Život v podkroví

10

V otevřeném podkroví je úžasné posezení ke čtení, zejména když venku prší. Krásně se odtud také pozorují hvězdy a noční letadla. Stejně tak se může podkroví stát výstavní galerií, sousedící s romantickou ložnicí a dílnou.

Půda a podkroví je zcela originální prostor a jako k takovému je nutno k němu přistupovat nejen při výběru materiálů a technologií stavby, ale i při zařizování interiéru. Celkové vyznění podkroví závisí na technických parametrech domu, materiálu použitém na obklady a na rozdělení či sjednocení půdního prostoru.

NÁVŠTĚVA NA PŮDĚ 
Nabízíme pohled do dvou odlišně pojatých podkroví – jedním z nich je otevřený obytný prostor vybudovaný v podkroví selského domu výtvarníků manželů Klimešových v jižních Čechách, pojatý velmi romanticky, druhým je bydlení výtvarníků manželů Staňkových v Hradci Králové. Podkroví u Klimešů je vytvořeno sádrokartonovými deskami, mezi nimiž a střechou je vrstva izolace. Majitelé nechali barevně vyniknout jen některým původním nosným trámům, díky nimž prostor získal rytmus. „Nemáme rádi příliš mnoho dřeva v interiéru, bílý sádrokarton nám připadá čistší a opticky prostor nezmenšuje,“ míní paní Klimešová. Podkroví hradeckého domu vystavěného v 30. letech 20. století jako řadový domek je rozčleněné na několik částí. Ve středu půdního prostoru je vybudovaný výstavní prostor (Atelier labyrint) v šikminách vznikly menší místnosti: ateliér, kde pracuje paní domu, hygienické zázemí a ložnice. Materiálově se zde pracovalo především s OSB deskami a cihlovým zdivem. Při řešení prostoru majitelé počítali s přiznanými trámy. Vznikl velmi světlý a barevně různorodý rustikální prostor.

1

2

3

Přestavujeme půdu
Míru využití půdního prostoru určuje: sklon střechy, výška použitých trámů, stav krovu, umístění komínů, možnost instalace vodovodních a odpadních rozvodů, elektřiny a osvětlení a další stavební prvky.

4

5

Originalita trámů 
V půdních prostorách se často stane, že trám jakoby prorůstá kuchyňskou linkou, šatnou, koupelnou nebo středem obývacího pokoje. Nicméně vhodným zakomponováním trámů do vybavení interiéru se podkroví stává velmi originálním prostorem.

6

7

CO S PŮDOU? 
Půdní vestavby už dávno nejsou jen nouzovým řešením nedostatku prostoru, jsou místem pro moderní a komfortní bydlení. Podkrovní svět lze obydlet mnoha způsoby, od moderních otevřených hal bez příček po rustikální komůrky s přiznanými trámy. Jedno však mají všechny podkrovní byty společné. Jsou vestavěny dodatečně, po dokončení stavby, proto se jejich realizace neobejde bez významných stavebních úprav. V rodinném domě bývá půdní prostor pro vestavbu částečně připraven, alespoň co se týče například rozvodů vody či topení, protože se s obýváním počítalo už při stavbě. U starých objektů je situace složitější, podkroví původně sloužilo jen jako izolační prostor, maximálně jako prostor úložný.

8

9

11

Foto: Zdeněk Roller

Datum vydání: 19. 7. 2015

Edit: