Když léta běží...

5

Ke stolní myčce nádobí ELECTROLUX ESF 2300 není nutné se ohýbat, seniorům vyhovuje i její menší objem, snadné ovládání zajišťují tlačítka na horní straně myčky.

 

… a ubývá fyzických a duševních sil, může být vykonávání běžných úkonů v domácnosti obtížné. Je však řada možností, jak si můžeme usnadnit život, jsme-li v pokročilejším věku, nebo jak pomoci svým stárnoucím rodičům, aby byli co nejdéle soběstační a nemuseli opouštět svůj domov.

Pomoci mohou jak úpravy bytu, tak vhodné spotřebiče a elektronika či speciální pomůcky a služby.

15

ÚPRAVY BYTU 
Byt pro staršího člověka je potřeba uzpůsobit jeho snížené pohyblivosti. Často jsou to drobnosti, které znesnadňují pohyb, někdy stačí změnit rozmístění nábytku tak, aby bylo možné projít s holí, o berlích, s chodítkem… Vhodné je vyměnit prahy za přechodové lišty. Problémem mohou být úzké dveře, šedesáticentimetrové jsou pro osobu s berlemi příliš úzké. Nejvíce pozornosti je třeba věnovat řešení koupelny a WC. Základem je kvalitní protiskluzová podlaha a možnost se kdykoliv zachytit pevné opěry. U vany by nemělo chybět madlo, pomůže i u sprchového koutu. Pokud není možné mít v koupelně oboje, je lepší dát přednost sprchovému koutu, vana, byť s madlem a schůdky, může být nepřekonatelnou překážkou. Ve sprchovém koutě je velmi praktické sklápěcí sedátko, posloužit může i speciální stolička. WC je vhodné umístit výše, aby se z něj snadněji vstávalo. Vedle něj je dobré mít instalované madlo. V kuchyni se kromě snadného pohybu zaměříme na to, aby bylo vše dobře při ruce a nebylo nutné se příliš ohýbat. Ideální jsou spodní skříňky s výsuvy, které umožní snadno vylovit předměty i z hloubi skříňky. Vestavěné spotřebiče, jako například ledničku či troubu, lze zabudovat do pohodlné výšky.

4

Ke stolní myčce nádobí ELECTROLUX ESF 2300 není nutné se ohýbat, seniorům vyhovuje i její menší objem, snadné ovládání zajišťují tlačítka na horní straně myčky.

 

7

Užitečným pomocníkem je rychlovarné konvice ELECTROLUX EEWA 7500, na jejímž displeji je možné nastavit přesnou teplotu od 50 do 100 °C v deseti stupňových krocích a udržet nastavenou teplotu po dobu až 30 minut. Vodní hladina je indikována osvětlením, které mění barvu podle docílené teploty.

 

8

9

Kombinovaný sporák BOSCH HGV 745250 zajistí bezpečí díky pojistce proti zhasnutí plamene. Přitažlivá je i nízká spotřeba energie odpovídající energetické třídě A-20 %. To znamená, že spotřebič je o 20 % úspornější než je mezní hodnota pro třídu spotřeby energie A.

 

 

VHODNÍ POMOCNÍCI 
Při výběru nebo výměně spotřebičů musíme pamatovat především na to, aby se snadno ovládaly, přemíra funkcí může být na škodu. Starším lidem nemusejí vyhovovat digitální displeje, jejichž ovládání je pro ně složité, a dají přednost klasickému mechanickému ovládání, jak byli celý život zvyklí. Zvyk může hrát významnou roli také u výběru sporáku. Je nesporné, že bezpečnější je používat indukční varnou desku, u které nehrozí nechtěné popálení, ale naučit se zacházet s novým spotřebičem může být pro někoho obtížné, a zůstane raději u plynu. V každém případě je vhodné vyměnit starý sporák za spotřebič s bezpečnostní pojistkou. Jakmile plamen zhasne, automaticky se uzavře přívod plynu. Velkou pomocí je dnes již běžné zapalování pomocí zážehového tlačítka, ideální je automatické zapalování přímo v ovládacím knoflíku. Další vhodnou funkcí je minutka, kterou však můžeme nahradit klasickou samostatnou. Nastavování času na displeji může být pro seniora opět problémem. Jiným vhodným řešením je plynová deska a malá trouba postavená na lince. Na linku je možné postavit také malou myčku nádobí, ke které se není třeba shýbat. Přenosné spotřebiče jako vysavače, žehličky, teplovzdušné ventilátory a podobně by měly být především lehké.

10

Pohodlně se posadit v koupelně můžete třeba na box, který slouží zároveň jako odkládací plocha i úložný prostor a navíc díky kolečkům nepřekáží. TCHIBO

 

11

12

Sklopná sedátka RAVAK slouží k bezpečnějšímu a pohodlnému sprchování. Uplatnění mohou najít i v malé předsíni, aby i tam bylo možné se při obouvání posadit. Ve sklopeném stavu jsou bezpečná a pohodlná, přitisknuta ke zdi působí nenápadně a neubírají prostor.

 

13

Vířivá minipračka HYUNDAI WM 250 s obsahem 2,5 kg je snadno ovladatelná a zároveň může skvěle posloužit pro letní pobyty na chatě či chalupě.

 

SPECIÁLNÍ POMŮCKY 
Na pomoc slábnoucímu zraku existuje celá řada kompenzačních pomůcek, mechanických a digitálních lup. Nejdokonaleji slabozrakým pomáhají kamerové lupy, tedy kamerové snímače, které promítají obraz na monitor. Je možné připojit je k televizi či počítači. Jedná se sice o poměrně velkou investici, ale odmění se tím, že umožní číst i drobné texty, psát a prohlížet obrázky, fotografie, tedy činnosti, které udržují seniora v psychické kondici. Horší sluch může způsobovat problémy se společným sledováním televize, zde mohou pomoci bezdrátová sluchátka. V péči o zdraví pomohou tlakoměry či bezkontaktní teploměry, kterými můžeme změřit teplotu na libovolné části těla, ale třeba i teplotu vody ve vaně. Starším lidem bývá často chladno, určitě bychom měli jejich domácnost vybavit malým přenosným topidlem nebo třeba elektrickou vyhřívací dekou.

14

Ergonomický design vysavače DYSON DC52 usnadňuje vysávání, s těžištěm v zadní části se skvěle ovládá a velice jednoduše se s ním manévruje kolem nábytku.

 

16

Stavebnicový systém ochrany zdravotně postižených a seniorů PiperFon umožňuje spojení s dispečinkem nebo osobami, které mohou poskytnout pomoc a zařídit vše potřebné. Stiskem tísňového tlačítka PiperAmie, které se nosí na ruce či na krku, se aktivuje přivolání pomoci. Citlivý mikrofon zaručí, že uživatel slyší volaného, aniž musí být přímo u zařízení. K základní jednotce mohou být bezdrátově připojeny další detektory – pádový, kouřový, plynový, záplavový nebo detektor pohybu. www.medicalalarm.cz

 

VZDÁLENÝ DOHLED 
I starší lidé s většími zdravotními problémy mají možnost zůstat nadále ve svém domově beze strachu, že se nedovolají pomoci v případě náhlého zdravotního problému, pádu nebo ohrožení. Uchovat si samostatnost a přitom být v bezpečí pomáhají moderní elektronická zařízení. Velice jednoduché je SOS tlačítko, samostatné nebo v mobilním telefonu pro seniory. Po jeho stisknutí se odešle SMS zpráva obsahující informace o poloze na určený mobilní telefon s internetovým prohlížečem. Existují však i propracované systémy tísňové péče, které pomocí detektorů umístěných v bytě seniora upozorní centrálu na vzniklý problém. Dispečink tísňové péče tak monitoruje uživatele v jeho bytě a je s ním v oboustranném spojení. V případě nesnází dostane signál a zajistí potřebnou pomoc. Kromě nouzového tlačítka, které senior zmáčkne v případě, že potřebuje pomoc, může být v bytě umístěn detektor kouře, zemního plynu, pádu, dávkovač léků, který hlídá, zda si uživatel vzal své léky, a další alarmy. Detektor pohybu hlásí, že nedošlo v daném časovém úseku v bytě k žádnému pohybu a že je třeba seniora zkontrolovat. Na dispečinku tísňové péče jsou uloženy kontakty na blízké osoby a další potřebné informace, například kde jsou uloženy klíče od bytu seniora, aby mu mohla být rychle poskytnuta pomoc.

17

Maximobil JABLOTRON GDP-02 umožní starším lidem telefonovat tak, jak jsou zvyklí. Vypadá jako stolní telefon, chová se jako stolní telefon, má velký displej s čitelným písmem a hlasitý zvuk při hovoru i vyzvánění. Tísňovým tlačítkem RC-87 OKA okamžitě přivolá pomoc.

 

 

18

Digitální tlakoměr HYUNDAI BPM850 pro domácí použití je díky větším rozměrům tlačítek a číslic displeje vhodný zejména pro starší osoby.

 

 

1

Infračervený multifunkční teploměr MEDISANA TM 750 změří během několika vteřin tělesnou teplotu, pokojovou teplotu a teplotu povrchů.

 

 

2

Mobilní telefon ALIGATOR A370 je určen zejména pro seniory, snadné ovládání zajišťují velká oddělená tlačítka s oznámením stisku hlasem. Vysoce kontrastní barevný displej pomáhá s orientací v přehledném uživatelském rozhraní. Funkce SOS Locator zajistí po stisknutí tísńového SMS zprávu obsahující údaje o poloze mobilního telefonu. Příjemci s telefonem s internetovým připojením stačí kliknout na odkaz k zobrazení polohy telefonu na mapě.

 

 

3

Se sluchátky PHILIPS SHC5100 mohou lidé s horším sluchem sledovat televizi společně s rodinou a přitom ostatní neruší zesíleným zvukem. Jsou bezdrátová, takže se s nimi lze volně pohybovat.

 

Datum vydání: 27. 5. 2015

Edit: