Pozink ztrácí popularitu

Tradiční a populární okapy a svody z pozinkované oceli je třeba opakovaně natírat, obvykle v dvouletém intervalu, což kromě námahy zvyšuje i jejich původní cenu. Proč si neusnadnit život a nesáhnout po jiném okapovém systému bez tohoto handicapu?

Konkurentů pozinkovaného plechu je na trhu spousta. Nevyžadují pravidelný nátěr, a přesto mají delší životnost. Je mezi nimi i pozinkovaný plech, ovšem již ve výrobě opatřený povrchovou vrstvou bránící korozi. Kromě bezúdržbového materiálu je důležitým kritériem výběru komplexnost okapového systému, který zaručí, že nebude scházet žádný potřebný prvek.

Popularitu si získávají stavebnicové systémy, které se spojují bez lepení či sváření a je možné je snadno rozebrat. To může být výhodou v horských oblastech, kde hrozí poškození sněhem a ledem.

Stále důležitější je i vzhled okapů, které je možné sladit s architekturou domu, jak barevně, tak tvarem. Moderní architektuře mohou slušet okapy a svody hranaté, jinou možností je svody zcela skrýt.

Materiály se samozřejmě liší cenou, kterou však ovlivňuje i pracnost realizace, nároky na údržbu a životnost.

Okapový systém StabiCor M z pozinkovaného ocelového plechu s povrchovou úpravou z pěti vrstev nevyžaduje nátěr ani složitější údržbu. Montáž bez lepení a pájení je díky důmyslnému spojovacímu systému jednoduchá a rychlá. Ochranu proti vniknutí drobných živočichů pod krytinu zajistí větrací mřížka, k zakrytí větracích otvorů a dalších detailů slouží větrací pás. www.bramac.cz

Co máme na výběr?

Pozink s povrchovou úpravou

Pozinkovaný ocelový plech je z výroby opatřen vrstvou na bázi plastu (polyester, polyuretan, polyamid…), která zaručuje vysokou životnost a stálobarevnost, spojuje se bajonetovými nebo zámkovými spojkami.

Měď

Jde o nejdražší materiál, který získá modrozelenou patinu, chránící před korozí, měděné prvky se však často kradou.

Titanzinek

Nerezaví, ani nemění barvu, vyrábí se v barvách od šedé po černou, snadno se tvaruje, nevýhodou je vyšší cena.

Hliník

Bezúdržbový dobře zpracovatelný materiál, bez povrchové úpravy, nebo v široké škále barev, cenově srovnatelný s titanzinkem.

Plast

Nejlevnější bezúdržbový materiál, obvykle se dodává ve formě skládacích stavebnicových systémů, těžko se přizpůsobí atypickým tvarům.

Komplexní řešení pro odvod dešťové vody SATJAM Niagara se vyznačuje unikátní hloubkou žlabů. Lze je využít nejen v kombinaci s libovolnou střešní krytinou SATJAM, ale i pro jiné střechy. Nově je nabízeno i v hliníkové variantě s životností až 100 let. www.satjam.cz

Bez údržby to nejde

I když není okapy potřeba natírat, je nutná jejich pravidelná kontrola. Na jaře a na podzim je potřeba zkontrolovat průchodnost svodů, žlaby vyčistit od spadaného listí, zkontrolovat těsnost spojů, či zda voda nestříká ze žlabu na fasádu domu. S tím pomohou lapače listí a ochranné mřížky do okapů. Zvláště v horských oblastech je potřeba chránit okapy před sněhem a ledem instalací protiskluzových zábran na střeše, umístěním okapu hlouběji pod okraj střechy či montáží elektrických topných systémů. Pracnou možností je odstranění okapů před zimou.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Datum vydání: 19. 2. 2019

Edit: