Dveře pro váš byt i dům

Vchodové dveře chrání váš majetek a soukromí, brání únikům tepla a nepouští dovnitř hluk. Kromě toho by měly zvenčí doplňovat architekturu domu a odpovídat vybavení interiéru bytu.

Při výběru dveří a doplňků vezměte v potaz také životnost materiálů. Vstup do domu patří mezi nejfrekventovanější místa, proto musí být bezpečné a také čelit povětrnostním vlivům. Co se materiálů týká, v nabídce jsou dveře dřevěné, dřevohliníkové, hliníkové, laminátové nebo plastové.

CHRÁNÍ PŘED CHLADEM

Při výběru vstupních dveří se zajímejte také o jejich tepelněizolační vlastnosti. Ty by měly odpovídat kvalitě fasády domu, proto je dobré poradit se s odborníky. Špatná volba může negativně ovlivnit klima v pobytové části domu, nacházející se bezprostředně za vstupem. Výplň dveří většinou tvoří tepelná izolace, polyuretanová pěna nebo pěnová deska. Ale mohou být i prosklené kvalitními tepelněizolačními skly.

Bezpečnostní dveře, model SD 101, mají odolnost vůči požáru a kouři, tepelnou a zvukovou izolaci, 17 jisticích bodů. Povrch může být z laminátu, dýhy i z masivu v mnoha dekorech. Jsou vhodné do panelového domu. Cena od 22 060 Kč. Next.

PROTIHLUKOVÉ A PROTIPOŽÁRNÍ

Vstupní dveře by měly být také proti hlukové. Proto se zajímejte i o to, zda disponují dvojitým těsněním a jestli jsou vyrobeny z materiálů tlumících zvuk. Kvalitní dveře zadrží hluk o síle až 44 dB. Dalším kritériem je ochrana před šířením požáru. Volte produkty označené protipožární třídou EI 30. Ty zajistí po dobu až 30 minut dostateč- nou ochranu před šířením jak ohně, tak kouře.

BEZPEČNOST

Nejdůležitějším kritériem při výběru jednokřídlých nebo dvoukřídlých vchodových dveří je bezpečnost. Odvíjí se od bezpečnostních tříd. Je jich celkem šest, označují se zkratkou RC (z anglického resistance classes) a definují je normy ČSN EN 1627 až ČSN EN 1630.

Dřevěné vchodové dveře Standard si díky použití vícevrstvých hranolů zachovávají výbornou stabilitu a jsou ideální volbou i do nízkoenergetických a pasivních domů. Cena dle individuálního nacenění. Vekra.

JAK SE JEDNOTLIVÉ TŘÍDY LIŠÍ?

Obecně lze říct, že každá třída je charakterizována typem nářadí, které zloděj používá při překonávání, a také časem, který na to potřebuje:

  • Dveře z bezpečnostních tříd RC1 a RC2 jsou určeny k zabezpečení méně rizikových objektů, kde zloděj používá spíše jen fyzickou sílu a jednoduché nářadí.
  • Dveře bezpečnostní třídy RC3 odolá- vají příležitostným zlodějům, kteří kromě hrubého násilí využívají různé nářadí a páčidla. Splňují i požadavky protipožární normy. Pro zajištění vašeho domova jde o plně dostačující dveře.
  • Bezpečnostní třída RC4 je určena pro zajištění rizikových objektů, kde hrozí napadení od zkušených zlodějů. Je to nejvyšší bezpečnostní třída, která je v praxi využívána především pro ochranu zbraní nebo uměleckých děl. U bezpečnostní třídy RC5 a RC6 s vysokými parametry jde víceméně o trezorové dveře.

PŘÍSLUŠENSTVÍ DVEŘÍ

Je to bezpečnostní kování, kukátko, závora, řetízek nebo zabudovaná bezpečnostní páka, která nahrazuje na dveřích řetízek. A moderní zabezpečovací systémy, jako je digitální kukátko, motorizovaná vložka a čtečka otisků prstů. Dveře je možné vybavit i ovládá- ním přes inteligentní domácnost.

NEZAPOMEŇTE NA ZÁRUBNĚ

Nedílnou součástí vchodových dveří jsou bezpečnostní zárubně včetně jejich kvalitní instalace. Zárubně se liší podle typu dveří, certifikovaný prodejce je ke dveřím nabízí automaticky. Bezpečnostní zárubeň je několikanásobně zesílena v zámkové části, nejde ji promáčknout či roztáhnout. Ve stávajících domech a bytech kvalifikovaný technik na místě posoudí, zda jsou zárubně pro osazení bezpečnostních dveří dostačující. U domu by zárubně neměly tvořit tepelný most, proto se o vhodném materiálu poraďte s dodavatelem dveří.

Posuvné plastové dveře na terasu se zdvihem, model Thermoslide, v uzavřeném stavu přesvědčí svou těsností. Poskytují tepelnou a zvukovou izolaci, jsou odolné proti vniknutí. Cena dle individuálního nacenění. Schüco.

BEZPEČNOSTNÍ ÚPRAVA STÁVAJÍCÍCH DVEŘÍ

Zabezpečit lze i stávající vchodové dveře jak v novém, tak starším i historickém jádře. Úprava se provádí na jednokřídlé i dvoukřídlé dveře. Obecně je základem rozvorový zámek, který se montuje vertikálně zevnitř na dveře. Pro kazetové dveře je nutné opancéřování dveří ocelovým plechem z vnitřní strany, zabezpečení vícebodovým trezorovým zámkem a dvoubodovou závorou. Z vnitřní strany je pak systém podle typu buď- to viditelný, nebo je překryt čalouně- ním koženkou, kdy výplň slouží také jako zvuková izolace. Další možností jsou tzv. přídavné dveře. V tomto pří- padě se produkt montuje na vnitřní stranu původních dveří, vnější strana do chodby zůstane nezměněna. Přidají se kotvicí traverza a zamykací pouzdra nade dveře a do podlahy.

VÍTE, ŽE…?

  • Vchodové dveře chrání proti vypáčení vysoký počet bezpečnostních bodů, většinou zdvojených ocelových čepů.
  • Srdcem bezpečnostních dveří je bezpečnostní vícebodový zámek, chráněný zesíleným ocelovým plechem.
  • Integrované seřizovací panty jsou pevně spojeny se skeletem vchodových bytových dveří a umožňují precizní seřízení.
  • Na pantové straně jsou bytové dveře kromě pevných pantů zajištěny pevnými dvojitými čepy.

TEXT: HELENA FRONCOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Datum vydání: 3. 7. 2020

Edit: