Digestoře: trendy

Bez digestoře to dnes v kuchyni opravdu nejde. Ale zapomeňte na nevzhledné krabice přilepené ke stěně nebo spodní skříňce. Trendy v oblasti těchto spotřebičů jsou hravé. Odsavače par se schovávají, aby prostor nerušily, maskují za designové lustry nebo nenápadně vyjíždějí z varné desky. Jiné se naopak parádí, aby nejen sloužily, ale i zdobily.

Kuchyňské trendy si s odsavači par skutečně hrají. Mají co nabídnout milovníkům minimalismu stejně jako příznivcům čarovných tvarů a ušlechtilých materiálů. Konečně využívají také pokročilé technologie, které sice nejsou na první pohled vidět, ale v praktickém životě zajišťují ještě pohodlnější a příjemnější používání kuchyně.

Foto BALLERINA KÜCHEN, www.ballerinakuchyne.cz

Technologie Siemens inductionAir kombinuje varnou desku s odsavačem par. Značka
zkombinovala flexibilitu flexIndukce Siemens s řešením odsavače, které je promyšleno jak
z pohledu designu, tak co do využití prostoru, jednoduchosti čištění a uživatelského komfortu.
Model EX877LX33E, 99 990 Kč. www.siemens-home.bsh-group.com/cz

MODERNÍ – VÝSUVNÉ

Výsuvné odsavače par jsou oblíbenou variantou, pokud je kladen důraz na čisté tvary a design kuchyně. „Takový odsavač par je vidět jen v okamžiku, kdy jej potřebujete při vaření. Stiskem tlačítka se automaticky vysouvá do pracovní polohy a poté, opět pomocí stisku tlačítka, zasouvá zpět do pracovní desky, takže nijak nenarušuje celkový design moderní kuchyně. Jedná se o exkluzivní spotřebič, cena těchto odsavačů se pohybuje přibližně od 45 tisíc do 250 tisíc korun,“ říká Lukáš Smetana z ProBydlení. Výsuvné digestoře jsou však určené nejen pro milovníky minimalismu, ale jsou také vhodným řešením pro varné ostrůvky – není třeba odsavač instalovat v prostoru místnosti ke stropu.

Odsavač par Electrolux EFB90566DX s profesionálním výkonem. Halogenové žárovky pro osvětlení všech připravovaných jídel, elektronická tlačítka pro nastavení úrovně odsávání a kontrolu svěžesti v kuchyni, snadno vyjímatelný filtr, 15 282 Kč. www.electrolux.cz

Komínový odsavač par Franke Smart (FSMA 805 BK), šířka 80 cm, provedení černé sklo. Senzorové ovládání, štěrbinové odsávání, tři stupně výkonu, intenzivní stupeň a doběh, osvětlení LED žárovky (2 x 1 W, 4000 K, stmívatelné), max. výkon 700 m3/h, max. hlučnost 69 dB(A). Energetická třída A, 16 940 Kč. www.franke.cz

PODMÍNKY PRO INSTALACI

I u tohoto typu odsavače máte na výběr mezi recirkulací a odtahem. Při volbě standardního odtahu ven se nabízí umístění motoru digestoře do externích prostor, aby v místnosti nebyl slyšet hluk přístroje. Při volbě recirkulace (použití uhlíkového filtru) zůstává motor v ostrůvku a nasátý a přefiltrovaný vzduch vrací zpět do místnosti. „Digestoře výsuvné z pracovní desky lze používat pro všechny typy varných desek, ale je třeba dbát na hloubku pracovní desky v místě, kde bude odsavač par umístěn. Jejich výkon by měl být alespoň 700 metrů krychlových za hodinu, aby se vytvořil dostatečný podtlak a pára a znečištěný vzduch rychle zmizely,“ doplňuje Lukáš Smetana z ProBydlení.

DVOJKA S DESKOU

Výrobci kuchyňských spotřebičů jdou ale ještě dál. Digestoř totiž může být i pevnou součástí varné desky a páry při vaření jsou odsávány sací zónou umístěnou přímo v jejím centru. Dotykové ovládání odsavače je přitom umístěno vedle ovládacího panelu varné desky. I v tomto případě je na výběr mezi odtahem a recirkulací.

Integrované odsavače par nechají vyniknout designu kuchyně. Například AEG DL6250-ML je odsavač par s možností recirkulace o výkonu odtahu 390 m3/h. 4694 Kč. Ilustrační foto Oresi, www.oresi.cz

Nástěnná digestoř Lima 80. Provedení z černého tvrzeného skla. Pracovní plochu osvětlí zabudované halogenové žárovky. Odsavač nabízí čtyři rychlosti s maximálním boosterem 669 m3 za hodinu. Kruhové ovládání Circle mění barvu podle výkonu. Energetická třída C. Šířka 80 cm, 13 490 Kč. www.philco.cz

AŤ ZDOBÍ!

Podíváte-li se na první digestoře, je patrné, že u nich vítězila funkce nad tvarem. V současnosti jsou tyto dvě stránky spotřebiče na stejné úrovni. Má-li být odsavač par vidět, ať zdobí! Při výrobě digestoří se tak používají ušlechtilé materiály, sklo, černé sklo či nerezová ocel a designéři si hrají s tvary.

CO OČI NEVIDÍ

Jiný trend v kuchyni velí skrýt vše, co je jen možné. Za dvířky se schovávají chladničky, myčky, odpadkové koše, zásuvky jsou integrované v pracovní desce, čelní kuchyňské plochy jsou hladké, bez úchytek, ovládají se jen dotykem, vysoké skříně splývají se stěnami. Schovávají se i digestoře. Kromě variant výsuvných z pracovní plochy nebo odsavačů, které jsou přímo integrované ve varné desce, se nabízí ještě tradiční možnost vestavby do horní kuchyňské skříňky. Opět – zapomeňte za někdejší humpolácké digestoře, které ač vestavěné, stále byly vidět. Současné provedení je opravdu neviditelné.

Corinthia Isola je elegantní ostrůvková digestoř ve třech různých provedeních. Ovládání dotykové, dálkovým ovladačem nebo z varné desky Faber. Osvětlení 6x micro LED. Štěrbinové sání, energetická třída A, od 29 310 Kč. www.digestore-faber.cz

In – Light je vestavná digestoř v provedení bílá mat a nerez. Šířka 52 nebo 70 cm, ovládání tlačítkové nebo dálkovým ovladačem z varné desky Faber. LED osvětlení, štěrbinové sání, energetická třída A, od 18 690 Kč. www.digestore-faber.cz

KOMUNIKUJÍ

Jistá forma inteligence je dnes již výsadou většiny spotřebičů. Nejinak je tomu u odsavačů par. Kromě toho, že vám dají vědět, pokud je třeba například vyměnit filtry, vyspělé modely už vás nepotřebují ani k uvedení do provozu, ani k ovládání. Samy se zapnou, když začnete s vařením, samy přizpůsobí svůj výkon tomu, co se na varné desce právě děje, samy se vypnou, když je vzduch opět čistý.

VÝKON A HLUČNOST

Digestoř vybírejte podle způsobu instalace, možností odtahu, designu a funkcí (osvětlení a jiné), ale zaměřte se zejména na výkon a na hlučnost. Tyto parametry jsou důležité, první pro správnou funkci a druhý pro komfort při užívání. „Aby bylo možné v místnosti zajistit trvale příjemné prostředí, měl by se v ní vzduch vyměnit šestkrát až dvanáctkrát za hodinu. Proto musí objem přiváděného vzduchu nebo výkonnost odsavače par odpovídat objemu místnosti. Nejen hosté pak ocení, že při vaření nedělá odsavač zbytečný hluk a můžete si nerušeně povídat,“ vysvětluje Sylva Marounková ze společnosti BSH domácí spotřebiče.

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Uložit

Edit: