometrický luxus. I šestiúhelník může vypadal luxusně. Stačí zvolit správnou barevnost. Bestile.

 

TEXT: ZUZANA TLACHOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 4. 5. 2020

Edit: