Každý kus má svůj příběh

Příjemně a pohodově, přitom moderně a výjimečně, tak působí na příchozí teplický byt, v němž žije bytová designérka Pavla Kirschner. Tento interiér vypovídá mnohé o majitelčině životě i práci. Jak sama říká, ráda míchá styly, originální kus nábytku si klidně vyrobí z toho, co najde na půdě, a utrácí za věci, které za to stojí.

Snad každý kus nábytku či doplněk v tomto bytě mají svůj příběh. Velké kusy jsou často pořízené z výprodejů, jako například pracovní stůl, který neměl zadní desku. Dostal nové úchyty a novou šanci – a sympatický originál byl na světě. Jídelní stůl, to je deska od truhláře a sériově vyráběné nohy. Aby i ten získal nezaměnitelného ducha, dodala mu majitelka patinu. Dnes vypadá, jako by pamatoval mládí našich babiček. Kuchyň, která působí originálně svou jednoduchostí… Je vyrobená z kusů nábytku, které původně sloužily jako knihovna. Dalo by se pokračovat dalšími příběhy týkajícími se množství doplňků, darovaných, nalezených, koupených v aukcích, v zahraničních internetových obchodech, přivezených z cest.

KOUZLO MÍSENÍ STYLŮ

V této zdánlivé směsici, která ale působí příjemně jednotně a zároveň kouzelně, se uplatní i designové kusy, jež cenově daleko převyšují třeba právě zmíněný pracovní stůl. I to je součástí designérčiny filozofie: pokud někde ušetříte, vyplatí se investovat jinde. A tak se mezi kusy se skutečnou či vytvořenou patinou vyjímá např. plastová židle – ikona designu z dílny Philippa Starcka. Jiné věhlasné světové židle, i když jen v podobě miniatur, jsou pak vystavené na pracovním stole. Mísení jednotlivých stylů je pro designérčinu práci rovněž charakteristické. Bydlí i pracuje s tím, že moderní neznamená nutně strohé, skleněné, kovové, chladné a nebarevné. Moderní jsou i jiné styly, ať už eklektický, pařížský, skandinávský či neorokoko, a v žádném případě není nutné otrocky se držet jen jednoho vybraného. Správný „mix“, jak je patrné i z tohoto bytu, působí přívětivě. A o tom, že jeho pozitivní náboj oslovuje všechny generace, svědčí častá uznání spolužáků designérčina již dospělého syna.

„I když tráví čas především ve studentském pokoji, který se stylem od ostatních místností pochopitelně liší, vždycky se tu cítí dobře a nezapomenou to i přiznat,“ zakončuje s úsměvem Pavla Kirschner.

Pavla Kirschner
Bytová designérka
a majitelka bytu

„Mám ráda svůj domov a je pro mě důležité, abych se v něm cítila dobře především já. Spíš než na barvy jsem vsadila na tvary a styly, směsici různého nábytku a doplňků, ovšem namíchanou v rozumné míře.“

Text: Kateřina Nová; Foto: Richard Dvořák

Edit: