Koberce

Inspirace ze severu

Klid, čistota, jednoduchost, světlo – to jsou hlavní charakteristiky populárního severského, či skandinávského stylu bydlení. I když není přezdobený a doplňky spíše šetří, i zde mají místo koberce, které nejen seveřanům poskytnou teplo od podlahy.

Doménou severského stylu jsou přírodní materiály a světlé barvy, zejména bílá. Důvod je prozaický – seveřané tak vyvažují nedostatek světla, typický pro jejich domovinu. Mají tu samozřejmě místo i jiné barvy, ze světlých krémová, dále hnědá, šedá a černá. Pestrým barvám není vstup zakázán. Slouží jako nositel akcentu v celkově barevně neutrálním prostředí. Oblíbené jsou v tomto ohledu modrá, červená, zelená či žlutá, uplatní se i světlé pastelové odstíny. Při výběru koberce do severského stylu bydlení si dejte záležet. Vzhledem k tomu, že nábytku je v něm poskrovnu, doplňky jsou zásadní pro výslednou atmosféru, jejíž podstatou je vzdušnost, lehkost a světlo.

BOCONCEPT Adamas (2)

BOCONCEPT Triantan

BONAMI 101994_A

 

 Pro teplo a pohodlí

Chlupaté, huňaté, zkrátka příjemné a teplé. Takové jsou obecně koberce s vysokým vlasem. Mají místo všude tam, kde chcete měkce došlápnout, ale třeba i lenošit na zemi.

Koberce s vysokým vlasem nabízejí příjemný pocit pro bosé nohy a zároveň, stejně jako jiné koberce, zateplí chladnou podlahu, odizolují kročejový hluk a zútulní interiér. Vybírat můžete z různých materiálů – přírodních, syntetických a jejich kombinací, a také z rozličných barev i vzorů. Z přírodních surovin je oblíbená vlna, která nabízí vysokou životnost, pružnost vlákna, pestrou škálu designů a kvalitu na první pohled. Mezi nejoblíbenější umělé materiály pak patří akryl s výhodou zářivých pastelových odstínů, vysokou odolností a tvarovou stálostí. Přírodní a umělé materiály se také navzájem kombinují – vždy pro dosažení lepších vlastností koberce.

KVALITA PODLE UZLÍČKŮ

Podobně jako u orientálních koberců se u vlněných výrobků obecně pozná kvalita (a tím i životnost) podle počtu uzlíčků – vláken upevněných na jednom centimetru čtverečním. Bez ohledu na to, zda je koberec vyroben ručně nebo strojově, čím je kvalitnější, tím je tento počet vyšší. Často se setkáte s číslem 60, vyšší kvalitu znamená hodnota 80. Koberec, který se chlubí údajem 100, patří mezi vysoce kvalitní výrobky.

TCHIBO behoun-s-vysokym-vlasem BOCONCEPT Cubic Lambada Multi 10800 Kc polyester www.carolieshop.cz

Šperk na podlaze

Jsou nezaměnitelné, originální, trvanlivé, a navíc s časem jejich hodnota stoupá. Řeč je o orientálních kobercích. Cena pravých orientálních koberců je poměrně vysoká, ale při dobrém zacházení mohou sloužit bez nadsázky stovky let!

Orientální koberce jsou nejčastěji spojovány s kulturou starověké Perské říše – odtud také pochází zažité označení peršan. Tradiční koberce se ale vázaly také v Číně, Egyptě, Nepálu, Turecku nebo v Anatolii (Malá Asie). Jsou vyráběny výhradně ručně, nanejvýš s pomocí speciálních stavů, a veškeré používané materiály jsou ryze přírodního původu. Cenu koberce určuje počet tzv. uzlíků, kterými připevňuje vazač chlup koberce k osnově. Kvalitní koberce obsahují i několik desítek tisíc uzlíků na ploše jednoho čtverečního metru.
Barevnost a vzory mohou být „jen“ dílem fantazie autora nebo se vážou k tradici, kultuře či náboženství společenství, z něhož pocházejí. Vzory orientálních koberců jsou přitom tak nádherné, že bývají častým motivem i moderních, strojově vyráběných neorientálních koberců.

BRENO interier-heatset-2016-solid KIKA Kusovy koberec Belutschi INTERDESIGN DSC_3028

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

foto: archiv firem

img.phpled

Uložit

Datum vydání: 4. 2. 2017

Edit: