Když umyvadlo, tak baterii

Co od nich očekáváme? Aby bezvadně fungovaly a byly maximálně příjemné a hezké. Aby byly ozdobou koupelny a příjemným společníkem při každodenní hygieně. Jde to?

Jistěže. Prvním krokem je správný výběr a bezchybná instalace, ostatní už zvládnou samy. U baterií se zaměřte především na kvalitu provedení, dlouhou životnost a také ekologickou a energetickou stránku. Umyvadla musí být dokonalá nejen sama o sobě, tedy z kvalitního materiálu, ale měla by být i perfektně řemeslně usazena, aby později během používání nedocházelo ke vznikům prasklin a drobných trhlinek, kterými by mohla pronikat voda a nečistoty, což by mělo za následek vznik plísní. Ideální je, když umyvadlo i baterii vybíráte zároveň, vyhnete se tak riziku, že jedno k druhému nebude pasovat.

2

Umyvadlo ZeroTondo 48 Orange bez přepadu je určené k položení na desku. Protože jde o naprostou novinku, jeho cena bude známa až v lednu 2013. Existuje ale ještě v bílém provedení za 13 440 Kč. Vyrábí Catalano, nabízí MONDO CERAMICA.

1

Volně stojící keramické umyvadlo Artceram ze série Cow, 23 460 Kč. IL BAGNO

Baterie i umyvadlo by měly ladit s obklady, sanitárním vybavením a koupelnovým nábytkem. Zároveň bychom je měli pravidelně udržovat v čistotě – zanedbaná péče může podpořit vznik vodního kamene a vápenatých usazenin.

CO ŘÍKAJÍ TRENDY?

V podstatě spíše ševelí jako jemný déšť a bublají jako vodopád… Vzhled umyvadlových baterií totiž následuje trend „co nejblíže přírodě“, a tak se můžete setkat s čistými liniemi připomínajícími skutečné přírodní zdroje vody. Pomineme-li sprchové baterie v podobě dešťové sprchy nad hlavou, mají umyvadlové baterie organické, ale prosté tvary, které jsou přizpůsobeny snadné manipulaci i údržbě. V módě jsou ale stále i retro kousky, které asi nikdy neomrzí. Z materiálů převládá broušený chrom, leštěný nikl a samotné tělo kvalitních baterií bývá z mosazi. Nezbytnou součástí trendových baterií je také bezpečnost, která nesmí pokulhávat za designem a kvalitou. Odborníci doporučují termostatické baterie, kde si nastavíte požadovanou teplotu vody a baterie se už sama postará o to, abyste se neopařili. Teplotu vody můžete samozřejmě kdykoliv změnit, nestane se tak ale samovolně, během sprchování, to si můžete být jisti. Tento druh baterie vám kromě komfortního užívání přinese i úsporu za vodu a energii (výrobci uvádějí až 50% úsporu) na její ohřev. Vložená investice se vám tedy rozhodně vrátí. Kvalitní termostatickou baterii pořídíte zhruba od 3000 Kč výše.

Názor, že se nevyplatí kupovat kvalitní dražší baterii, je mylný. Když si pořídíte opravdu dokonalý kousek, můžete se z něho radovat klidně i 20 let. Za tu dobu se vám investice bohatě vrátí.

3

Umyvadlová stojánková vysoká baterie Optima-Levanta bez výpusti, originální hranatý design, 3490 Kč, SIKO KOUPELNY.

4

Umyvadlový set na desku – skleněné umyvadlo z masivního tvrzeného skla (19 mm) s pákovou baterií v povrchové úpravě chrom, bronz, olejem gumovaný bronz, nikl a mosaz. Cena od 10 348 Kč, záruka 5 let na umyvadlo i baterii. www.water-fall.cz

CO MÁTE NA VÝBĚR?

V oblíbenosti mezi uživateli vítězí páková baterie, rychle a snadno se ovládá, je citlivější pro nastavení proudu vody, což s sebou přináší i menší spotřebu. Nezatracujme ale klasickou kohoutkovou, ta je ideální především jako vanová baterie, kdy není nutné mít přesně nastavený poměr horké a studené vody – stačí otočit kohoutkem, napustit horkou vodu a později doladit studenou. Jestli stále váháte kterou, je tu ještě další řešení v podobě baterie bezdotykové. Přináší největší úsporu a je ze všech druhů baterií nejhygieničtější. Voda začne téct v okamžiku přiblížení ruky před infračervený senzor, funguje rychle, přesně a spolehlivě. Už dávno se nepoužívají pouze ve veřejném sektoru, pomalu pronikají i do domácností – především kvůli již zmíněné hygieně a snadné údržbě. Cena bezdotykové baterie je vyšší než té standardní, počítejte zhruba s částkou kolem 4000–6000 Kč, ceny luxusnějších kousků jsou o pár tisíc dražší.

Kam s umyvadlem?
◗ Položit na desku (umyvadlo se položí na desku či skříňku zhruba stejného nebo trochu většího rozměru, sifon se ukryje).
◗ Zavěsit (na zeď pomocí designových úchytů, sifon bývá většinou také designový a zcela na očích).
◗ Zapustit do desky (umyvadlo se částečně zapustí a jeho horní okraj poskytuje odkládací prostor).
◗ Zapustit pod desku (horní okraj umyvadla je v jedné rovině s deskou či skříňkou; ideální varianta do koupelny v minimalistickém stylu, zároveň nabízí dostatek odkládacího prostoru kolem umyvadla).
◗ Umístit na podstavec (většinou keramický podstavec s úkrytem na sifon působí v koupelně výjimečně a hodí se spíše do většího prostoru).
Zdroj: www.perfecto.cz

 

5

Umyvadlo ÅNN z glazované keramiky s praktickým okrajem, na který se pohodlně vejdou držák na mýdlo, kelímek na kartáčky a další drobnosti. 1990 Kč. IKEA

6

Pořídili byste si rádi bidet, ale nemáte dostatek prostoru? Stačí, když máte v dosahu toalety umyvadlo a vyměníte stávající stojánkovou nebo nástěnnou baterii za baterii Oras s multifunkční ruční sprškou Bidetta, která má hadici o délce 1,5 metru. K dostání ve více než 15 designových variantách, cena základního typu od 3408 Kč. www.oras.com

7

Páková umyvadlová baterie Grace s povrchem gravírovaným laserem s chromovou úpravou, 5423 Kč, www.water-fall.cz.

A JEŠTĚ UMYVADLO…

Jaké je moderní? To s jistotou nelze říci. Vždy by mělo vyhovovat především tomu, kdo ho bude používat – jak velikostí, umístěním, tak provedením, designem, materiálem i barvou. To vše hraje velkou roli. Stále oblíbená jsou klasická a oblá umyvadla, která se zřejmě za léta provozu osvědčila jako praktická. Ale setkáte se rozhodně i s umyvadly hranatými, kulatými nebo uzpůsobenými prostoru; ta mívají nepravidelný tvar, aby se zkrátka třeba do malé panelákové koupelny vešla. Nejčastějším materiálem, z něhož jsou umyvadla vyrobena, je klasická bílá glazovaná keramika – jednoduché, čisté a elegantní řešení, které nemůže nikoho urazit. Keramiku lze samozřejmě probarvit, často zcela podle přání zákazníka. Jako doplněk výrobci nabízejí i antibakteriální úpravu, s kterou bude údržba jednodušší. Jinou možností je syntetický kámen, který se prodává pod nejrůznějšími obchodními názvy. Je bezespárový, hygienický a snadno se udržuje v čistotě. Existují i umyvadla z nerezu, exotického dřeva nebo ze skla. Vždy mějte na paměti praktickou stránku a náročnost údržby.

8

Dvojité umyvadlo GRUNDTAL/ODENSVIK s rámem s nohami. Prodává se včetně sifonu, který je flexibilní, snadno ho lze napojit k odtoku i pračce. 4490 Kč. IKEA

10

Umyvadlová stojánková baterie Optima-Levanta s praktickým otočným výtokem, 2390 Kč, SIKO KOUPELNY.

12

Účinný pomocník k odstranění vodního kamene, zbytků mýdla, odolné špíny i plísní a bakterií na všech omyvatelných plochách v koupelně – koupelnový čistič MaxSan (500 ml za 69,90 Kč). HENKEL

I DETAIL HRAJE ROLI

Nezapomeňte, že výběrem umyvadla starosti nekončí. Ještě musíte vyřešit, jak zakrýt obnažený sifon – jestli ho schováte do sloupku nebo do skříňky pod umyvadlem, což bývá velmi časté řešení. Kromě toho, že skříňka ukryje nevzhledný sifon, funguje i jako úložný prostor. Pokud umyvadlo umísťujete na skříňku, soustřeďte se na dokonalou instalaci a skvěle odvedenou řemeslnou práci. Spolehněte se na odborníky, a to zejména u instalace podomítkové baterie, o tu se sami nepokoušejte. A při nákupu nové baterie v obchodě se dostatečně informujte na délku a podmínky záruky (samozřejmostí jsou dva roky, ještě lepší prodejce nabídne minimálně pětiletou záruční dobu), přečtěte si návod k instalaci a zeptejte se na všechny detaily, především na materiál kartuše (směšovače). Za kvalitnější se považuje keramická, protože má delší životnost a nezanáší se tolik vodním kamenem.

14

Elegantní umyvadlová baterie Axor Starck ORGANIC 12010000, 12 996 Kč, Hansgrohe, nabízí MONDO CERAMICA.

15

Koupelnové zrcadlo Lumina Senzor White 8060 (80 x 60 cm) s integrovaným osvětlením (zářivková svítidla 14 W) a dotykovým senzorovým vypínačem. Vyrábí Amirro, s.r.o. Za 5750 Kč na www.zrcadla.cz.

Datum vydání: 22. 10. 2015

Edit: