Její veličenstvo orchidej

Exotická kráska, jejíž květy jsme ještě nedávno mohli obdivovat jen ve sklenících botanických zahrad nebo v dobře zásobeném květinářství, dnes zdobí okna mnoha českých domácností. Jak o ně správně pečovat, aby nám doma vykvetly opakovaně?

Nejznámější pokojovka – Phalaenopsis

Asi nejrozšířenějším a také nejodolnějším druhem orchidejí, který s úspěchem můžete pěstovat v domácích podmínkách, jsou zástupci rodu Phalaenopsis. Bohatě kvetoucí krásky, které si přinesete domů z květinářství, však rozhodně nejsou původním botanickým druhem, žijícím epifytním způsobem života v korunách pralesních stromů jihovýchodní Asie. Jedná se vždy o rostliny hybridního původu vyšlechtěné tak, aby zvládly život v bytových podmínkách a byly odolné zejména vůči suchému vzduchu i tolerantnější k drobným pěstitelským chybám.
Ve své domovině uprostřed deštných pralesů jsou rostliny zvyklé na stíněné stanoviště, což vyhovuje také vyšlechtěným formám, proto byste je nikdy neměli stavět na okno směřující k jihu. Silné polední slunce totiž dokáže v krátkém čase jejich listy nenávratně poškodit.

Multifunkční květináče Calimera lze kombinovat ze dvou typů spodního a vrchního dílu, a to v množství barevných a velikostních kombinací, od 150 Kč, www.plastia.cz

Dendrobia mají různé nároky

V našich bytových podmínkách lze s úspěchem pěstovat ještě další druh orchidejí – Dendrobium. Nejedna žena, která byla obdarována řezanou kyticí tvořenou stvoly obsypanými květy této rostliny (nejčastěji se k řezu používá Dendrobium bigibbum), zatoužila mít bohatě kvetoucí krasavici také doma. Tato orchidej, pocházející z východního pobřeží Austrálie, potřebuje ke spokojenému životu zcela odlišné podmínky než Phalaenopsis. Roste na stromech nebo sluncem rozpálených skalách a daří se jí zejména na slunečném a vzdušném stanovišti.
V našich podmínkách jí celoročně vyhovuje pokojová teplota a stanoviště na jižním okně s co největším množstvím světla. Zde ovšem pozor, tyto podmínky neplatí univerzálně pro všechna dendrobia. Chcete-li se pustit do pěstování ještě jiných druhů dendrobií, může se stát, že si vyberete rostlinu se zcela odlišnými nároky – například vyžadující v zimě teplotu mezi 7-10 °C. Než si tedy konkrétní rostlinu přinesete domů, informujte se podrobně o tom, co jí prospívá a co ke spokojenému životu potřebuje.

Foto: Plastia

Základní péče

V domácích podmínkách se orchideje pěstují v květináčích s lehkým, dobře propustným substrátem. Většině z nich vyhovuje stálá pokojová teplota po celý rok bez poklesů pod 18 °C. Dalším předpokladem úspěšného růstu je dostatek světla, avšak ne přímé slunce, a mírná pravidelná zálivka.
A jak orchideje nejlépe zalévat? Nejspokojenější budou, když je i s květináčem ponoříte jednou týdně přibližně na půl hodiny do umyvadla s odstátou vodou pokojové teploty, aby se substrát dostatečně nasákl. Poté květináč vyjmete a všechnu přebytečnou vodu necháte důkladně odtéct a okapat. Nezapomínejte také na pravidelné rosení. Každá orchidej jakožto tropická rostlina doslova zbožňuje vyšší vzdušnou vlhkost.

Na co si však dejte velký pozor, to je průvan a větrání v chladných měsících. Stačí malá dávka mrazivého vzduchu a katastrofa na sebe nenechá dlouho čekat. Rostliny, jež byly zasaženy proudícím chladným vzduchem, byť jen na chvíli, za pár dní svěsí listy a postupně odumřou.

Kdy přesazovat a hnojit?

Orchideje přesazujte nejlépe po odkvětu v případě, že se substrát začne rozpadat nebo když už se rostlina nevejde do květináče – nejpozději však za dva roky. K pěstování nepoužívejte obyčejnou zeminu pro běžné pokojovky, ale substrát určený přímo pro pěstování orchidejí.
Jako zdroje živin těchto křehkých krásek používejte výhradně hnojiva určená pro orchideje, ať už v podobě tekutých přípravků nebo tuhých tyčinek, které jednoduše zapustíte do substrátu v květináči. Optimální dávka je 1-2 krát měsíčně zálivkou nebo postřikem na list od jara do podzimu.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem a Shutterstock

Datum vydání: 14. 3. 2018

Edit: