Vybudujte si zimní zahradu

Chcete si prodloužit léto? Lovit a vychutnávat sluneční paprsky, které jsou náhle vzácností? Ano, čas naplno puštěné klimatizace skončil. Začíná čas zimních zahrad.

Ideální čas pro naplánování výstavby zimní zahrady je v okamžiku, kdy se rozhodnete pro stavbu rodinného domu. Výstavba zároveň s domem je totiž ta nejjednodušší a nejlevnější varianta. Naštěstí však není jediná: Zimní zahradu můžete přistavět téměř kdykoli – nejlépe v teplé části roku, abyste ji pak rovnou mohli vyzkoušet.

zimní zahrada

Příjemné posezení venku si díky zimní zahradě můžete prodloužit až do pozdního podzimu. Foto: Presiza

Svépomocí raději ne

Že je dnes výstavba drahá a vy nemáte peněz nazbyt? I tak vám vřele doporučujeme výstavbu s odborníkem, abyste se vyvarovali zbytečných chyb. Ty totiž celou realizaci zkomplikují a v konečném součtu prodraží. Odborná realizace je jistota s předem danou cenou a se zárukou na výsledek. Naopak amatérsky postavená zimní zahrada vám vůbec nemusí přinést očekávaný „ráj na zemi“: V letním období nevětrá, v zimě promrzá, na konstrukci se masivně sráží vlhkost a začínají bujet plísně… Aby vše fungovalo, musíte zajistit komínový efekt proudění vzduchu i pevný konstrukční základ, spolehlivě izolující a přinejmenším částečně otevíravé prosklení, protisluneční izolační skla nebo účinné venkovní zastínění, správné navázání zimní zahrady na střešní konstrukci domu i bezpečné dodatečné ukotvení do izolace zateplené fasády. Projektant za vás vyřídí také stavební povolení. A jestli plánujete opravdu celoročně obytnou zimní zahradu, navrhne vám rovněž kvalitní a spolehlivé vytápění.

zimní zahrada pod prodlouženou střechou

Zimní zahradu si můžete nechat vytvořit jednoduše také zasklením již existující konstrukce – v tomto případě přesahu střechy. Foto: PHS Plus

Kam umístit zimní zahradu?

Typická orientace obytných zimních zahrad s celoročním provozem bývá k jihu. To vám nabídne maximum denního světla i slunce, ale může to být ošidné: Dokonale prohřátá zimní zahrada pro vás může být časem až nepříjemná, protože s přibývajícím věkem klesá u většiny lidí tolerance vůči horku. Pootočení zimní zahrady směrem na východ nebo západ souvisí úzce s vaším denním rytmem: Pokud chcete sluneční lázeň k pohodové snídani, volte východ. Jestli chcete naplno vychutnávat dlouhé letní večery, bude pravou volbou pootočení k západu. Severní orientace zimní zahrady sice není příliš populární, ale přesto může nakonec představovat „trefu do černého“: Bude ideální pro pěstování rostlin, i bez zastínění vás ochrání před tropickými vedry a nabídne vám příjemné, přirozeně rozptýlené světlo. Ne náhodou volí severní stranu hlavně výtvarní umělci pro své ateliéry.

Konstrukční základ

Oříškem se může stát i volba konstrukce zimní zahrady. Tu může tvořit plast, hliník, ocel nebo dřevo, možná je i kombinace dvou materiálů.

  • Dřevo (vrstvené lepené hranoly ze smrku, borovice či dubu se speciální povrchovou úpravou) se uplatní hlavně u větších zimních zahrad klasického stylu: Profil je elegantní a má dobrou nosnost, ale nedokáže potlačit masivní nosný základ ve prospěch velkorysého prosklení.
  • Plast u vás zaboduje nízkou cenou, dobrou tvarovatelností a téměř bezúdržbovým provozem. Zároveň je však tvarově nestálý v závislosti na teplotě, takže musíte vytvořit dilatační spáry.
  • Ocel je sice pevná a elegantní, ale může podléhat korozi a je tepelně vodivá. Předejít těmto nedostatkům lze speciální úpravou – pak ovšem bude konstrukce dražší.
  • Hliník jako nosný základ je nejdražší, nabízí však tvarovou stálost i bezúdržbový provoz. A jestli se vám zdá elegance hliníku příliš chladná, lze na vnitřní stranu konstrukce použít dřevo.
zimní zahrada s dřevěnou konstrukcí

Dřevěná konstrukce zimní zahrady dnes představuje méně časté řešení: Je sice masivnější, ale elegantní a útulná. Foto: AZ Ekotherm

Podlaha

Váš příjemný pocit v zimní zahradě podstatně ovlivní rovněž volba povrchu podlahy. Za slunného počasí vám největší komfort nabídne přírodní kámen či keramická dlažba, protože tyto materiály výborně akumulují teplo. Ale v deštivém období vám přijde vhod dřevěná podlaha, která je přirozeně teplá po celý rok. Zásadní volbou pro tepelnou pohodu v zimní zahradě ovšem bude typ zasklení, způsob zastínění a větrání.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem AZ Ekotherm, PHS Plus, Presiza

Datum vydání: 8. 11. 2023

Edit: