Jaké betonové prvky budou slušet vaší zahradě?

Beton je pro exteriér velmi vděčným materiálem. Je prakticky bezúdržbový, přitom toho opravdu hodně vydrží. Na málokteré zahradě nenajdete nic betonového a dost možná o nějakém betonovém prvku přemýšlíte i vy.


Dlažba, obrubníky, cesty, květináče, ploty, dekorace. Na zahradě se s betonem setkáte v různých podobách. V každém případě má vysokou odolnost vůči opotřebení i rozmarům počasí, nemění barvu ani tvar. Když k tomu přidáme ještě nižší cenu ve srovnání s kamenem či dřevem, snad neexistuje důvod, proč byste měli uvažovat o něčem jiném!

 

Betonová dlažba je základ

Zatravněná zahrada je sice krásná, ale pouze do chvíle, než zaprší. V blátivém počasí jste rádi za nějakou zpevněnou plochu či chodník. Nemluvě o příjezdové cestě. Jestliže vjíždíte do zahrady do garáže, potřebujete dlažbu – pravděpodobně betonovou.

S největší pravděpodobností zvolíte zámkovou dlažbu, která je vhodná pro dláždění parkovišť, vjezdů, pěších i cyklistických cest, dokonce i venkovních komunikací. Konkrétní vybraný typ byste si měli pečlivě prostudovat. Některé dlažby jsou pouze pochozí a nejsou stavěné na zátěž, kterou musí vydržet dlažba pro příjezdovou cestu. Poznáte to už podle tloušťky. Pro cestičky, terasy a podobné plochy postačí dlažba o tloušťce čtyři až šest centimetrů, pro vjezdy a parkovací plochy potřebujete dvojnásobnou tloušťku.

Zámková dlažba je k dispozici v nespočtu provedení, ať už co se týká tvaru, tak pokud jde o barvu. Aktuálně jsou trendem dlažby, kdy v jednom balení dostanete dlaždice různých odstínů, dlažba pak není jednolitá, nepřipomíná parkoviště nebo veřejná prostranství a vypadá přirozeněji.

 

Zatravňovací dlažba nejen pro zpevnění svahů

Dalším typem je vegetační dlažba, která se může umisťovat například do svahů s mírným sklonem. Zároveň ji lze využít jako přechod mezi vydlážděnou plochou a trávníkem. Zatravňovací dlažba totiž umožňuje růst trávy, je tedy vhodná i tam, kde je vyžadována propustnost srážkových vod. Kromě travin se do vegetační dlažby dají osadit i keříky, květiny, nebo je prostě vyplníte kamenivem, jestliže upřednostňujete bezúdržbové řešení.

 

Betonový plot pro ochranu majetku

Kdo touží po opravdovém soukromí, ten by si rozhodně měl pořídit betonový plot. Jeho velkou výhodou je mimo jiné snadné sestavení. Postavíte průběžné, rohové a koncové sloupky a mezi ně umístíte výplňové panely a zákrytové desky. Tyto ploty se vyrábí v různých výškách (typicky 120, 160, 200 a 240 cm), dále si vybíráte ještě reliéf. Betonový plot rozhodně nemusí být pouze nudně šedý, oblíbené jsou například hnědé betonové prvky.

 

Když beton imituje dřevo

Připadá vám beton přece jenom trochu smutný, jednotvárný? Nemusí tomu tak být. Například v nabídce Presbeton najdete betonové prvky imitující svým vzhledem dřevo. Podívejte se na přírodní palisády BARK s reliéfním povrchem a hnědou barvou. Použijete je k lemování okrasných ploch, zvýšených záhonů nebo pro řešení malých výškových rozdílů. Na první pohled není vidět, že jsou betonové, na rozdíl od dřeva toho ale mnohem více vydrží. V řadě BARK se vyrábí i dlažby, žlaby, lavičky, palisády a další prvky, takže je možné celou zahradu ladit zdánlivě do dřeva, a přitom využívat všech výhod betonu, oproti dřevu především trvanlivosti.

Beton je prakticky bezúdržbový, ale čas od času je potřeba ho čistit, mohou se na něm držet mechy atd. Poškodit ho může i pronikající voda. Existují však impregnační úpravy, které povrch zacelí a před vším tímto ho ochrání. Třeba u bazénových lemů, kde se očekává časté vystavení vodě, jsou už z výroby. Mrazu se obávat nemusíte, betonové zahradní prvky bývají mrazuvzdorné, stejně jako třeba betonové ztracené bednění.

Nebojte se tedy betonu v zahradě. Pokud jste se mu dosud vyhýbali z estetických důvodů, vyzkoušejte beton se vzhledem dřeva!

 

 

Komerční prezentace

Datum vydání: 2. 3. 2023

Edit: