Jak si vybrat koberec

Dětský kusový koberec

Veliký kusový koberec Pond Street ve tvaru stromu s ručně vysekávaným plastickým reliéfem probudí dětskou fantazii raz dva. Foto: Viabel

Kvalitní kusový koberec má skvělé izolační vlastnosti, tlumí hluk a krásně dotvoří interiér, nehledě na to, že zároveň poskytuje teplo od nohou. A pokud se vám nevejde na zem, můžete ho pověsit klidně i na stěnu. Podívejte se na pár tipů, které jsme pro vás nachystali.

Koberce se vyrábějí buď ručně, nebo strojově. Ručně vyrobené jsou samozřejmě originální a vzácnější, a jsou zároveň i mnohem dražší než strojové. Druhým důležitým údajem je, z jakého materiálu je koberec vyrobený. Ten totiž určuje další vlastnosti koberce, včetně údržby a trvanlivosti.

Vlněný, nebo syntetický koberec?

Záleží čistě na vašich osobních preferencích – tradiční vlna je samozřejmě stále synonymem přirozené kvality až luxusu, a pokud se o koberec budete poctivě a pravidelně starat, nehrozí ani jeho nadměrné zašpinění. Jinou variantou je koberec vyrobený kombinací přírodních a syntetických vláken, nejčastěji nylonu, která jsou mimořádně pružná, trvanlivá a dobře odolávají špíně. Anebo můžete zvolit koberec s umělými vlákny, jako je například polyamid, polypropylen nebo polyester. Existují
i koberce z bavlněné příze, juty či kokosu, dokonce se můžete setkat i s kousky z přírodního hedvábí.

jutový koberec

Koberec Felt ze 100% juty a plsti. Foto: CS Karlín

Vázaný koberec, nebo vpichovaný?

Pojmy jako vázaný, tkaný, všívaný nebo vpichovaný představují způsoby techniky výroby. Za nejkvalitnější se odjakživa považují koberce tkané. Do namáhaných prostor jsou ale vhodnější spíše koberce vpichované, které jsou při náročném provozu trvanlivější. Samozřejmě platí, že čím hustší vlákno, tím odolnější koberec – hustota vlákna, která udává kvalitu koberce, se udává v počtu vláken na metr čtvereční. Při výběru také zohledněte charakter místnosti, pro kterou bude určen – frekvenci chození – a podle ní pak vhodnou zátěžovost.

Na co si dát pozor při výběru koberce

  • vždy se zeptejte na způsob výroby a materiál
  • požadujte údaje o hmotnosti a hustotě vlákna
  • dražší jsou samozřejmě ručně tkané, levnější jsou strojově vyráběné
  • tmavý koberec místnost opticky zmenšuje a ztmavuje, světlý přesně naopak
  • příliš barevný nebo vzorovaný koberec na sebe strhne veškerou pozornost

Koberce pro alergiky a bezpečnost koberců

Vyhýbat se koberci nemusí ani alergici. Ti by ovšem měli zvolit raději koberec z polyamidu s nízkým vlasem. Podle odborníků je pro ně koberec dokonce vhodnější než volná podlaha, na které poletují prachové částice. Pozor si dejte také na uklouznutí, zejména u kusových koberců položených na dlažbě – pod ně je vhodné umístit protiskluzovou podložku, kterou někteří výrobci někdy i automaticky ke koberci nabízejí. Máte-li doma děti, koberec je pro vás ideálním řešením – nejenže dobře pohlcuje hluk způsobený jejich neustálým pobíháním, ale zároveň tlumí případné pády a úrazy. Stejně praktická je i tepelná izolace, protože děti si často a rády hrají na zemi a nejlépe bosé.

koberec panda

Koberec Panda z kolekce Art for Kids je výjimečný svým materiálem: je z vlny kombinované s hedvábím, čímž získává jemný třpyt. Je nádherně hebký na dotek a chůze po něm je jako po obláčku. Foto: Viabel

Péče o koberec

K běžné pravidelné údržbě koberce postačí klasický vysavač. Vždy byste měli luxovat po směru vlasu. Ať se ale snažíte sebelépe, časem každý koberec ztratí svoji původní krásu, jde o přirozený jev, s tím nic nenaděláte. Životnost a svěžest koberce můžete zkusit prodloužit mokrým nebo strojovým čištěním, koberce všívané a tkané pak čištěním práškovým. Čistění mokrou cestou pomocí speciálního prostředku se hodí na většinu koberců, ovšem má drobnou nevýhodu – dlouho schne. Další metoda, zvaná strojová neboli chemická, se provádí pomocí speciálního stroje, který vstříknutím roztoku okamžitě odsaje špínu přímo z vláken. Stroj si můžete za poplatek vypůjčit domů, nebo si objednat odborníka rovnou se strojem. Vyplatí se vám to hlavně u hodně zašpiněných koberců.

Jak na nečistoty a skvrny na koberci?

  • krev – studená voda nebo biologický prací prostředek
  • kosmetika (krémy, rtěnky…) – šampon na koberce
  • ovocné džemy – teplá voda, biologický prací prostředek
  • vosk ze svíčky – savý papír s teplou žehličkou (nastavit na vlnu), eventuálně
    terpentýn
  • lepidlo – voda, aceton nebo alkohol
  • žvýkačka – odstraňovač žvýkaček a mrazicí činidlo
  • čokoláda – teplá voda nebo šampon na koberce
  • barvy – terpentýn, zředěný šampon na koberce
  • hořčice, pivo – ředěný šampon na koberce s jednou čajovou lžičkou
    octa, poté teplá voda
  • víno – posypat solí a nechat chvíli působit, potom ošetřit teplou vodou
  • moč – vysušit houbičkou a nanést chemický čisticí prostředek na koberce
    Zdroj info: www.BRENO.cz

Velký, nebo malý koberec?

Důležitý parametr, který mnozí často podceňují. Jak zjistit, aby byl rozměr koberce naprosto dokonalý? Jednoduchou pomůckou je položit na konkrétní místo deku nebo prostěradlo a představovat si, že to je váš vysněný koberec. Jedině tak nejlépe zjistíte, kam ho umístit, jak ho natočit a jaký rozměr zvolit. Chcete-li koberec umístit pod sedací soupravu, dobře si vše změřte – nožičky od pohovky a křesel by se měly ještě na koberec pohodlně vejít, totéž platí u jídelního stolu. Kolem nábytku by měla být ještě dostatečná rezerva v podobě koberce. Nevíte-li si rady s tvarem a nechcete experimentovat, zůstaňte u staré dobré klasiky – pod kulatý stůl dejte kulatý koberec, pod hranatý je nejlepší obdélníkový nebo čtvercový. Bude-li většina koberce ukryta pod nábytkem, nemusíte tolik řešit jeho design a vzor, což by mělo být přesně naopak u koberečku, který se stane dominantou místnosti, akcentním prvkem prostoru.

Text: Mirka Vernerová
Foto: se svolením firem Viabel, Butlers, Bella Rose, IKEA, Breno, Bonami, Interdesign, CS Karlín

Datum vydání: 19. 3. 2024

Edit: