Jak vybrat manželskou postel a kvalitně spát

Manželskou postel najdeme dnes snad u každého páru v ložnici. Je to ta nejdůležitější věc, kterou v této místnosti najdeme a u dobře pořízeného modelu máme jistotu kvalitního spánku. Jak ale docílit toho, aby právě ta postel, kterou si vybereme, splňovala všechny naše nároky?

Jak zvolit tu nejlepší postel

Výběr vhodné manželské postele není jen tak. Záleží na mnohých faktorech a preferencích, které máte. Nejčastěji se však jedná o tři základní otázky, kterými se při nákupu řídíme:

  • velikost a výška postele,
  • typ konstrukce a zvolený materiál,
  • zda chcete úložný prostor nebo ne.

Velikost a výška

Standardní velikost je 180 x 200 cm, ale není problém si nechat vyrobit postel i o něco delší. Zpravidla se jedná o maximální velikost do 220 cm. Správná velikost se počítá podle nejdelší osoby, která zde bude spát – k její velikosti byste měli připočítat ještě 25 centimetrů. Co se týká samotné výšky plochy, na kterou uleháte, ta by se měla pohybovat alespoň 50 centimetrů od země. Optimální výšku si změříte tak, že se usadíte na okraj postele a položíte obě chodidla na zem. Pokud mezi vaši stehenní a lýtkovou kostí vznikne úhel 45°, máte vyhráno.

manželská postel

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Kvalitní materiál bude sloužit léta

Manželská postel se nekupuje na krátké období a pokud zvolíte kvalitní materiál, jako je například masivní dřevo, pak si můžete být jistí, že vám bude sloužit dlouhá léta. Mezi dražší a oblíbené patří bukové nebo dubové dřevo, které díky své tvrdosti leccos vydrží. Naopak levnější, ale už ne tak kvalitní materiál, je například smrk nebo borovice. Ta nejlevnější možnost je dřevotříska, ovšem musíte počítat s tím, že kvalita odpovídá ceně.

Pokud nepatříte mezi fanoušky dřeva, případně jste alergici, pak je zde ještě možnost kovové konstrukce. V kovu se na rozdíl od dřeva nedrží plísně a roztoči. Ovšem, zde je výběr značně omezen a u levnějších kusů je třeba dávat opravdu velký pozor na nosnost a stabilitu.

Pro kvalitní spánek potřebujete i vhodnou matraci

Pokud jste při výběru manželské postele vybrali boxspringový typ konstrukce, musíte zvolit partnerskou matraci, jelikož nemá bočnice uzpůsobeny dostatečně vysoko. Pro každý jiný typ konstrukce se ovšem doporučuje koupit matrace dělené. A to z prostého důvodu. V naprosté většině případů má jeden z partnerů jiné nároky na tvrdost matrace a jinou hmotnost, což by ve výsledku vedlo k tomu, že se jeden nevyspí zrovna nejlépe.

matrace

Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Poslední „drobnost” je polštář

Dobrá matrace je pro zdravý spánek to nejdůležitější, ovšem nezapomínejte ani na polštář. Správným výběrem dokážete předejít zbytečným zdravotním problémům jako třeba zablokovaný krk, bolest páteře nebo hlavy. V každém specializovaném obchodě vám dokážou poradit, stačí, když si připravíte odpovědi na tyto otázky:

  • V jakém ročním období budete polštář používat.
  • Zda máte nějaké zdravotní problémy nebo alergie.
  • Vaši preferovanou výplň, tvar nebo velikost.
  • A nejdůležitější je poloha, ve které spíte.

Nyní už jste připraveni a věříme, že si tu pravou postel najdete i vy.

Datum vydání: 26. 9. 2022

Edit: