Bylinky voňavé i dekorativní

Kromě toho, že jsou aromatickým kořením, obsahují také celou řadu tělu prospěšných látek, které mají blahodárný vliv na naše psychické i fyzické zdraví. Většina z nich je zcela nenáročná na pěstování, tak proč si nezkusit vypěstovat vlastní oblíbené druhy třeba na okenním parapetu v kuchyni?

Které vám voní nejvíce?

Začněte třeba tím, že si sepíšete, jaké druhy bylinek máte rádi a které často při vaření používáte. Pro úplný základ bohatě postačí pět rostlin, například petržel, pažitka, tymián, bazalka či máta. Pokud se vám bude pěstování dařit, můžete svou domácí minizahrádku rozšířit ještě o další druhy, jimiž zpestříte nabídku pokrmů a nápojů na vašem stole.

Začněte sazeničkami

Nemusíte hned začínat s pěstováním od semínek, pro začátek si pořiďte již vzrostlé sazenice z nedalekého zahradnictví, kde vám s výběrem ochotně pomohou. Bylinky můžete pěstovat v jednotlivých květináčích, nebo různé druhy sesadit do jedné nádoby, což bude působit dekorativně a navíc to rostlinám zajistí příznivé mikroklima.
Do společného květináče vybírejte vždy takové druhy, které mají podobné nároky na pěstování (na zálivku, sluneční svit, kvalitu substrátu…) a jsou neinvazivní. Například mátu je dobré pěstovat raději samostatně, protože dokáže během krátké doby celé území doslova opanovat a ostatní druhy rostlin z květináče vytlačit.

Květináč Socker, galvanizovaná ocel, výška 12 cm, ø 14 cm, design Sarah Fager, 39 Kč, www.ikea.cz

Aby se jim dařilo

Optimální světelné podmínky budou mít bylinky na okenním parapetu, většině z nich také vyhovuje běžná pokojová teplota mezi 18-22 °C. Naopak nízké teploty stejně jako průvan snášejí tyto rostliny velmi špatně, proto opatrně s větráním. Menší pokles teploty během noci jim nevadí. Zalévejte je, až když substrát vyschne, a to odstátou vodou pokojové teploty – pouze druhy s měkkými jisty, jako je bazalka, máta nebo šalvěj můžete zalévat denně.

Papírový sáček z pratelného papíru s koženým poutkem, rozměry od 23 x 10 x 12 cm, od 486 Kč, www.uashmama.sk

Originální květináč ideální k pěstování bylinek přímo v kuchyni, tvar trojúhelníku, ø otvoru 11,5 cm, výška 12,5 cm, 119 Kč, www.dedra.cz

Samozavlažovací pro zapomnětlivé

Calimera, květináč se samozavlažovací funkcí, vám pomůže vyřešit problém s pravidelnou zálivkou. Navíc vyniká i svým elegantním vzhledem, jež mu vtiskl designér Jan Čtvrtník. Model Calimera si můžete vybrat v několika tvarech a barvách, které lze dále kombinovat díky možnosti oddělení spodního a vrchního dílu. V těchto nádobách lze pěstovat široké spektrum rostlin – pokojové a balkónové rostliny, letničky, trvalky, dřeviny a jehličnany menšího vzrůstu, drobné ovoce, zeleninu… Pouze suchomilné a sukulentní rostliny se k pěstování v těchto květináčích nehodí. Více na www.plastia.cz.

Nejpoužívanější bylinky

Petržel – nejméně náročná na složení půdy i stanoviště, snese slunce i polostín třeba na okně orientovaném k severu, vyžaduje pouze pravidelnou zálivku, bez ní listy žloutnou.

Pažitka – roste v trsech, prospívá ve vlhké půdě bohaté na živiny, nutná pravidelná zálivka.

Rozmarýn – tomuto pomalu rostoucím keři se daří na plně osluněném místě, přezimuje však nejraději v chladné a světlé místnosti (chodba nebo vstupní hala).

Meduňka – prospívá v půdě bohaté na živiny a na sluncem zalitém místě.

Šalvěj – vyžaduje suché a slunečné stanoviště a spíše vápenatou zeminu.

Oregano – neboli dobromysl je poměrně odolná bylina, která má ráda teplé a slunné stanoviště. Na živiny v půdě však náročná není.

Máta – prospívá v lehké humózní půdě, snese slunce i polostín, má ráda vydatnou zálivku a nevadí jí ani vlhko, proto ji můžete s úspěchem pěstovat třeba v koupelně.

Bazalka – většinou se pěstuje jako jednoletka, neboť je citlivá na chlad. Má ráda kyprou půdu bohatou na živiny i občasné přihnojení. Naopak nesnáší přemokření.

Tymián – příbuzný mateřídoušky patří mezi nenáročné bylinky, líbí se mu na slunném stanovišti, chráněném před průvanem.

Magnetické květináče KalaMitica, v různých barvách i tvarech (Cube, Cylinder, Cone, Bowl, Trough), od 75 Kč, www.gardners.cz.

Správný květináč

  • Vzhled i materiál nádoby by měly odpovídat typu rostliny a také jejímu umístění.
  • Plastové nádoby jsou vhodné spíš pro domácí pěstování, venku by měl materiál odolat UV záření, aby časem nepopraskal.
  • Kovové, nejčastěji pozinkované nádoby jsou spíše vhodné do interiéru. Kov se totiž na slunci rychle rozpálí a substrát uvnitř rychle vysychá.
  • Keramické květináče (glazované i neglazované) představují univerzální řešení, můžete bez problémů použít uvnitř i venku.
  • Dřevěné květináče jsou nejvhodnější pro použití na přímém slunci, přírodní materiál totiž funguje jako kvalitní izolant.

Co v zimě?

Většinu běžných bylinek lze i v zimě pěstovat doma. Nemají zvláštní nároky, potřebují pouze světlo na okenním parapetu, vhodnou nádobu a zahradní zeminu. Teplota pro růst postačí v rozmezí 15 až 20 °C, noční teploty v místnosti by neměly klesnout pod deset stupňů.
Zalévejte je ráno vlažnou vodou, občas je můžete orosit – zbavíte je prachu, který jim stěžuje dýchání. Přihnojovat bylinky nemusíte, živiny jim postačí až do jara.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2018, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu na www.floowie.com/cs/zobrazeni/pekne-bydleni-1-2018 nebo www.nasobchod.cz/index.php?oid=3973.

Datum vydání: 31. 1. 2018

Edit: