Máte už všechno pro miminko?

 

19

Dětský pokoj pro nejmenší Baby 1 sestává z postýlky z lakované MDF desky, která je rozkládací na plnohodnotné lůžko (200 x 100 cm). Součástí kompozice je skříň s bohatým vnitřním vybavením a samolepka na zeď. Postýlka stojí 53 600 Kč, skříň je za 39 750 Kč a samolepku pořídíte za 7400 Kč. Vše z kolekce Plural & Singular, více na www.space4kids.cz.

 

Jednou z nejhezčích věcí v období před narozením miminka je těšení a plánování, jak to doma zařídit a uspořádat, aby se u vás nový člen rodiny cítil příjemně a v bezpečí. Možná, že změníte celý byt, možná jen pár drobností, určitě vám ale přijdou vhod následující tipy a rady.

Odborníci se shodují, že miminko by mělo spát společně s rodiči minimálně půl roku, ale není na škodu, když si spaní u vás protáhne klidně na dva tři roky. Těsný kontakt s rodiči v prvních měsících a letech života je nepostradatelný pro zdravý vývoj dítěte – podle některých studií bývají děti, které byly o možnost spaní společně s rodiči ochuzeny, později úzkostné, mohou mít nižší sebevědomí, a dokonce i problémy v partnerském životě a při navazování vztahů vůbec. Každé děťátko je jiné – některé si lebedí ve vaší posteli, jiné raději slastně usíná ve své vlastní postýlce. Svoji ložnici uzpůsobte pro nového nájemníka a časem uvidíte, k čemu miminko více tíhne – jestli mu nachystáte vlastní pokoj nebo vše zůstane tak jako dosud.

1

Jídelní set Lässig – tácek se čtyřmi přihrádkami, mistička, hrneček, lžička a vidlička. Nádobí můžete mýt v myčce a na výběr máte řadu barevných motivů, přesvědčte se na www.lassig-fashion.cz. Cena 530 Kč, prodává www.babypoint.eu.

 

2

Sendvičová matrace Amálka do dětské postýlky je v nabídce buď v tradičním sněhobílém potahu, nebo v potahu Dino s jemnými barevnými motivy dinosaurů se zvýšenou odolností. Potahy jsou prošívané a opatřené klimatizační vrstvou z dutého vlákna. Jádro tvoří sendvičová konstrukce z pěn Flexifoam®. Cena 1340 Kč. www.matracetropico.cz

 

 

SPÁNEK JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ
Při výběru postýlky nespěchejte a dobře si ji prohlédněte. Samozřejmě, že by měla být krásná, ale podstatné jsou i další ukazatele – pohodlný rošt, kvalitní matrace, nastavitelná výška, bezpečně řešené spoje a zdravotní nezávadnost. A nepodceňujte ani praktické prvky, jako je snadné ukládání miminka do postýlky – velkým plusem je stahovací
nebo sklopná boční stěna a kolečka, která je možné lehce zabrzdit. Pokud se rozhodnete pro postýlku ze dřeva, nejběžnějším druhem bývá borovicové, březové, smrkové nebo bukové a standardní rozměry jsou 120 x 60 cm, větší varianta nabízí 140 x 70 cm. Vždy si zkontrolujte vzdálenost svislých příček ohrádky – neměly by od sebe být déle než šest až osm centimetrů, aby jimi miminko neprostrčilo hlavu, ale zase ne méně než 2,5 cm, aby mu v nich neuvízla nožička nebo ručička. Na trhu se setkáte i s postýlkami z kvalitních plastů, kterých se dnes již nemusíte bát, pokud ovšem mají zdravotní certifikát.

CO SE HODÍ NA SPANÍ…
◗ postýlka a matrace
◗ prostěradlo a peřinka (polštář používejte až od tří let věku dítěte, kvůli správnému vývoji páteře)
◗ ochranný mantinel kolem postýlky
◗ v létě moskytiéra
◗ lampička
◗ digitální chůvička
◗ monitor dechu
◗ plyšáček hrající ukolébavku

3

Dětská postýlka GONATT má rošt nastavitelný do dvou výšek. Jednu bočnici můžete odstranit, až bude dítě dost velké na to, aby mohlo do postýlky samo vylézt a samo z ní slézt. Rozměry 60 x 120 cm, cena 4490 Kč. www.ikea.cz

 

4

Skládací kostky s motivem lesních zvířátek jsou určeny pro děti od jednoho roku, cena 394 Kč na www.space4kids.cz.

 

POSTÝLKA PO BRÁCHOVI?
Proč ne, ale prioritou opět zůstává hygienická nezávadnost (hlavně kvalita nátěru i samotného materiálu) a bezpečnost – tedy praktické zaoblené hrany, absence čouhajících hřebíků nebo šroubků a celková stabilita, která se nezměnila ani po letech. Při výběru matrace se už na zděděný kousek nespoléhejte – určitě se vyplatí pořídit pro každé miminko novou, stoprocentně čistou. Zvolte raději tvrdší a hlavně přesně do postýlky pasující, aby nikde mezi ní a rámem nevznikaly mezery. Trh nabízí nejlevnější variantu v podobě molitanové, nejprodávanější je zase matrace kombinující kokosové vlákno a molitan, ale zkusit můžete třeba i matraci ze speciálních biovláken, jako je pohankové. Zkontrolujte, jestli je matrace dostatečně vzdušná, pevná a pohodlná, měla by mít možnost snímatelného a pratelného potahu, jehož složení nevyvolává alergické reakce. A rozhodně není na škodu opatřit ji ještě bavlněnou podložkou s mikropóry, která zabraňuje pročurání matrace, ale na rozdíl od igelitu, který někteří rodiče preferují kvůli finanční úspoře, může matrace pod ní stále dýchat a nezapařuje se.

5

Kojicí polštář Spoty od Babyboum je vhodný nejen na kojení, ale zároveň na podporu rostoucího těhotenského bříška při spaní nebo jako podložka pod miminko. Potah je snímatelný a pratelný na 60 °C. Za 1099 Kč na www.babywelt.cz.

 

6

22

U dětské rostoucí židle Zuzu můžete nezávisle na sobě výškově polohovat sedák a podnožku. Zuzu je k dispozici v přírodním provedení a dalších šesti barevných kombinacích. Židličku můžete rozšířit o ohrádku pro nejmenší děti (Mimi set) a také o čalouněný podsedák. Židle je za 1990 Kč, podsedák od 135 Kč. www.egazel.cz

 

S ČÍM SI BUDE HRÁT?
V prvních týdnech miminko žádné hračky nepotřebuje, s jejich koupí proto nemusíte vůbec spěchat. Zaměřte se raději na barvy a celkovou náladu interiéru, ta může rozpoložení miminka ovlivnit velmi snadno. V pokoji, kde miminko spí, postupujte s barvami opatrně – volte spíše tlumenější odstíny a jemné barvy. Ani prostor na pozdější hraní nemusí být nijak přehnaný, dítěti v prvních měsících stačí měkká podložka na zemi o velikost čtverečního metru. Praktická je takzvaná hrací deka, která v sobě kombinuje měkkou teplou podložku a všité bezpečné hračky, které různě šustí, pískají nebo se lesknou. Pokud jde o hraní, právě na zemi to mají miminka nejraději – cítí se tam bezpečně a mají odsud přehled o dění v celém pokoji. Později, až miminko začne lézt, můžete prostor vymezit ohrádkou, která se zanedlouho osvědčí jako praktická pomůcka pro vstávání a nácvik chůze.

CO SE HODÍ NA KOUPÁNÍ…
◗ stabilní vanička nebo kbelík
◗ teploměr na vodu
◗ velká jemná osuška
◗ dětský šampon
◗ přebalovací podložka (pult)
◗ kartáček na vlasy
◗ olejíček, krém, vatové tyčinky
◗ nůžtičky na nehty
◗ hračky do vody (později)

7

Ohřívač lahviček Philips Avent SCF355 je založen na technologii, kdy láhev s mlékem ohřívá teplá lázeň. Ohřev je tak rovnoměrný a rychlý (do čtyř minut), ohřívač umí i jemně rozmrazit mléko nebo jídlo pro děti. Cena 999 Kč na www.philips.cz.

 

8

Vanička LÄTTSAM stojí stabilně na zemi a navíc má i jemnou protiskluzovou ochranu na dně. Cena 129 Kč. www.ikea.cz

 

9

Dětská chůvička EH100B se skládá z monitoru a kamery. Monitor má barevný displej, dosah přístroje je 250 m ve volném prostoru. Nabízí možnost připojení až čtyř kamerových jednotek současně. Cena 2699 Kč na www.emos.cz.

 

20

Odsávačka mléka Philips Avent Natural. Cena 1417 Kč. www.philips.cz

 

JE ČAS PŘEBALIT…
Ale kde? Na posteli to není vždy jednoduché, musíte se příliš ohýbat, není právě ustlaná, někdo v ní spí… Jednodušším řešením je přebalovací pult, většinou vypadá jako multifunkční komoda s mnoha šuplíky, někdo preferuje přenosný rozkládací „přebalovák“ s plastovými nebo kovovými nožičkami, který nabízí odkládací prostor v podobě zavěšeného kapsáře. Další variantou je ještě nástěnný pultík, který se jednoduše vyklopí, položíte na něj měkkou přebalovací podložku a můžete začít. Toto řešení se často využívá v koupelně malých bytů, kde je samostatný přebalovací pult luxusem. Ať si zvolíte jakýkoli přebalovací pult, vždy mějte jako prioritu jeho stabilitu a bezpečnost a miminko na něm nikdy nenechávejte ležet samotné bez dozoru. Myslete ale i na vaše záda, abyste si vybrali takový kousek, u kterého se nebudete muset tolik ohýbat – přebalovat miminko budete běžně i několikrát za noc a to vám každá praktická maličkost a detail v provedení přijdou vhod. K pultu si připravte i koš na použité papírové pleny, buď běžný, nebo speciální, který se rovnou postará i o likvidaci zápachu a pojme jich velké množství.

10

Antikoliková láhev „S“ Difrax (170 ml) je určena pro děti od narození. Měkká savička navozuje pocit prsu a napomáhá dítěti získat lepší přilnavost při sání. Za 199 Kč na www.babywelt.cz.

 

11

Koupací ručník s kapucí Youmi je k z kvalitního froté s bavlněným lemováním, můžete ho prát na 60 °C. Vyrábí Babyboum, za 779 Kč nabízí www.babywelt.cz.

 

KOUPÁNÍ SI UŽÍVEJTE
Je to jedna z nejkrásnějších věcí, při které jste s miminkem v těsném kontaktu a užijete si při něm spoustu legrace i neopakovatelných chvilek. Opět máte na výběr – buď klasickou vaničku s protiskluzovou podložkou, nebo koupací kbelík. U kbelíku máte výhodu, že z něho velmi snadno vodu vylijete, jde lehce uchopit a přenést (je tedy ideální na cesty), miminko je v něm v přirozené poloze, na kterou bylo zvyklé u mámy v bříšku, a navíc pomáhá při potížích s dětskými kolikami. Dalším plusem je i teplota vody, která v kbelíku klesá pomaleji než ve vaničce. Pro vaničku zase mluví to, že miminko si v ní může poležet (třeba na vkládací podložce) a později v ní sedět a hrát si, je univerzálnější a potom ji můžete používat třeba jako prádelní koš. Pokud zvolíte vaničku, lepší je s výpustným ventilem, abyste se tolik nenadřeli při vylévání. Zásadní je u obou variant (kbelíku i vaničky) stabilita a nekluzký povrch dna.

CO SE HODÍ NA PŘEBALOVÁNÍ…
◗ přebalovací pult (podložka)
◗ vlhčené ubrousky
◗ plenky
◗ mast proti opruzeninám
◗ koš na použité pleny (klasický nebo speciální)
◗ koš na špinavé prádlo
◗ jednorázové absorpční podložky (vhodné na cestování)

12

13

Jídelní židlička Gracia má víceúčelové užití a stavebnicové řešení. Lze ji sestavit do podoby klasické jídelní židličky nebo jako stolek se samostatnou židličkou. Vysoká židlička má stupátko na nohy, pětibodový bezpečnostní pás, polohovací a odnímatelný pultík a zádovou opěrku s možností nastavení do tří poloh. Měkký potah je pratelný. Za 2720 Kč na www.babypoint.eu.

 

14

Hrazda pro miminka LEKA je z břízy s barevnými doplňky. Cena 499 Kč na www.ikea.cz.

 

AŽ ZAČNE SEDĚT
Než miminko začne samo sedět, můžete vyzkoušet různá polohovací lehátka s pevnými zády, která jsou určena pro děti až do devíti měsíců. Lehátko si můžete postavit třeba na kuchyňskou desku a máte tak miminko i při práci v kuchyni pěkně na očích a ono vás taky. Pohodlnější lehátko je v polstrovaném provedení a ještě lépe polohovací – na sed i leh. Detailem, který také nepodceňte, je odnímatelný a pratelný potah. Až miminko začne opravdu trénovat sezení, nastává čas pořídit mu jeho první vlastní židličku, což může být buď samostatně stojící, závěsná na desku stolu (před koupí zkontroluje její tloušťku) nebo jako nástavec na klasickou židli. Na cesty existuje nafukovací provedení, ale není určeno pro dlouhodobé sezení. U samostatných židliček je fajn, když mají i vlastní stoleček – nejlépe odnímatelný. Opět zde platí, že každá židlička musí být především stabilní, bezpečná a zároveň lehká kvůli častému odsouvání a přenášení. A samozřejmě i snadno omyvatelná…

15

Přebalovací stůl STUVA se čtyřmi zásuvkami roste s miminkem a snadno jej snížením desky proměníte na stůl nebo místo na hraní. Cena 4190 Kč. www.ikea.cz

 

16

17

Multifunkční šátek Lässig Twister Baby je vyroben z jednoho kusu látky a umožňuje několik variant nošení – na krku, místo čepice, čelenky nebo jako kuklu, pirátský či pouštní šátek. Univerzální velikost odpovídá obvodu hlavy 40 – 47 cm. Za 255 Kč na www.lassig-fashion.cz a www.babypoint.eu.

 

DOBRÁ RADA NA ZÁVĚR
Jestli plánujete pořídit si elektronickou chůvičku, určitě zvolte digitální. Má více kanálů a snadno se vyrovná s případným rušením frekvence, lze ji také ovládat dálkově a většinou bývá i obousměrná (vy slyšíte miminko a ono zase vás, můžete ho hlasem uklidnit). Dražší kousky umějí i zahrát ukolébavku, mají LCD displej a obrazovku, kde miminko dokonce i vidíte. Vyberte si takovou, kterou lze dobíjet jak bateriemi, tak napájet ze sítě, má velký rozsah příjmu signálu a také kontrolku dosahu a stavu baterie. I když na trhu najdete nespočet důmyslných elektronických vymožeností, které vám chtějí usnadnit péči a starost o miminko, spoléhejte se především na sebe a vlastní pocity. Pokud jste si něčím nejistí a máte obavy, nedejte pouze na přístroje a jděte se na miminko raději podívat. Mateřská intuice je určitě dokonalejší než všechny LCD displeje světa.

18

Chrastítko jako závodní autíčko, 529 Kč, www.space4kids.cz

 

21

Zavinovačka ze 100% bavlny s výplní ze 100% fi xovaného polyesteru zajistí novorozenému miminku stálou teplotu a pocit bezpečí. Na výběr máte z mnoha barevných variant i způsobů zavinování. Cena 260 Kč. www.2g.eu

 

23

24

Monitor dechu pro kojence Nanny se skládá ze snímací podložky a vyhodnocovací jednotky. Každý nádech se signalizuje bliknutím zelené kontrolky na ovladači, pokud by byl důvod k obavám, hlasitý alarm přivolá pomoc. Cena 2495 Kč. www.nanny.cz

 

 

Datum vydání: 13. 5. 2015

Edit: