Vyrobte si sukulentní terárium

Lenka Hrubá ze Zahrady na niti se podělila o zkušenosti, jak jednoduše osázet terárium se sukulenty. S trochou trpělivosti to prý zvládne každý!

 

POTŘEBUJETE:

  • písek,
  • kamínky různých frakcí,
  • substrát na sukulenty (tj. substrát na pokojové rostliny + písek smíchané v poměru 1 : 1),
  • sukulenty, pro zkušenější včetně kaktusů (ty jsou kvůli trnům o dost problematičtější na osazování),
  • terárium: jakoukoli zajímavou průhlednou sklenici, hezky vypadají nádoby vzniklé technikou tiffany (pořídíte včetně kaktusů také v Zahradě na niti, na výběr jsou různé tvary).

 

POSTUP

 

1 Udělejte si drenážní dno z kamenů, můžete použít jakékoliv kamínky či drť. Vše je dobré před použitím oprat a usušit.

 

 

2 Drenáž z kamínků zasypejte pískem, aby se vyplnily skuliny mezi kameny.

 

 

3 Doprostřed drenážní vrstvy nasypte lžičkou asi 1cm vrstvu substrátu na sukulenty a ponechte okraj. Cílem je, aby substrát přes sklo byl co nejméně vidět (chceme pouštní vzhled).

 

 

4 Vrstvu zeminy po okrajích obsypte většími a menšími kamínky. Použijte mix různých frakcí kamení, působí přirozeněji.

 

 

5 Rostliny umísťujte odzadu, tedy nejdříve jednu či dvě zadní rostliny obsypte substrátem. Pak teprve přidejte přední rostliny, pro začátek se doporučuje vybrat spíše sukulenty.

 

 

6 Střídejte zasypávání kořenů substrátem a průběžné dodělávání obvodu z kamení, aby substrát co nejméně zasahoval do krajů. S lžičkou pracujte opatrně a nespěchejte, snažte se substrát nesypat okolo a hlavně ne na rostliny.

 

 

7 Když máte rostliny zasazené, umístěte mezi ně větší kameny, které je navíc zatíží.

 

 

8 Pak už jen doplňte další kamínky a zasypte je pískem. Pokud jste zasadili úplně suché rostliny, můžete terárium trochu zalít čajovou lžičkou, stačí jich několik ke každé rostlině.


Lenka Hrubá

autorka postupu
www.zahradananiti.cz

Kombinace rostlin: Do terária vždy kombinujte pouze rostliny, které mají stejné nároky na péči, například sukulenty a kaktusy (sukulenty jsou tlustolisté rostliny zadržující vodu, kaktusy jsou sukulenty s trny). Doporučuje se zkombinovat ty, které spolu ladí, třeba podle barevnosti (modrofi alová, žlutohnědá, žlutozelená).

Vhodné terárium: Terárium na sukulenty by mělo mít větší otvor, aby dobře dýchalo a větralo. Na sukulentní terárium nejsou vhodné uzavřené nádoby nebo typy s úzkým hrdlem. Zkrátka vyberte takové, které bude vzdušné, aby v něm mohl trochu proudit vzduch.

Umístění a péče: Sukulentní terárium umístěte na co nejsvětlejší místo, kaktusy a sukulenty milují slunce! Terária si moc nevšímejte, u sukulentů platí: méně péče je více. Od jara do podzimu zalévejte jednou za 10 dní, přes zimu jednou za měsíc nebo vůbec. Pokud je terárium na stinnějším místě, zalévejte jen sporadicky.

Text a foto: Zahrada na niti

Datum vydání: 4. 1. 2021

Edit: