Krásná, příjemná, praktická...

Výběr podlahy je jednou ze základních věcí při zařizování domova. Naprosto zásadně ovlivňuje celkový vzhled interiéru, vytváří v něm nezaměnitelnou atmosféru a také něco vypovídá o jeho obyvatelích…

Volbu podlahové krytiny vážně nepodceňte, budete ji mít na očích, respektive pod nohama, možná celý život. Měla by se vám tedy především líbit, odpovídat stylu celého interiéru a svou kvalitou zajišťovat komfortní užívání i snadnou údržbu.

2

Vinylová podlaha s maximální odolností proti poškrábání z nové kolekce Quick-Step Livyn. Starý vzhled dřeva opatřený patinou, která ho zjemní, plus efekt řezů pilou – to je originální povrchová struktura, v tomto případě vzor patinovaný dub. Cena od 479 Kč bez DPH/m2. QUICK-STEP®

1

Laminátová podlaha Chalet Eurowood (12 x 1845 x 188 mm) je výjimečně odolná, hygienická a snadno čistitelná, vzor dub kibo béžový. Cena na vyžádání u prodejce. Jaf HOLZ

JAK JI VYBRAT?

Druh podlahové krytiny si vybíráme většinou podle charakteru prostoru a zátěže, které bude vystavena. Myslete na to, kolik lidí po ní bude během dne chodit – jinak bude zatěžována a opotřebovávána v bytě, kde žije jeden člověk, a jinak v rodině s malými dětmi nebo domácími zvířaty, někde je možné dokonce obojí. Nezapomeňte vzít v úvahu i její údržbu. Jistě budete raději, když půjde o typ podlahy, který vydrží téměř vše, a navíc bude jeho údržba snadná. Na výběr máte hned několik druhů materiálů – z těch nejčastějších jsou to dřevo, laminát, dlažba, PVC, korek, přírodní linoleum a stěrky nebo lité podlahy. Každý typ má své přednosti a u každého bychom jistě našli nějakou nevýhodu. Vždy jde o to citlivě skloubit požadavky na kvalitu, vzhled a praktičnost. Pak máte vyhráno, a to na dlouhou dobu.

3

Kožená podlaha Veledo Croco 107 se zámkovým spojem a povrchovou úpravou olejem může být originální součástí moderního interiéru. Cena 2387 Kč/m2. www.likor.cz

4

Dřevěné parkety z buku Viborg s úpravou v saténovém laku a vrstvou tří lamel jsou vysoké 15 mm, kolekce Nordicnaturals, 1355 Kč/m2. Vyrábí Kährs, nabízí KPP – Kratochvíl parket profi, s.r.o.

DŘEVO

Tak například dřevěné krytiny mají dlouhou životnost, jsou mechanicky odolné, teplé a především velmi příjemné na dotyk. Můžete je libovolně povrchově upravovat i renovovat broušením (podle tloušťky materiálu). Mezi oblíbené druhy dřeva patří buk, dub, bříza, javor nebo jasan, ale i exotické dřeviny, které jsou vhodné především do vlhkých prostor, jako je koupelna. Stále moderní jsou dřevěné parkety, buď ty klasické, které všichni dobře známe, ale i mozaikové, intarzované anebo tzv. průmyslové. Dřevěné parkety jsou jednoznačně krásné, vyvolávají pocit pohody, tepla, jednoduchého a přitom elegantního řešení. Velmi příjemnou záležitostí jak pro oči, tak pro nohy, jsou masivní dřevěné podlahy z obyčejných podlahových prken nebo palubek (rozdíl je v technologii pokládky) – což dokáží ocenit ti, kdo mají rádi krásu a přirozenost celomasivního materiálu, ať už v klasickém nebo moderním provedení. Pro fajnšmekry, kteří opravdu touží po půvabu a kouzlu starého dřeva a obdivují je- ho barvu a patinu, je dobrou volbou pořídit si stará použitá prošlapaná prkna a nechat si je šikovným truhlářem repasovat a položit. Tento postup je dnes velmi žádaný i ceněný a jednoznačně považovaný za citlivé řešení. Podlaha z takových prken dodá každému interiéru jedinečnou atmosféru, tím si můžete být jisti.

LAMINÁT

Výhoda laminátové podlahy spočívá především v nízkých pořizovacích nákladech, je levnější než přírodní materiály a přitom často dokáže věrně napodobit dřevo, korek nebo i dlažbu. Laminát se snadno udržuje, je stálobarevný, odolává tlaku, poškrábání i nejrůznějším vlivům včetně drápků domácích zvířátek. Je vhodný pro použití podlahového vytápění. U pokládky byste neměli zanedbat především perfektní izolaci mezi laminátovou a podkladovou vrstvou, jinak se dočkáte nepříjemné nebo vysoké hlučnosti při chůzi, takzvaného kročejového hluku. I na dotyk může být chladnější oproti dřevěné podlaze. Životnost laminátové podlahy se pohybuje mezi patnácti až dvaceti lety.

DLAŽBA

Keramická dlažba je dobrým řešením do místností, které jsou hodně namáhané a vyžadují zároveň častou a důkladnou péči (drhnutí kartáčem nebo vytírání). Hodí se tedy například do předsíní, venkovských stavení nebo kuchyňských koutů. Vždy je lepší volit protiskluzový povrch a pokud o dlažbě uvažujete jako o materiálu na podlahu terasy, vyberte si rozhodně typ s mrazuvzdornou úpravou. Není třeba připomínat, že dlažba je materiál studený a tvrdý, zato ale hodně odolný a trvanlivý.

5

Laminátová podlaha Balterio z kolekce Dolce ve výrazném dekoru 752 Javor Tabor (7 x 189 x 1261 mm) pro výrazný interiér, cena 559 Kč/m2, www.floorforever.cz.

6

Vzhled a pocit opravdového dřeva nabízí vinylová podlaha se vzorem klasického dubu. Přirozený vzhled dekoru s kresbou je zdůrazněn povrchovou strukturou – v nabídce světle béžová, šedohnědá nebo černá, je ideální i pro podlahové topení. Cena od 479 Kč bez DPH/m2. Kolekce Livyn, QUICK-STEP®.

 

PVC

PVC čili polyvinylchlorid je uměle (chemicky) vytvořený materiál, který stejně jako laminát umí svým vzhledem napodobit kámen, dlažbu i dřevo, a to jak barevně, tak plasticky. Výrobci nabízejí nejen rozmanitou škálu barev a vzorů, ale i tlouštěk jednotlivých, většinou samolepicích čtverců; zvolit si můžete i protiskluzovou úpravu. Výhodou PVC je nízká pořizovací cena, snadná pokládka i následná údržba. Naopak je choulostivé na různé chemikálie, rozpouštědla a tmavá podrážka obuvi na něm zanechává stopy.

Nejčastější typy podlah
◗ Dřevěná (velmi příjemná, trvanlivá, někdy náročná na údržbu)
◗ Laminátová (finančně nenáročná, bohatá nabídka vzorů, kročejově hlučnější)
◗ PVC (finančně nenáročná, pevná a odolná, synteticky vyrobená, snadno se
pokládá i udržuje)
◗ Korková (hřejivá, pružná a dekorativní)
◗ Přírodní linoleum (odolné, snadno udržovatelné a čistě ekologické)
◗ Dlažba (snadno udržovatelná, trvanlivá, ale studená)

PŘÍRODNÍ LINOLEUM

Skvělé řešení pro ty, kteří chtějí mít pod nohama něco opravdu ekologického a o dřevě neuvažu- jí. Přírodní linoleum se vyrábí z čistě přírodních surovin. Například známé marmoleum obsahuje lněný olej, přírodní pryskyřice, dřevité a korkové moučky, pigmenty, vápenec a jutu. Je trvanlivé a snadno se udržuje, je hygienické, stálobarevné a často i velmi dekorativní. V porovnání s PVC je teplejší a pružnější.

7

Břidlicová podlaha v odstínu Graffiti (díly velké 60 x 30 x 1 cm), cena od 1250 Kč/m2. www.stonepanel.cz, www.entrada.cz

8

Podlaha zimní zahrady je z kompozitního materiálu woodplastic® z plných drážkovaných prken Silva dekoru palisandr. Složení materiálu (60 % dřevní moučky a 40 % polymeru) zajišťuje téměř bezúdržbový provoz a záruku 25 let, cena od 1768 Kč/m2. www.woodplastic.cz

KOREK

Především hřejivý a pružný materiál, poměrně odolný, který podle výrobců doslova hýčká vaše nohy. Je na došlap měkký a příjemný, esteticky velice dekorativní. Korek se získává odlupováním kůry z korkového dubu. Stromu to nijak nevadí, po devíti letech se vrstva přirozeně obnoví. Korková podlaha se pokládá buď jako lepená na podklad, nebo jako plovoucí. Komu by vadila jeho již zmíněná dekorativnost, může se poohlédnout po moderních, barevně upravených variantách.

STĚRKY A LITÉ PODLAHY

Trendem posledních let jsou stěrky na bázi cementových hmot, někdy i probarvených a lité podlahy z epoxidových pryskyřic. Oba druhy se lijí (jsou samonivelační) i stěrkují, běžně mohou sloužit také jako podkladová vrstva pro položení podlahoviny, ale často se používají právě již jako finální podlaha, zejména v minimalistických interiérech. Jejich výhodou kromě perfektního vzhledu beze spár a chybiček je možnost aplikovat je ve velmi tenké vrstvě, jsou prakticky bezúdržbové, mají dlouhou životnost, oděruvzdornost a snesou vysoké zatížení. Navíc jsou na dotyk teplejší než například dlažba a zdaleka nejsou tak kluzké. Jinou speciální hmotou, jejíž chemické a mechanické vlastnosti jsou jedinečné, je tzv. Pandomo. Už při síle vrstvy pěti milimetrů podlaha odolává dlouhodobé zátěži, je stálobarevná a vhodná i pro podlahové vytápění, existuje v různých barevných provedeních. Na první pohled vypadá jako kamenná podlaha, ale je dokonale hladká a beze spár. Je sice dražší než běžné lité podlahy, ale rozhodně zajistí interiéru originální vzhled s nádechem elegance až luxusu.

KAM KTEROU PODLAHU?

Do kuchyně – v podstatě se hodí všechny druhy (kromě koberce), pokud zvolíte dlažbu, počítejte s tím, že může být kluzká a vždy bude studená. Rozhodnete-li se pro dřevo, laminát nebo korek, měli byste je opatřit impregnačním nátěrem. Vydrží podstatně déle.

Do koupelny – kvůli zvýšené vlhkosti použijte tropické dřevo, PVC nebo syntetickou pryskyřici, dlažba bývá také častým řešením, ale je studená a tvrdá.

Do předsíně – sem se hodí kromě koberce snad všechny druhy podlahovin. Pokud zvolíte dřevo, laminát nebo korek, opět nezapomeňte na vhodný ochranný nátěr. A samozřejmě na kvalitní rohožku přede dveřmi.

Do ložnice, pracovny a dětského pokoje – na dlažbu v tomto případě zapomeňte, ideální je dřevo.

9

Kožená plovoucí podlaha jako luxusní varianta plovoucí podlahy. Povrch je z pravé kůže, dekor Umbria Seppia, snadná pokládka díky lamelovému zámku Uniclic, lze ji použít i jako obklad na stěnu, cena 2550 Kč/m2. KOREK JELÍNEK, www.korek.cz

PLOVOUCÍ PODLAHY

Svůj název mají odvozený z principu funkce – plovoucí podlaha není pevně spjata s podkladovou vrstvou (ale pozor, ani se stěnami po obvodu místnosti), což má mimo jiné tu výhodu, že ji lze znovu snadno rozebrat a položit jinam, třeba kdybyste se stěhovali a nechtěli se jí jen tak vzdát. Plovoucí podlaha bývá většinou laminátová nebo dřevěná, ale třeba i z linolea. Dřevěné plovoucí podlahy jsou vyráběny z nejrůznějších druhů dřevin a nabízejí velké množství dekorů a povrchových úprav – například dekor švestky, třešně, dubu, buku, ale třeba i americké třešně či bambusu, existují i imitace dlažeb. Výhodou plovoucí podlahy oproti klasické masivní dřevěné je její možnost okamžitého používání – nevyžaduje broušení ani lakování, v podstatě ji položíte a hotovo. Dalším plusem je její vysoká odolnost vůči otěru a propálení a snadno se i renovuje. Na druhou stranu se ale příliš nehodí do namáhaných nebo vlhkých prostor, není tolik odolná a není ideální pro použití podlahového topení.

MOHLO BY SE VÁM HODIT…

Firmu, která bude realizovat vaši podlahu, vybírejte pečlivě. Například u dřevěných parket rozhoduje jak samotný materiál, tak kvalita pokládky – jednotlivé díly do sebe musí dokonale zapadnout, materiál nesmí být vysušený a tak dále. Proto raději nakupte parkety u výrobce, který vám zároveň zaručí i jejich položení odborníkem. Na pokládku byste měli dostat minimálně šestiměsíční záruku, na parkety samotné pět let. Seriózní dodavatel by vám měl poskytnout jak informace o ošetřování podlahy, tak nabídnout pozáruční servis a zároveň by vám měl umět odpovědět na všechny dotazy ohledně nové podlahy.

JAKÉ JSOU TRENDY?

Podle odborníků dnes zákazníci častěji upřednostňují přírodní materiály, zejména klasické dřevěné podlahy. Momentálně jsou v oblibě například šedé (severské) tóny na hrubě kartáčovaném dřevě, z kterého vyzařuje klid a elegance. Novinkou posledních let je i podlaha, která vypadá jako ohořelá – střídají se tmavé a světlé části prken. Protože je velice dekorativní, nehodí se do každého interiéru, potřebuje určité podmínky, aby její krása vynikla. Ale přirozeně působí i vinylová podlaha se stopami jakoby po pile (realisticky napodobuje hloubku zářezů), která nabízí efekt ručně opracované podlahy. I světlé tóny podlah jsou stále velmi oblíbené, béžové a bílé vzory evokují pocit čistoty a opticky interiér odlehčí, navíc mu dodají světlo a prostor a krásně se kombinují s nábytkem všech barev. Teplo do interiéru vnesou červené, oranžové až tmavě hnědé odstíny dřevin, například divoká třešeň, červená borovice, ořech, tmavý jasan nebo tmavý dub. Nebojte se jich, výborně se kombinují třeba se světlým nábytkem a ještě vašemu domovu dodají až nevysvětlitelný pocit bezpečí a útulnosti. Vždyť podlahou to přece všechno začíná…

11

Náhradní náplň do Bona Spray Mopu – Bona Čistič na parkety a Bona Čistič na laminátové podlahy a dlaždice (0,85 l a 4 l) účinně odstraňuje skvrny, nečistoty a špínu, je připravena k okamžitému použití. Žádné rozpouštění ve vodě, žádný kbelík. 252 Kč/0,85 l a 674 Kč/4 l. www.bonaspraymop.cz

12

Vinylová plovoucí podlaha Vinylcork, dekor Galleon, je hřejivá a tichá, se vzhledem přírodního dřeva, v nabídce i dekory s 3D efektem. Snadno se pokládá i udržuje, zaručuje vysokou životnost. Cena 946 Kč/m2. KOREK JELÍNEK, www.korek.cz

Datum vydání: 16. 10. 2015

Edit: