Elektřina – dobrá volba?

Využívat k vytápění elektrickou energii se při srovnání jednotkových cen paliv zdá nevýhodné. Opak však může být pravdou. To dokazuje i vzrůstající počet domácností, kde je hlavním zdrojem tepla právě elektřina. A důvodem není jen komfort, který elektrické vytápění nabízí.

Srovnáme-li průměrnou cenu elektřiny a plynu, pak se zdá rozdíl velmi dramatický – je zhruba trojnásobný, o srovnání se dřevem nemluvě. Ale jak jistě tušíte, není možné srovnávat jen cenu paliva, v úvahu je třeba brát celou řadu faktorů, vztahujících se ke konkrétnímu domu či bytu. Konečná rozvaha pak v řadě případů upřednostní elektřinu. Co je třeba vzít v úvahu?

Co nabízejí?

Jednoznačnou výhodou elektrických systémů je jejich dostupnost – elektřina je přiváděna do každého domu nejen kvůli vytápění. Dalšími nespornými výhodami jsou pohotovost, snadná regulovatelnost a možnost vytápět každou místnost bez nutnosti instalace teplovodních rozvodů ústředního vytápění. Ale i pro tento případ je možné využít elektřinu – zdrojem tepla pro centrální vytápění může být elektrokotel či tepelné čerpadlo.

Nástěnný konvektor CNS 150 Trend U díky hloubce pouhých 10 cm pomůže vyřešit nedostatek prostoru pro umístění topného tělesa. Vhodný zejména jako doplňkové topení, nabízí funkce jako týdenní časovač, ochrana před mrazem a zjištění otevřeného okna. stiebel-eltron.cz

Spotřebované množství

Je naprosto logické, že čím více energie je k vytápění potřeba, tím větší význam bude mít její cena, a naopak. Současné novostavby či rekonstruované domy mohou oproti starším nezatepleným stavbám spotřebovat na vytápění i desetkrát méně energie. Elektrické vytápění jako hlavní zdroj tepla se z tohoto důvodu volí především v nízkoenergetických a pasivních domech. Navíc je pro tyto domy obzvlášť důležité, aby topný systém dokázal rychle zareagovat na potřebnou změnu teploty, což právě elektřina umožňuje.

Pořizovací náklady

Pro elektrické systémy jsou charakteristické nízké pořizovací náklady. Ty jsou dány i tím, že nevyžadují další související výdaje, jako jsou rozvody teplovodních systémů, plynová přípojka, komín… I když výši provozních nákladů negativně ovlivňuje vyšší cena elektrické energie, vzhledem k nízké spotřebě tepla je tento vliv relativně malý. Úspora mezi dražším a levnějším druhem paliva pak nemusí pokrýt rozdíl mezi vyšší investicí do jiného zdroje využívajícího levnější palivo ani za celou dobu jeho životnosti.

Dvoutarifní domácnost

Při využití elektřiny jako hlavního zdroje tepla či k ohřevu vody je v průběhu dne účtována nižší cena za spotřebovanou elektřinu. Podle typu používaného zařízení platí 8 – 22 hodin denně. Výhoda nízkého tarifu neplatí jen pro otopná tělesa či bojler, ale pro všechny elektrické spotřebiče v domácnosti, což znamená výraznou úsporu v celkové platbě za elektřinu.

Hliníkové topné rohože AL MAT jsou určeny k instalaci podlahového vytápění do vlhkých prostor pod laminátové a dřevěné plovoucí podlahy. fenixgroup.cz

Obnovitelné zdroje

Výhod elektrických topných systémů se nemusejí vzdávat ani ti, kteří se chtějí chovat ohleduplně k životnímu prostředí či ti, kteří bydlí v energeticky náročnějších domech. Tuto možnost nabízejí fotovoltaické systémy, které přeměňují sluneční energii v elektrickou. Jsou v současné době na vzestupu díky zvyšující se účinnosti a technickému pokroku v ukládání vyprodukované energie, zároveň klesly jejich pořizovací náklady a navíc jsou dotovány z programu Nová zelená úsporám. Mohou zajistit domu plnou energetickou nezávislost, nebo mohou být napojeny na veřejnou distribuční síť, do které odevzdávají přebytky vyrobené elektřiny a v době nedostatku ji ze sítě čerpají.
Využití obnovitelných energií nabízejí i tepelná čerpadla. Ke svému provozu potřebují elektrickou energii, ale vyrobí energie několikanásobně více, než kolik elektřiny ke své činnosti spotřebují. Kromě nízkých provozních nákladů je velkou výhodou, že zároveň ohřívají levně vodu a mohou zajistit i chlazení domu v létě, což je třeba zakalkulovat do úspor na provozních nákladech. Na rozdíl od přímotopných systémů mohou být výhodným řešením i pro domy s vyšší tepelnou ztrátou.

Vyznáte se v přímotopech?

Konvektory

Vzduch je ohříván prouděním přes horkou spirálu a dále odváděn vrchní částí topidla, pro lepší cirkulaci vzduchu bývají vybaveny ventilátory. Proudící vzduch víří prach, což může působit potíže alergikům, vysoká teplota topné spirály způsobuje přepalování prachu. Mohou být doplněný o sálavou složku, například čelní desku.

Teplovzdušná topidla

Vzduch je ohříván přes topnou spirálu a odváděn ventilátorem do prostoru, výhodou bývá méně přesušený vzduch. Jsou malá, levná, vhodná zejména pro příležitostné přitopení.

Olejové radiátory

Teplo vyrábějí ohřevem speciální olejové směsi, která má výborné akumulační schopnosti. Radiátor proto vydrží i po vypnutí dlouho teplý. Díky nižší teplotě ohřevu nepřepalují vzduch, nevýhodou je delší doba ohřevu.

Sálavé topné panely

Vytvářejí sálavé teplo pomocí odporových prvků, primárně zahřívají povrchy, plochy a osoby. Tím zlepšují pocit tepelné pohody, který se navíc dostaví při nižší teplotě vzduchu než u vytápění konvektory. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem je podstatně nižší než u konvekčního vytápění, pracují mnohem efektivněji než konvektory, je možné je využít i jako hlavní zdroj tepla. Jejich výhodou je také velká vzhledová variabilita.

Infrazářiče

Jde o sálavá tělesa pracující i v oblasti viditelného spektra, jako například halogenový zářič. Jsou vhodná pro rychlý lokální ohřev, například v koupelně.

Konvektor Concept KS3018 udržuje díky přepínači výkonu potřebnou teplotu v místnosti, pro rychlejší dosažení teploty lze využít turbo ventilátor. hornbach.cz

Velkoplošné systémy

  • Elektrické podlahové vytápění poslouží jako hlavní zdroj tepla i lokálně například v koupelně.
  • Odporové kabely či fólie lze uložit přímo pod podlahovou krytinu a vytvářet tenkovrstvé podlahy, což zvyšuje pružnost systémů.
  • Výhodou je vysoký podíl sálavé složky tepla, zajišťují rovnoměrné rozložení teplot, a tím i úsporu provozních nákladů.
  • Pro úsporný provoz vytápění je nutná instalace regulačního systému, který snímá pomocí sond teplotu vzduchu v místnosti i teplotu podlahy a brání zvyšování teploty podlahy nad žádoucí hodnotu
  • Stropní vytápění představuje rovnocennou alternativu k podlahovému vytápění, díky sálání tepla od stropu působí přímo na osoby, zvyšuje pocit pohody, výhodou je i to, že může využít plnou plochu stropu.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Edit: