Jak se bydlí v domě v kožichu

Pasivní byt, který jsme navštívili, není zajímavý pouze minimální spotřebou energie potřebné k zajištění tepelné pohody a ohřevu teplé vody. Zaujme i funkčním dispozičním řešením, příjemným interiérem, těsným sepětím s exteriérem a v neposlední řadě i nadstandardním komfortem, který nabízí.

Vzorový pasivní byt je jednou ze šesti bytových jednotek nacházejících se ve dvou vilkách v Dolních Měcholupech představujících pátou etapu developerského projektu nízkoenergetického bydlení společnosti JRD. Bydlení v něm má mnoho předností. Jednou z nich je samotná lokalita. Je plná zeleně a vládne zde na dnešní dobu až neskutečný klid, který je balzámem na hlučnou hektičnost okolo nás. Další body získává za moderní architektonický styl rodinného domu a promyšlenou dispozici jednotlivých bytů. S postupem času, v přímé úměře ke stoupajícímu zájmu o skóre elektroměrů, lidé oceňují i fakt, že spotřeba energie na vytápění zde nepřekračuje hodnotu 20 kWh/m² za rok. To znamená, že pokud za okny neklesne teplota pod bod mrazu, není potřeba v menším bytě přitápět. Vytopíme ho vlastní teplotou a elektrospotřebiči. K zajištění tepelné pohody nám tak ročně postačí částka okolo dvou tisíc korun. Komfort zvyšuje možnost parkování přímo v domě a v neposlední řadě i rozlehlá zahrada, kde má každá rodina svůj pozemek, ty však jsou ohraničeny pouze opticky zelenými ploty.

Kuchyně s jídelním stolem jsou od obýváku odděleny pouze opticky – paravanem.

O NÍZKOENERGETICKÉ BYDLENÍ ZÁJEM ROSTE

Ještě před několika lety nebylo snadné získat lidi pro nízkoenergetické bydlení. Podle slov ředitele společnosti JRD ing. Jana Režába, který rovněž bydlí v domě, který jsme navštívili, hlavním magnetem pro investory byla lokalita a dispoziční řešení samotného bytu. V řízeném větrání s rekuperací viděli pouze zbytečné navyšování celkových nákladů. Přitom kromě finančních úspor spojených s vytápěním přináší i další výhody. „Abychom si v interiéru bez rekuperace zajistili takovou kvalitu vzduchu, jakou mají byty a domy, které ji mají ve výbavě, museli bychom větrat každou půlhodinu. Řízené větrání s rekuperací ale zajišťuje i pohyb vzduchu, zabraňuje tedy vzniku plísní. Vybavíme-li jednotku rovněž prachovým filtrem, prašnost klesá na minimum. To, že se dnes začínají lidé o nízkoenergetické bydlení a vše, co k němu patří, zajímat, považuji za osobní satisfakci.“

V příčce mezi obývacím pokojem je situován lihový krb, který lze z obou stran uzavřít elektronicky stahovací roletkou.

Z ČEHO A JAK

Z čeho se vlastně staví pasivní dům? Základním stavebním materiálem, který společnost JRD používá, jsou vápenopískové bloky, které kromě toho, že jsou dokonale rovné, a tak zajišťují nezbytnou těsnost, mají i vysokou nosnost. První ze jmenovaných vlastností disponují i příčky ze sádrových bloků. Na oba materiály se k povrchové úpravě používají pouze sádrové omítky, které se snadno opravují, případný defekt stačí vyretušovat sádrou. „Domy mají vydatné zateplení, minimálně 20 cm, a proto se jim říká domy v kožichu,“ vysvětluje s úsměvem ředitel. To vše minimalizuje úniky tepla a zajišťuje dokonalou zvukotěsnost. Důležitá role při zajišťování potřebných parametrů připadá i oknům. JRD používá výhradně okna s dřevěnými rámy, které mají nadstandardní šířku, aby do nich šla instalovat trojskla. Další rozdíly od běžného stavění souvisejí s pohodlným bydlením. V domech se pamatuje na to, že rosteme, že dorůstáme do větší výšky než naši rodiče či dokonce prarodiče. Z toho důvodu je světlá výška všech bytů 270 až 280 cm a výška dveří 210 cm.

Koupelna a toaleta jsou vybaveny sanitou značky Villeroy & Boch.

SRDCE BYTU

Prostorná technická místnost, kde se počítá i s umístěním pračky, představuje srdce bytu. Je zde umístěn elektrokotel o výkonu 3 až 6 kW, který je krátkým teplovodním systémem připojen k rekuperační jednotce. Uvádí se automaticky do provozu pouze v případě, že teplota vzduchu v bytové jednotce klesne pod požadovanou nastavenou teplotu. Na tepelné pohodě se podílí i chladicí systém, který dokáže v letních měsících snížit v bytě teplotu o 2 až 3 °C. Teplou vodu zajišťuje elektrokotel o obsahu 250 l, který je napojen na dva solární kolektory na střeše domu. O dostatek teplé vody se přibližně ze 70 % postará slunce, se zbytkem pomůže elektrický proud. Čerstvý ohřátý vzduch proudí potrubím v podlaze, vydýchaný vzduch je nasáván v kuchyni, v koupelně a na toaletě a vypouštěn ven potrubím pod stropem. To vše bez přispění obyvatel, stačí nastavit požadavky, o ostatní se již postará automatika. Zajímavě je v bytě řešeno i osvětlení. V podstatě ho nastavíme a pak již pouze volíme nejrůznější režimy – na čtení, na přípravu pokrmů, na posezení v obývacím pokoji nebo třeba na cestu na toaletu. Elektronické ovládání mají i vnitřní a předokenní žaluzie či rolety u lihového krbu v příčce mezi obývacím pokojem a ložnicí.

1 – zádveří 2 – technická místnost 3 – koupelna 4 – WC 5 – chodba 6 – ložnice 7 – kuchyň 8 – jídelní kout 9 – obývací pokoj 10 – terasa

DISPOZIČNÍ ŘEŠENÍ

Vzorový pasivní byt má dispozici 2 + k. k. Ze společné chodby se do něho vstupuje dveřmi 3. bezpečnostní třídy, které jsou vybaveny telefonem, za příplatek videotelefonem. Racionální řešení vstupního prostoru zajišťuje dostatečný odkládací prostor na svršky a obuv. Na pravé straně chodby se nachází technická místnost, na protější straně je koupelna a záchod. Hygienické místnosti jsou propojeny jednokřídlými dveřmi z mléčného skla. Na toaletě je praktická vestavná skříň. Plnými dýhovanými dveřmi se vstupuje do hlavního obytného prostoru. Tvoří ho kuchyně s jídelním stolem, které jsou od obývacího pokoje odděleny pouze opticky paravánem, v němž je instalován televizor. Francouzské okno umožňuje přístup na dřevěnou terasu navazující na prostornou zahradu.

Vzorový pasivní byt je jedním ze šesti bytových jednotek nacházejících se ve dvou vilkách v Dolních Měcholupech

TECHNICKÉ ÚDAJE

Dodavatel JRD
Projekt domu: Ing. arch. Luděk Podlipný, Ing. arch. Martin Sladký
Návrh interiéru: DOT architects, s. r. o. – Libor Lacina a Elena Lacinová
Užitná plocha: 56 m2
Dispozice: 2 + k. k.
Okna: dřevěné rámy, trojskla
Dveře: dýhované
Podlahová krytina: dubové parkety, keramická dlažba
Vytápění: elektrické s rekuperační jednotkou

Alena Vondráková
foto: archiv firmy

Datum vydání: 29. 8. 2020

Edit: