Přehled & pořádek

Pořekadlo o tom, že šaty dělají člověka a každý chce na druhé zapůsobit co nejlépe, lze přenést i na vstup do bytu: měl by vždy vzbudit ten nejlepší dojem.

Nábytkový program Nizza využívá kombinace bílých lakovaných ploch a dubového dřeva. Foto Torrimex

Pro to, aby byla předsíň vkusná, uklizená, dobře uspořádaná a nevládl v ní naprostý chaos a haldy bot, je třeba dodržet pár zásad. Máte malou předsíň bez přirozeného denního osvětlení? Zařiďte ji světlým nábytkem a s rozmyslem, především tedy tak, aby nepůsobila přeplněně, ale jednoduše a přehledně. Nejvhodnější bude pro tento případ multifunkční věšáková stěna s háčky a policí na čepice, případně s boxem či zásuvkou na klíče a další nezbytnosti. Vyvarujte se také příliš velkých kusů nábytku, které by vadily při procházení a mohly by být příčinou úrazu – například památeční truhle po babičce věnujte důstojné místo jinde. Optimální je samozřejmě v každé vstupní části bytu vyčlenit klidný kout, do něhož by se vešla lavice s botníkem, usnadňující obouvání, skříň nebo prostornější věšák na kabáty a vysoké zrcadlo, v němž lze před odchodem zkontrolovat zevnějšek. K větší přehlednosti i ke snadnějšímu úklidu předsíně přispěje, pokud zde budou pouze aktuálně používané boty a oděvy, zatímco sezonní oblečení bude schované ve skříni. Malé byty a garsonky často trpí i miniaturními vstupními prostory. Úzkou chodbu pomohou lépe využít botníky s výklopnými přihrádkami a malou hloubkou (optimálně do 20 cm). Jejich různé typy a velikosti najdete například v sortimentu obchodního domu IKEA.

Předsíňový komplet série Vigo z dubového dřeva obsahuje i panel na oblečení s možností osvětlení. 55 600 Kč, foto Nábytek masiv

 

Barvy, tvar, materiál

Zařízení předsíně má být v souladu s celkovým pojetím vašeho interiéru a měla by mu proto odpovídat i jeho barva, materiál a design. Vyznavači industriálního stylu ocení skříně či botníky s kovovou konstrukcí a s policemi ze dřeva nebo jeho věrné imitace. V poslední době se těšily pozornosti také věšáky s konstrukcí z kovových vodovodních trubek kombinované se dřevem, ideálně doplňující vstupní prostory loftů nebo bytů s otevřenou dispozicí. Ve většině interiérů neuděláte chybu s nábytkem z masivního dřeva, který je nadčasový a zároveň koresponduje se současným trendem sázejícím na přírodní materiály. Ke stejnému trendu patří také věšákové stěny, stoličky či lavice z ratanu a bambusu, doplněné nejrůznějšími pletenými košíky. Stálicí pak je nábytek do předsíně, který je součástí ucelených programů a kolekcí. Bývají navrženy ve stejném designu jako komody, vitríny nebo policové regály do obývacího pokoje, jídelny či ložnice a jejich výhodou je, že interiér působí jednotně.

Všestranný věšák Thia má dole poličky, nahoře háčky a z boku tyč na kabáty. 3 226 Kč, foto Designový nábytek

 

Subtilní věšáky

Obyvatelé menších studentských bytů, využívaných většinou ke spolubydlení, mají často místo věšáku na šaty v předsíni otevřené stojany na oblečení se subtilní ocelovou konstrukcí nebo ze dřeva. Stojany mohou být i mobilní, buď opatřené kolečky, anebo velmi lehké a snadno přenosné, což je pro flexibilní způsob života i provizorní zařizování místností praktické.

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem IKEA, Mahoza decor, Torrimex, Sobnábytek, Kokiskashop, Fantazie, Nábytek masiv, Nábytek Bogart, Almarashop, Nábytek Max, Designový nábytek, Dedra

 

 

Datum vydání: 18. 2. 2023

Edit: