Pohovka musí „sedět“

Sedací soupravu či pohovku vyberte podle toho, aby její velikost, tvar, barva i styl padl vašemu interiéru jako ulitý. Jen tak vám bude dobře sloužit.

Flexibilní souprava LS 742016 umožňuje výběr potahových materiálů a výplní sedu. Nabízí možnost motorové funkce, rozkládání a úložného prostoru. Od 45 590 Kč, foto Nábytek Brückl

Nabídka sedacího nábytku je dnes nebývale široká. Dobře zvolit ten pravý kus či sestavu, které by v obývacím pokoji nezabíraly moc místa ani nezasahovaly do frekventovaného komunikačního pruhu, ale vyžaduje čas a zohlednění potřeb i zvyklostí typických pro vaši domácnost. Patří k nim zejména počet členů rodiny či přítomnost domácích mazlíčků. Rozvahu je třeba začít pečlivým zaměřením místa, kde bude sedačka stát. Z toho by měl vyplynout její tvar a velikost i to, zda bude vhodnější rohová sestava do tvaru L či U nebo raději trojsedačka a dvě křesla.

Asi na žádný jiný druh nábytku není kladen takový nárok na pohodlnost a kvalitu čalounění, proto se před definitivním rozhodnutím vyplatí vybraný kus v obchodním domě či showroomu pořádně „osedět“. Vyzkoušejte si hloubku sedáku i výšku opěradla a typ područek. Pokud jste například zvyklí na odpoledního „šlofíka“, vyšší područky by vám mohly vadit. Na pohodlné sezení má bezprostřední vliv typ konstrukce a polstrování. Kvalitní druhy čalouněných sedaček mívají pevnou dřevěnou konstrukci a výplň z PUR pěny, někdy doplněnou bonelovými pružinami, které nábytku dodají delší životnost. Levnější modely mívají konstrukci plastovou nebo dřevotřískovou, což se při větší zátěži může projevit nižší odolností.

Luxusní pohovka Mariposa od firmy Vitra disponuje sofistikovaným systémem, jímž nastavíte polohu opěráku a područek. Od 149 580 Kč, foto DesignVille

Klasika či flexibilita

Dražší modely sedaček bývají vybaveny polohovacími opěrkami hlavy nebo vyklápěcími podnožka mi, které mohou být vybaveny elektrickým ovládáním pro ještě snadnější manipulaci. Do velkého obývacího pokoje se vejde i prostorná rohová sestava nebo kombinace pohovky a křesel. Výhodou je, že lehčí křesla lze snáze přemístit tam, kde je momentálně potřebujete. V menším bytě musí někdy pohovka (z níž obvykle večer sledujete filmy) splňovat více účelů a posloužit i jako příležitostné lůžko pro návštěvy, přátele vašich dětí nebo pro příbuzné. Praktické jsou například rohové sedačky s lenoškou a úložným prostorem na lůžkoviny. Do garsonky, kde pohovka přes den slouží k sezení, ale každou noc se proměňuje na postel, bude ideální model s kvalitním roštem a matrací, které se po použití složí a ukryjí zpět uvnitř sedačky. Toto řešení je nejen příjemnější, ale zároveň hygieničtější.

 

Neotřelá řešení

Rozkládací pohovky mají různé typy mechanismů od výsuvných po vyklápěcí a jejich ovládaní by měli zvládnout i menší členové domácnosti. Na trhu existují dokonce i odlehčené modulární typy s několika funkcemi, které se dají snadno a rychle obměnit. Stejný model dovede být podle situace rohovou či rovnou sedačkou, dvojlůžkem nebo dvěma samostatnými postelemi.

 

Lenošky a křesla

Usadit se a relaxovat nemusí nutně vypadat tak, že se jen pasivně zaboříte do oblíbené sedačky. Některá speciální křesla jsou polohovatelná nebo dokonce masážní, obvykle pomocí elektrického ovládání. Jiná zase disponují integrovanou podnožkou a další mají zabudovaný reproduktor pro snadnější poslech oblíbené hudby. Další typy s elektrickým pohonem jsou uzpůsobeny tak, že usnadňují vstávání. Tuto funkci ocení zejména senioři s omezenou hybností.

 

 

text Dita Fingerlandová

foto se souhlasem firem Torrimex, Nábytek Brückl, DesignVille, Alax, Westwingnow, Bonami, Designový Nábytek, Beliani, Kareshop, Feydom, AB concept, Divanti, Ligne Roset, VidaXL, Alhambra, Ruma, Lino CZ

 

Datum vydání: 19. 11. 2022

Edit: