Jsme to, co dýcháme

4

Jednoduchou cestou, jak zbavit ovzduší v obytných prostorách škodlivých příměsí, je instalace čističky vzduchu či pokročilé klimatizace s funkcí čištění.

Ve vzduchu je přítomno velké množství různých částic a řada z nich je zdraví škodlivá. Často si neuvědomujeme, že vzduch v uzavřených místnostech, bytech a kancelářích bývá až desetkrát toxičtější než ovzduší na ulici a až stokrát znečištěnější než vzduch v přírodě. Prachové mikročástice, smog, chemické výpary z umělých hmot a nábytku, bakterie, viry, spory plísní, výkaly všudypřítomných roztočů, to vše se v uzavřených prostorách koncentruje. Potom, zejména v chladnějších obdobích roku (podzim, zima), kdy méně větráme, působí tyto škodlivé látky na náš organismus prakticky celý den. Největší část škodlivin přitom proniká do těla právě plícemi. Je proto více než žádoucí tyto chemicky kontaminované látky a alergeny ze vzduchu odstranit a následně zničit, neboť mají přímý negativní vliv na zdraví a mohou spustit nebo zhoršit astma a alergické reakce.

3

2

Ionic-CARE je k dostání v černé, stříbrné a perleťově bílé variantě. Vyberte si tu, která nejlépe zapadne do vašeho interiéru. www.ionic-care.cz

TECHNIKA POMŮŽE
Kvalitu ovzduší v místnostech zajistíme jednak častým a dostatečným větráním a jednak dostatečně efektivní technikou. Čističky vzduchu jsou navrženy tak, aby produkovaly čistý, zdravý a neškodný vzduch, a současně dokáží filtrovat částice produkující pachy a rozkládat je. Tím se eliminují bakterie, viry i nežádoucí zápach. Kromě čističek vzduchu lze vnitřní prostředí domů ozdravit také pokročilejší klimatizační jednotkou, která v sobě integruje kromě důmyslné filtrace také již zmíněné funkce čištění a zvlhčování vzduchu.

PARAMETRY ČISTIČKY 
Aby bylo čištění vzduchu efektivní, musí mít čistička dostatečný vzduchový výkon (udává se v m3/h) – ten musí být 1,5krát větší, než je objem místnosti, pro alergiky a astmatiky se doporučuje vzduchový výkon dokonce čtyřikrát větší. Dalším kritériem kvalitní čističky vzduchu je její schopnost poradit si s prachem a zachytit minimálně 80 % prachových částic, což díky vícestupňové filtraci (až osm filtrů) některé čističky splňují až na 99,5 %. Poslední a ne zanedbatelnou vlastností čističek je také hladina hluku, kterou při své činnosti produkují a jež by neměla přesáhnout 40 dB. Čističky mají různou hlučnost, která je úměrná výkonu motoru. Kvalitní čističky mají k dispozici speciální noční, velmi tichý režim. Záleží na tom, kam chcete čističku vzduchu umístit a kterou část dne bude zapnutá. Bude-li přístroj pracovat během dne, na hlučnosti tolik nezáleží. Plánujete-li ale provoz i v nočních hodinách, hlučnost by opravdu měla být nízká.

1

VÍCESTUPŇOVÁ FILTRACE 
Základ klimatizace s čisticí funkcí tvoří prachový filtr, ale přístroj většinou obsahuje i další filtry, které účinně pohlcují bakterie, viry, spory plísní či pylové částice ohrožující zdraví nejen citlivějších alergických osob, ale všech, kdo se v místnosti pohybují. Filtry dovedou zachytit a neutralizovat také nepříjemné pachy, cigaretový kouř či výfukové plyny. Další možností je ionizace vzduchu neboli jeho obohacení o záporně nabité ionty, což velkou měrou ovlivňuje jak klimatickou pohodu v místnosti, tak i četné tělesné funkce.

IONIZACE A ČISTĚNÍ VZDUCHU 
Součástí jedovaté směsi chemikálií, statické elektřiny, ozonu, mikročástic prachu a podobně jsou i vzdušné ionty. Centimetr krychlový čistého vzduchu by měl obsahovat zhruba 800 zdraví prospěšných záporně nabitých iontů, tzv. aniontů. Jen pro srovnání, když na horách, u moře či v lese dýcháme vzduch s koncentracemi až 10 000 vzdušných aniontů na cm3, v interiérech nacházíme většinou hodnoty blízké nule.

5

Čistička vzduchu Daikin MC70L s technologií Streamer s výkonným filtračním systémem odstraní ze vzduchu škodlivé látky a současně neutralizuje pachy. Vyrábí Daikin, prodává A-Z Chlazení.

ÚČINKY ZÁPORNÝCH IONTŮ 
Ionizovaný vzduch má přitom na tělo a jeho zdraví zásadní vliv. Ionizační (elektrostatická) technologie obohacuje vzduch o biologicky příznivé lehké záporné ionty, které působí prokazatelně příznivě na naše zdraví, na psychiku a imunitní systém. Nevýhodou této technologie je, že nedokáže likvidovat mikroorganismy, proto se většinou kombinuje s ozonovou technologií, která si s mikroorganismy poradí. Princip čištění je založen na tom, že se v zařízení vytváří ozón, který sterilizuje vzduch od virů a bakterií a odstraňuje pachy a kouř. Tato technologie sice nezachycuje pevné částice, jako je prach nebo kapalný aerosol, ale ve spojení s elektrostatickým filtrem pracuje uspokojivě.

ELEKTROSTATICKÁ FILTRACE 
Moderní elektrostatické filtry dokážou zachytit až 96 % nečistot, přitom mají tu výhodu, že je na rozdíl od klasických není třeba nikdy měnit. Podle charakteru nečistot je buď stačí otřít vlhkým hadříkem, nebo v případě cigaretového kouře omýt vodou se saponátem. Interval čištění bývá tři až sedm dní. Ploché nerezové elektrostatické filtry mají doživotní záruku.

ULTRAZVUKOVÉ ZVLHČOVAČE VZDUCHU 
Kromě čistoty vzduchu má na dýchací ústrojí člověka vliv také vlhkost vzduchu. Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu pracují tak, že vytvářejí z vody vysokofrekvenčním ultrazvukovým oscilátorem malé kapičky o průměru asi 1–5 μm (mlžina) a ventilační systém je vyfukuje do suchého vzduchu. Z přístroje vychází jasně viditelná jemná a rovnoměrná mlha. Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu jsou ideální do bytů, dětských pokojů i kanceláří.

6

Suchý a teplý vzduch v dobře vytápěných a izolovaných budovách má často také nízkou vlhkost, což může přispívat k dehydrataci organismu. Čistička vzduchu Ururu díky integrovanému zvlhčovači tuto vlhkost doplní. Daikin

Kam umístit čističku
Čistička vzduchu nemá být umístěna na zemi, pod stropem nebo v těsné blízkosti okna a dveří, aby nedocházelo k nadměrnému přisávání usazených nečistot. Optimální umístění je uprostřed mezi oknem a dveřmi na stěně nebo na vhodné poličce či skříňce, zhruba ve výšce pasu. Výstup čistého vzduchu má směřovat do nejvíce používané části místnosti.

DVĚ FUNKCE V JEDNOM 
Někteří výrobci kombinují čističku se zvlhčovačem vzduchu v jednom přístroji. Při zvlhčování vzduchu proudí voda z nádobky do zásobníku, ve kterém je umístěno čerpací kolo. To svým otáčením zdvihá vodu a předává ji dále na filtr. Vzduch přiváděný na filtr absorbuje vlhkost, a tak se vrací zpět do místnosti již zvlhčený. Vedle toho ovšem zařízení pracuje jako čistička vzduchu a odstraňuje alergeny, bakterie, viry a zápach.

ČIŠTĚNÍ A VĚTRÁNÍ?
Prostor, ve kterém zapnutá čistička pracuje, by měl být uzavřený, což platí i pro okna. V opačném případě by čistička zbytečně filtrovala nečistoty zvenku. To však neznamená, že po pořízení čističky nemusíme vůbec větrat. Čerstvý vzduch zvenku všichni potřebujeme, zejména kvůli kyslíku. Čističku ale zapínáme až po vyvětrání.

7

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu ZV-4910 Conclima je vybaven jednoduchým elektronickým ovládáním a časovačem. Součástí zvlhčovače je i ionizátor, který vysílá čisticí aniony. Díky velké kapacitě zásobníku na vodu je maximální doba chodu až 30 hodin. ELKO Valenta

Uložit

Datum vydání: 31. 7. 2015

Edit: