Bonusy teplého kabátu

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

foto Shutterstock

U samostatně stojících rodinných domů z let 1945–1980 může ovšem úspora při komplexním zateplení činit až 80 %. Ale nepočítejme jen peníze: zateplení zlepšuje celkový technický stav budovy, prodlužuje životnost obvodového pláště, dodává fasádě atraktivní vzhled a dlouhodobě objekt zhodnocuje. Kvalitní tepelná izolace navíc snižuje počet respiračních onemocnění i úmrtnost v zimním období.

 

V zimě naplánujte

Zralému rozhodnutí by mělo předcházet několik kroků – od energetického auditu až po výběr kvalitního materiálu a spolehlivého dodavatele. Ideálním obdobím pro plánování je zima nebo léto, pro realizaci naopak jaro či podzim, kdy teploty neklesnou pod 5 °C a nepřekročí 30 °C. Nejrozšířenější způsob zateplení fasády u nás tvoří systémy ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems) – ucelené sestavy kontaktního zateplení.

 

Čím to bude?

Základní výběr materiálů tvoří minerální izolace (kamenná vlna, skelná vata) a různé druhy polystyrenu: pěnový čili expandovaný (EPS), nenasákavý pěnový (Perimetr) nebo extrudovaný (XPS). Perimetr a XPS se hodí spíš pro izolaci spodní stavby a plochých střech (XPS i pro jiné střechy). Nejlevnější a osvědčený tepelný izolant je pěnový polystyren, jehož parametry lze vylepšit přidáním grafitu (šedý EPS). Minerální izolace funguje i jako zvuková a protipožární. Pro výrobu skelné vaty se používá písek a sklo (podíl recyklovaného skla až 80 %). Pro výrobu kamenné vlny se využívají magmatické horniny čedič a diabas (dolerit) a vysokopecní struska. Protože není organického původu, nenapadají minerální izolaci plísně, houby ani bakterie.

 

Raději víc než málo

„Investice do izolace s menší tloušťkou než 15 cm bývá velmi nevýhodná,“ shodují se Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace (www.mineralniizolace.cz) i Pavel Zemene z konkurenčního Sdružení EPS ČR (www.epscr.cz). „Nejvyšší náklady jsou totiž spojeny s realizací zateplení, cenový rozdíl v tloušťce izolačního materiálu je už minimální.“ Komplexní zateplení se téměř vždy vyplatí provést v nízkoenergetickém standardu. Pak se investice vrátí do 15 let a dalších nejméně 20 let budete spořit.


Víte, že…

• Starší dům ztrácí 34 % tepla stropem, 27 % zdmi, 26 % okny a 13 % podlahou.
• V ČR je zatepleno méně než 300 000 bytových jednotek v rodinných domech (necelých 20 %), z toho téměř polovina špatně.
• Důsledkem jsou zbytečné výdaje nejen v zimě za vytápění, ale také v létě za energeticky náročnou klimatizaci.
• V zemích s nižší energetickou náročností budov pro bydlení se projevuje podstatně méně tzv. zvýšená zimní úmrtnost (ZZÚ).
• Chladné domácnosti zvyšují také výskyt nachlazení nebo chřipky.
• Děti do dvou let věku mají desetkrát vyšší riziko plicních onemocnění, žijí-li ve vlhkých a špatně větraných domech.


 

Text: Vít Straňák ● Foto: Shutterstock

Datum vydání: 7. 1. 2022

Edit: