SNy o létě, lůžkoviny v ložnici

Už se to pomalu blíží – konec léta. A i když jsme možná v některých parných dnech žehrali na vysoké teploty a nedýchatelné dusno, zase se nám bude stýskat. Noci budou chladnější, dny kratší… Nezbude než na slunné teplé období jen vzpomínat. A kde jinde to jde lépe než v ložnici!? V ní můžete letně snít v sychravých podzimních dnech i mrazivém období roku. Nejjednodušší cestou je letně ji obléci…

MOTÝLI I VLČÍ MÁKY

Jak si v ložnici uchováte vzpomínky na léto, je jen na vás. Na pultech s textilním zbožím si určitě vyberete. Je zde zastoupeno snad opravdu vše od motýlích vzorů, květů vlčích máků nebo levandule přes námořnické a přímořské motivy až po typické barvy léta, které dýchají sluncem, teplem. Léto se může odrazit také v materiálech. Typickým letním materiálem je len, do kterého se dnes velmi rádi oblékají lidé, tak proč do něj neobléci ložnici?

Přehoz Embroidered Butterfly od Catherine Lansfield, 52 % bavlna, 48 % polyester, 220 x 230 cm, 1099 Kč. www.bonami.cz

OZDOBIT I ZÚTULNIT

Textil má (nejen v ložnici) fantastickou schopnost prostor zútulnit, vytvořit ho pocitově hřejivější, což je zejména s příchodem chladnějšího období žádoucí. A není nutné se omezovat jen na ryze praktické textilní výrobky, jakými jsou třeba povlečení nebo závěsy. Dekorativní polštářky pozvednou přívětivost prostoru o úroveň výše – a klidně kombinujte různé vzory, spony nebo střapce na závěsech ozdobí okna, pruh textilní tapety rozbije příliš velkou bílou plochu stěny nebo vytvoří „falešné“ čelo za postelí. S textilem se dá zkrátka čarovat a právě detaily jsou tím, co činí interiér nezaměnitelným, osobitým a příjemným.

Povlečení Máky s komfortním zipovým uzávěrem. Materiál bavlna deluxe digitál, tištěno nejmodernějším digitálním tiskem, který zajišťuje vysoce precizní detail. Na přikrývku 140 x 200 cm, polštář 70 x 90 cm, 1290 Kč, k dostání také s povlakem na přikrývku 140 x 220 cm. Povlak máky na dekorativní polštář 40 x 40 cm, 185 Kč. www.matejovsky-povleceni.cz

DAMAŠEK HŘEJE I CHLADÍ

Jak dobře se vám bude usínat, závisí nejen na atmosféře ložnice, která by měla být poklidná a přívětivá. Zásadní je ale pocit na lůžku, na němž mají významný podíl materiály ložního povlečení. Ideální jsou prodyšné, přírodní. „V teplých letních dnech a nocích se skvěle uplatní lněné povlečení, v zimě lépe zahřeje flanel. Celoročně nabídne skvělou službu povlečení damaškové, u něj není o ročním období třeba přemýšlet. Díky způsobu tkaní je totiž univerzální: v teplých dnech slibuje potřebné ochlazení, v těch chladných příjemně zahřeje,” vysvětluje Šárka Nadrchalová ze společnosti VEBA.

Povlečení GEON Létající drahokamy s motivem kolibříků (140 x 200 a 70 x 90 cm). Tisk s úpravou Easy Care pro snadnou údržbu, praktický zipový uzávěr, 100% bavlna, 1490 Kč, www.bytovy-textil-veba.cz

4 TIPY NEJEN DO LOŽNICE:

  • Nebojte se kombinovat vzory, tvary a velikosti dekorativních polštářků. Dobře zvolená „změť“ bude působit vesele, rozpustile, optimisticky.
  • Závěsy nebo záclony nemusíte nutně zastřihávat do délky nad podlahou. Necháte-li kus spočívat na zemi, okna získají mírně dramatický a romantický vzhled a vytvoří zajímavé, lehce bohémské aranžmá.
  • Závěsy vyzdobte střapci, které si můžete sami vyrobit. Stačí kus látky (třeba ve stejném vzoru jako na povlečení), kterou poskládáte, nastříháte na proužky, zarolujete a svážete dekorativní stužkou – střapec je na světě.
  • Závěsy a záclony můžete vrstvit a rovněž na nich kombinovat vzory. Nejenže tím získáte zajímavý prvek interiéru s nádechem romantiky, ale budete mít také více možností, jak regulovat přístup světla do ložnice.

PRO RŮZNÉ NÁLADY

Textil a textilní doplňky jsou nejjednodušší a nejlevnější cestou, jak si v ložnici snadno vytvoříte letní náladu, ať za okny poletuje padající listí, nebo leje jako z konve. Není nic neobvyklého, že se právě pomocí textilu mění atmosféra místnosti k nepoznání. Zejména v ložnici, kde je třeba pravidelně měnit ložní povlečení, se ale nálady mění obzvlášť často. Vzorům na povlečení můžete snadno přizpůsobit povlaky na dekorativní polštářky, přehozy, plédy, závěsy, běhouny… A když se vám léto v ložnici okouká, může se atmosféra změnit třeba rovnou ve vánoční, vždyť konec roku je blízko.

Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Datum vydání: 27. 9. 2017

Edit: