Kortrijk ctí přírodu a nadsázku

Tolik stlučených latěk do jednoduchých polic a tolik starých pařezů v roli stolů a fošen jsme takhle pohromadě snad ještě na žádném veletrhu neviděli. Interieur, pořádaný jednou za dva roky, je neziskovým projektem. Že by to bylo tím?

O vtipu a humoru v práci jsme v souvislosti s Kortrijkem už určitě psali. Letošní ročník přidal poctu přírodě, především dřevu, ale i dalším materiálům, které byly svého času vytlačovány těmi novými, všemožně syntetickými. Dnes už pokojně žijí v příjemné symbióze a dřevo, stejně jako kůže, len, korek nebo hlína, se těší úctě.
Jednoduchost hraje prim nejen kvůli obdivu k materiálu, ale také s ohledem na prostory, které obýváme. Většinou, zejména ve velkých evropských městech, jsou nájmy zatraceně drahé, a tak se metry nehýří. I proto se jako lavina šíří variabilní, lehce sestavitelný a dobře přestavitelný nábytek, který lze nastavovat i ubírat a přenášet i stěhovat bez větších obtíží.

b solitaires_butchers block

Interieur – Circus Kortrijk

bulthaup_KG_b3_b3_MonoblockEiche_structur_00196

Monoblok Eiche pro kuchyňskou sestavu Bulthaup

Krása dřeva se neskrývá

Aby materiál vynikl, jsou tvary co nejjednodušší a provedení co nejpreciznější. Ať už jde o pultík na zpracování masa v kuchyni, vitríny pro obchod, pokojovou či předsíňovou polici či nápaditý stolek, tím hlavním tahákem je vždy krásné, s láskou opracované dřevo. V expozici Circus to dokázaly vystavené prozaické zásuvky. Vedle sebe, v jemných tónech upraveného dřeva, byly krásné samy o sobě.

BuzziSpace-Orgatec2016-BuzziJungle

Kovová konstrukce Jungle pro relaxaci na pracovišti, BuzziSpace

iBio_105_H

Propojení dřeva a ohně. iBio

Prosvícené

Snad proto, že se příští rok koná v Milánu veletrh Euroluce, tedy vše o svítidlech naší doby, zářilo to hodně už teď v Kortrijku. Byly tu zajímavé žárovky i hodně současné lampy, hry s barvou i strohý design. A nechyběla, jako vždy – naše Lucie Koldová!

Van Hoecke-TA'OR BOX-coffee table

Van Hoecke, box Ta ́Or jako stolek i police

MESSEYNE TABLE_view_2

Jídelní stůl Messeyne, ohýbané dřevo, Durlet

Manutti_San_2,5seater

Manuti přenáší obývák ven. Posezení pro dva a půl…

F01 Front Parallel shelf 2016 STUDIO_LORIER modular shelving top view

Dotčeno rukou

Tou třetí charakteristickou stopou byl viditelný dotek ruční práce. Koberce, jako by nahozené na jehlice, koberce odřené částečně až na osnovu s ruční úpravou nového dekoru. Něžně opracovaný korek, stejně jako kůže začištěná při potahování sofa v zajímavém detailu. Cvočky, stehy, anebo prostě patina na doplňcích i nábytku. Vše, co připomíná stará řemesla a jejich nepomíjivé kouzlo.

P1100967

P1100974

P1100976

Jiná značka nabídla nejen nečekanou modř, ale i měkká dvířka, která se dají ohnout.

pastoe_landscape_berryPlumOak

Pastoe

thumb_3486093_2000x2000

Přenosná lampa – jednoduchost, která dobře slouží. Luctra Flex

Připravila: Vladimíra Storchová
Foto: Interieur Kortrijk

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

foto: archiv firem

img.phpled

Edit: