Moje bílá obsese

Útulný byt v Praze, jehož majitelkou je interiérová stylistka a autorka blogu My White Obsession Veronika Kletenská, v sobě nezapře velkou dávku inspirace ve stylu nordic. A barevné ladění je také hned na první pohled zřejmé…

Do bytu se Veronika přestěhovala s rodinou před rokem a půl. Vzhledem ke své profesi si k navrhování interiéru nepřizvala architekta.
„O stylu bydlení jsem měla jasnou představu, jen jsem ji musela přizpůsobit na míru konkrétnímu prostoru, což vyžadovalo i několik ústupků a kompromisních řešení. Zásadní byl návrh kuchyně, protože je součástí obývacího pokoje. Chtěla jsem ji zařídit jednoduše a čistě, aby nerušila obývák a celý prostor působil zároveň kompaktně,“ vypráví Veronika.

BÍLÁ JAKO LEITMOTIV

Hlavní barvou celého interiéru je bílá, což je zbytečné zmiňovat, je to vidět na první pohled. Veronika se pro ni rozhodla z toho důvodu, že pro ni tato barva znamená naprostou čistotu a klid, zároveň se dá skvěle kombinovat s jinými barvami, vypadá výborně v každém ročním období a jen tak se neokouká, je univerzální.
Když bylo rozhodnuto o základním barevném podtónu bytu, následoval výběr velkých zařizovacích předmětů – pohovek, křesel, komod nebo stolků, které prostor definovaly a určily i jeho jednotlivé zóny. I v tomto případě držela Veronika kombinování s dalšími barvami „na uzdě“, s bílou tedy souzní pouze černá a jemné odstíny šedé, béžové, případně světlého dřeva. „Hodně pozornosti jsem věnovala osvětlení, které je pro komfortní bydlení velmi důležité. Pak následovala moje oblíbená „zkrášlovací“ fáze, tedy výběr dekorací a textilií, které dodají interiéru jeho tvář a šmrnc,“ dodává Veronika.

CENTRUM DOMOVA

Tím je pro celou rodinu obývací pokoj, respektive jeho „rozšířená“ varianta. „Obýváky dnes většinou představují uspořádání až 3v1, protože oblíbeným dispozičním řešením je propojení s kuchyňským a jídelním koutem. U nás je to dokonce hned 4v1, jelikož jsme sem museli napasovat ještě kout pracovní,“ vypráví Veronika. A to na necelých 30 m2 nebylo zrovna jednoduché. U tak malého prostoru je více než jindy důležité, aby prostor působil uceleně, barvy spolu souzněly a linie byly čisté a nekomplikované. Zároveň by z něj měla dýchat útulná a pohodová atmosféra.

DŮLEŽITÁ ZMĚNA

Tou bylo pro celou rodinu narození dcery Leontýny. Obývací pokoj se postupně přesouvá na vedlejší kolej, hlavní místností v bytě začíná být dětský pokojíček, kolem něho a malé Leontýnky se všechno točí. Po pravdě – na zařizování právě téhle místnosti se Veronika těšila nejvíce – mohla zde popustit uzdu své fantazii, být kreativní a vyzdobit pokoj doplňky, po kterých sama jako dítě toužila. Takže tu nechybí stan, velký kulatý koberec, ani postýlka s nebesy…

DOBRÁ RADA NA KONEC

Na co by si lidé podle Veroniky měli dát při zařizování bydlení pozor? „Rozhodně bych každému doporučila vytvořit si ucelený koncept a ujasnit si především, v jakém duchu či stylu se jeho bydlení ponese. Důležité je nepodléhat zbrklým řešením a nákupům. Z vlastní zkušenosti vím, že neuvážená koupě kousků, které mi v obchodě zrovna padly do oka, se nakonec nevyplatila. Málokdo má oko na to, aby tímto způsobem vytvořil oku lahodící interiér, kde bude všechno krásně ladit. Chce to přemýšlet, promýšlet a dlouho věci zvažovat… Zároveň není na škodu vzít v potaz i prostředí, kde si bydlení zařizuji. Sotva vytvoříte pařížský styl v paneláku s plastovými okny, francouzský venkov ve funkcionalistickém domě a podobně,“ dodává Veronika.

Připravila: Mirka Vernerová, spolupráce Westwing
Foto: Veronika Kletenská

Datum vydání: 7. 5. 2019

Edit: